1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Gelecekte Güneşe Ne Olacak?

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve ..GkSu.. tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2010
  Konu Sahibi : ..GkSu..
 1. ..GkSu..

  ..GkSu.. Türk Esirlik Kabul Etmez! Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  3.104
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  Güneşte bilindiği üzere nükleer reaksiyonlardan hidrojen füzyonu ile hidrojen helyuma dönüşmektedir. Bu süreç esnasında güneş her saniye kütlesinden yaklaşık 4 milyon ton kaybetmektedir (Einstein’ın izafiyet teorisindeki E = mc2). Dolayısıyla güneş sürekli olarak kendini yiyip bitirmektedir. Kaybedilen kütle size çok gibi gelebilir. Ancak güneşin toplam kütlesi yanında bu miktar devede kulak bir yana tüy bile değildir.

  Halen 4 - 5 milyar yıldır parlamakta olan güneşe gelecekte ne olacaktır? Sürekli olarak kütlesinden kaybeden güneşin çekirdeğindeki hidrojenin füzyonu daha da hızlanacak ve güneşin parlaklığı ve dolayısıyla yaydığı ısı ve ışık artacaktır. Yaklaşık bir milyar yıl sonra güneş şimdikine nazaran %10 daha parlak olacaktır. Bunun anlamı dünyanın çok sıcak hale gelmesidir. 3,5 milyar yıl sonra ise güneş bugüne göre %40 daha parlak olacaktır. Bu gerçekleştiğinde ise okyanuslar bile kaynayarak dünyada sıvı su bile olmayacaktır.

  Yaklaşık 5-6 milyar yıl sonra ise hidrojenini tüketen güneş çekirdeğindeki helyumu yakmaya başlayacak ve şişerek kızıl dev haline gelecektir. O kadar büyüyecektir ki muhtemelen çapı dünyayı da içene alacak derecede büyümüş olacaktır. Bu gerçekleştiğinde ise dünyanın tamamı buharlaşmış olacaktır. Kızıl dev aşamasının 100 milyon yıl süreceği tahmin edilmektedir.

  Çekirdekteki helyum bittiğinde ise güneş karasız bir hale gelecek ve nabız gibi atmaya başlayacaktır. Sonunda bir patlama ile dış kabuğunu uzaya saçacak ve çekirdeğinde nükleer reaksiyonları olmayan bir beyaz cüce olacaktır. Bu durumunu ise milyarlarca yıl soğuyarak sürdürecektir.
   
 2. 20 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : ..GkSu..
 3. Florisa

  Florisa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  115
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  bilgi için teşekkürler :)
   
 4. 22 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : ..GkSu..
 5. ..GkSu..

  ..GkSu.. Türk Esirlik Kabul Etmez! Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  3.104
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  Rİca ederim Florisa