Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Gıda Kaynaklı Riskler...

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve NILBERA tarafından 19 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  19 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Gıda kaynaklı riskler


  Dr. Teslime Mahmutoğlu

  Tehlike analizi yapmak, daha önceki yazılarımızdan birisinde bahsettiğimiz HACCP-Gıda Emniyet Sistemi nin önemli bir aşamasıdır: HACCP, üretilen gıdada olabilecek "potansiyel" tehlikelerin belirlenmesine ve bunların sistematik olarak önlenmesine yarayan ve gıda kaynaklı hastalık-zehirlenme risklerini sıfıra indirmeyi hedefleyen bir sistemdir.

  Gıdalarda 3-tip sağlık tehlikesi söz konusudur: Mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikeler. Aşağıdaki tabloda bu tehlikelerin kısa bir açıklamasını bulacaksınız:

  Gıda işleyen kuruluş, tablodaki potansiyel tehlikelerin ürettiği gıdada ya tamamen önlenmesi ya da kabul edilebilir seviyelere indirilebilmesi için gerekli "önleyici faaliyetleri" almak zorundadır; bunlardan bazıları:

  Gıda işleyerek satan kuruluş, satın aldığı hammaddelerin mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikeler açısından kabul edilebilir üst limit değerlerini belirlemeli ve hammaddeyi temin ettiği kuruluşun bu limit değerlere uygun gıdayı kendisine temin etmesini sağlamalıdır. Özellikle tarım ilacı kalıntısını, tarımsal ürün alıp işleyen kuruluşun kendi fabrikasında önlemesine imkan olmadığından (yıkamayla kısmi bir indirim sağlamanın ötesinde), gıda maddeleri tüzüğündeki tarım ilacı limit değerlerine uymak, çiftçinin sorumluluğundadır.
  Gıda işleyen kuruluş, kendi belirlediği limit değerlere uygunluğu anlamak için "mal kabul incelemeleri" yapmadan satın aldığı gıda, ambalaj malzemesi ve diğerlerini işletmesine almamalıdır.
  Gıda işleyen kuruluşun kendi işletmesinde, satın aldığı ve ürettiği gıdanın bozulmasını önleyecek uygun depolar olmalı ve bu depoların sıcaklığı ve gıdanın orada kalma süresi izlenmelidir.
  Gıda işleyen kuruluşun işletmesindeki gıda kontak yüzeyleri, gıdaya uygun olmalı, bunların temizlik ve dezenfeksiyonu için program hazırlamalı ve buna uymalıdır.
  Gıda işleyen kuruluş yukardaki tabloda geçen tehlikelerin nihai ürüne geçmesini önleyebilecek kritik aşamaları kontrol altında tutmalıdır: Pişirme, pastörizasyon gibi ısıl işlemler, metal dedektörler, optik okuyucular, ambalajlama, vb.
  Gıda işyerinde çalışan ve gıdayla temas eden kişilerin hijyen kurallarına uyması sağlanmalı, herhangi bir hastalığın taşıyıcısı olduğu tespit edilen kişiler gıdayla temas gerektiren işlerde çalıştırılmamalıdır.
  Gıda işleyen kuruluş ürettiği gıdayı, işletmesinden başka yerlere taşımak veya dağıtmak zorundaysa, dağıtım araçları, dağıtılan gıdaya uygun olmalı, gene araç sıcaklığı ve dağıtım süresi kontrol altında tutulmalıdır.
  Gıda sistemindeki potansiyel tehlikeler

  Mikrobiyolojik tehlikeler: Mikroorganizmaların kendi hücreleri veya ürettikleri toksik maddeler:

  Bakteriler ve bakteri toksinleri
  Küfler ve küf toksinleri (aflatoksin)
  Mayalar
  Virüsler
  Parazitler
  Kimyasal tehlikeler: Zehirli maddeler

  Toksik bitkiler
  ızin verilenden fazla eklenmiş gıda katkı maddeleri
  Gıdanın işlenmesi sırasında ortaya çıkan kimyasal maddeler
  Tarım ilaçları
  Hayvansal ürünlerde antibiyotik ve ilaç kalıntıları
  Ağır metaller
  Radyoaktif maddeler
  Bazı gıdalara hassasiyet:

  Allerjik gıdalar
  Allerjik ilaçlar
  Besin değerleriyle ilgili tehlikeler:

  Vücutta birikebilecek bazı gıdaların fazla tüketilmesi (Yağda çözülen A, D, E, K gibi vitaminler)
  Bazı gıdaların vücudun ihtiyacından az tüketilmesi
  Fiziksel tehlikeler: Sert yabancı maddeler:

  Cam
  Odun
  Taş
  Metal
  Paketleme malzemesi
  Kemik-kılçık
  ınşaat malzemesi
  Gıda işlemede çalışanlardan düşen maddeler: Mücevher, saç, kalem...

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.