Gençlik cilt bakımı

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
33.113
25.202
56
Bu dönem cildiniz için doğru bakım disiplininin oturtulduğu dönemdir. Cildinize uygun bir temizleme kremi bularak sabah, akşam kullanın. Gün sonlarında yüz temizliğinde daha da özenli olun. Eğer yağlı bir cildiniz veya sivilceniz varsa jel temizleyicileri deneyin.
Cildi nemlendirme de çok önemlidir. Sivilce sorununuz varsa yağsız bir nemlendirici kullanın. Bu tip sorunlarda, genellikle eğilim cildi kurutmaya yöneliktir. Halbuki, bu yöntem cildi daha da kötüleştirir. Doğru olan, uygun bir nemlendirici ile gözeneklerin nefes almasını sağlamaktır.

Şöyle ya da böyle, herkes gençlik çağlarında sivilce veya bir takım başka cilt problemleriyle uğraşmak durumunda kalmıştır. Bu durum sıkıcı olmasına rağmen, üstesinden gelmek için pek çok çözüm ve tedavi yolu vardır.
 


Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
33.113
25.202
56
Kapatıcı (concealer): Cilt renginize tam olarak uyanını satın alın. Yüze uygulandığında belli olmamalıdır. Fark ediliyorsa cildinize uymayan bir renk demektir. Sadece kusurlarınızı örtmek için kullanın. Hafif bir pudrayla oturmasını sağlayın. Cildiniz genç olduğu için fondöten kullanmanıza gerek yok.

Allık: Allık görünümde büyük değişiklik yapar. Kendiniz için doğru rengi bulun ve elmacık kemiklerinizin üzerine sürerek iyice dağıtın.
En doğru allık rengi, spor yaptığınız zaman yanaklarınızın dönüştüğü renktir. Eğer kullandığınız allık çok belli ise allık tonunuz yanlış demektir.
Toz allık mı, krem mi? Cildiniz pürüzlü ise, en iyisi ve uygulama açısından en kolayı toz allıktır. Krem allık, canlı ve doğal görünür ancak uygulaması daha zordur. Sürdükten sonra, hem yanağa hem de yanlara ve aşağılara doğru iyice yedirilmesi gerekir. Cildiniz yağlıysa krem allıktan uzak durun
 

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
33.113
25.202
56
Göz farı: Gençlik, gözlerinizin muhteşem görünmesi için fazla makyaj gerektirmeyen bir dönemdir. Unutmayın ki fazla makyaj gözlerinizin güzelliğini yok eder. Gölgelendirme için hafif, eğlenceli renklerle pastel, yumuşak, metalik ve biraz da canlı renkler deneyin.
Asla koyu renk gölgelerle göz şeklinizi değiştirmeye çalışmayın. Bu, gözlerinizin olduğundan daha küçük görünmesine neden olur. Kalın hatlı eyeliner veya kalem de sert bir görünüm verir. Bunun yerine, en sevdiğiniz farınızı göz çevrenize uygulayın. Daima az gölgeyle başlayın; yetmiyorsa eklemek, fazlasını silmekten daha kolaydır. Leylak veya lavanta tonlarından biri hemen herkeste güzel durur.
Rimel: Hem üst hem alt kirpiklerinize sürün, dışa doğru daha kalın uygulayın. Doğal bir görüntü sağlamak için kahverengi rimel kusursuzdur. Siyah fazla sert görünebilir.

Kaşlar: Doğru şekli bulmak önemlidir, ama şüphe duyuyorsanız kendi kaşlarınıza sadık kalın. Kalın ve doğal görünümlü ellenmemiş kaşlar yanlış alınmış kaşlardan daha güzeldir.
 

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
33.113
25.202
56
Günlük kullanım için dudak renginize benzeyenleri seçin. Özel günlerinizde (mezuniyet gibi!) doğal renkli bir kalem ile dudak çevrenizi çizip üzerine parıltılı bir parlatıcı kullanın.
Diş telleri: Diş telleriniz varsa, çıkarıncaya kadar parlak rujlardan kaçının. Dudaklarınızın kurumasını önleyecek dudak koruyucuları veya parlatıcılar kullanın. Çatlaklar ağzınıza, yani istemediğiniz yerinize dikkat çekebilir. Diğer yüz hatlarınıza yoğunlaşın: bakımlı bir cilt, hafif allık ve belki gözlerinize uygulayacağınız küçük bir gölge dikkati başka tarafa çeker