Gerdeğe mi, Mezara mi giriyorlar?

dita

PeriliKöşkünPİreliKedisi
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Aralık 2006
Mesajlar
463
Emoji Skoru
2


12 yaşında evlendirilen ve evinden kaçarak kadın tüccarlarının eline düşen küçük China'nın dramını yüzündeki darp izleri anlatıyor.Etyopya'da bir çocuk düğünü. Çocuklar 13 yaşındaki arkadaşlarının düğününde şarkı söylüyorlar. Onlar için bu bir oyun sadece. Etyopya'nın Kuzeyinde kız çocuklarının yüzde ellisi 15 yaşına varmadan evlendiriliyor.Leyualem evini terkediyor.... Eşini daha önce hiç görmedi. Yüzünün niçin sıkıca kapatıldığı sorusunu, 'nereye götürüldüğümü bilmemeliyim. Yoksa kaçıp geri eve gelebilirim' diye cevaplıyor.Leyualem için artık geri dönüş yok...Onun dışında herkes çok mutlu.Leyualem eşiyle birlikte...15 yaşındaki Yekaba Kerebet doğum sancıları içinde kıvranıyor. 3 gündür doğum sancısı çeken çocuk yaştaki anne adayı akrabaları tarafından hastaneye taşınmış.
Etyopyalı Tsegaya Mekonen düğün için hazırlanıyor....
Tsegaya ve eşinin ilk karşılaşmaları...Nepal'de bir çocuk düğünü. Bishal Shreshta Balami (16) misafirlerin hediyelerini kabul ediyor. Eşi Surita Shreshta Balami (15) tanımadığı insanlar arasında üzgün ve endişeli.
 

dita

PeriliKöşkünPİreliKedisi
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Aralık 2006
Mesajlar
463
Emoji Skoru
2


Nepal'de bir düğün.... Burada aileler kız çocuklarını buluğa girmeden evlendirdiklerinde kutsanacaklarını düşünüyorlar.Kayınvalide düğün alayını bekliyor. Nepal'in bir köyü olan Kagati'de kız çocuklar buluğa girmeden evlendiriliyorlar15 yaşındaki geline son öpücük...Damat ve gelin daha önce birbirlerini hiç görmemişler. Gelin 11 yaşında.Bir Nepal töresi.... Aileler kutsanabilmek için çocuklarını kurban ediyorlar.11 yaşındaki Afganlı Gulam Hader 40 yaşındaki eşiyle yanyana. Kendisini nasıl hissettiğini soran gazeteciye; Bu adamı tanımıyorum. Kendimi nasıl hissedebilirim ki? cevabını veriyor. Bu Fotoğraf 2007 yılında Unicef tarafından yılın fotoğrafı seçilmiş.9 yaşında evlendirilen Marzia Bazmohamed televizyonu bozduğu için eşinden korkarak kendini yakmaya kalkışmış. Derin yanıklar içinde yaşam mücadelesi veriyor ve henüz 15 yaşında.Evlendirilmek istendiği için kendini yakmak isteyen bir başka Afganlı çocuk...Roshan Kasem 8 yaşında... Yanında oturan 55 yaşındaki adamla nişanlandığını bilmiyor. Nişanlanmanın ne olduğunu bilecek yaşta değil ama çetin bir gelecek onu bekliyor.Majabin 13 yaşında. Babası kumar borcunu onu 45 yaşındaki bu adama kuma vererek kapatmış.
 

dita

PeriliKöşkünPİreliKedisi
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Aralık 2006
Mesajlar
463
Emoji Skoru
2


Afganistan'da kadınlar intihar eden Rokhshana Rahimi için ağıt yakıyorlar.
Ailesine kaçmak isteyen karısını öldüresiye döven bu adamı haklı bulanların sayısı çok. bir yaşında nişanlandırılan ve 10 yaşında evlendirilen bu kadını ise kimse anlamak istemiyor.Çocuk yaşta evlendirme geleneği Hıristiyanlar arasında da yaygın. 11 yaşındaki Destaye Amare Ortadoks kilisesinin rahibiyle evleniyor. Etyopya'da Ortadoks rahipler çocuk yaşta kızlarla evlenmek zorundalar.Destaye Amare başına geleceklerden habersiz.
Çocuk yaşta evlendirilen bu kızlar eşleri tarafından şiddete maruz kalıyorlar. Vucutları gelişme seyrini tamamlamadan hamile kaldıkları için sürekli sağlık sorunları yaşıyorlar.
Bu kötü gelenek büyük trajedilerle sonlanabiliyor. Evliliğini bitirmek isteyen kadınlar çoğunlukla kadın tüccarlarının eline düşüyorlar ve fuhşa zorlanıyorlar.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Sui7

güzel günler gelsin istiyorum haketmesem de tanrım
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Mayıs 2012
Mesajlar
527
Emoji Skoru
311
Bu dünyada kadınları haline, ikinci sınıf görülmelerine, yaşadıkları haksızlıklara acılara ağlamak istiyorum
 

Sevketi_Bostan

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Mayıs 2014
Mesajlar
3.886
Emoji Skoru
3.628
Fotografları göremedim ben, siz görüyormusunuz?
Bu sapkınlığın daniskasıdır. Hele birde yaptıklarına dini karıştırıyorlar ya ifrit oluyorum. O küçücük çocukları pis koyunlarına nasıl alıyorlar ya nasıl aklım almıyor, ya aileleri nasıl kazık kadar elin adamlarına veriyor kızlarını ya! Bizim ülkemizde dokuz-on yaşındaki çocuğunu hala kendi giydiren bir sürü anne var. Bence en acısı bu çocuklarla cinsel ilişkiye girilmesi, herşey bir yana bunun travması çok büyüktür bence..
 

demt35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Şubat 2017
Mesajlar
1.966
Emoji Skoru
797
Türkiye den de bu örneklere eklemek zor değil aslında, ne yazıkki bizimde doğu, güneydoğuda böyle saçma sapan töreler var..
 

_-Dantes-_

Kaiser, Kılavuz Karga, Tüccar, Polye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Aralık 2015
Mesajlar
785
Emoji Skoru
5.956
Yaş
21
Gidip tek tek kurtarsak mı ne yapsak bilmiyorum... Bir çözüm gerekli. Dünya'nın neresinde hangi dinden ırktan olursa olsun bu sapıklıktır bunun hiçbir açıklaması, sığınağı olamaz. Bunlara göz yumanlar yok edilmesi gereken insanlar.
 
Yukarı Alt