Gida Sektöründe Bir Skandal Daha!

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
GIDA SEKTÖRÜNDE BİR SKANDAL DAHA!
Besi hayvanlarına özel tabancalarla enjekte edilen ilaç kalıntılarının başta kanser olmak üzere özellikle çocuklarda cinsel sapkınlığa kadar varan hormonal bozukluklara sebep olduğu tespit edildi.

Ankara polisi, Türkiye'ye sokulması ve hayvanlarda kullanılması yasak olan hormon ilaçlarını besi çiftliklerine satan şebekeyi ortaya çıkardı. Çiftliklerde hayvanlara normalin iki üç katı hormon ilacı enjekte edilerek bir ay içinde yüzde 20 büyümelerinin sağlandığı tespit edildi. Hormonlu hayvanlardan alınan numuneleri inceleyen bilirkişi raporuna göre, bu etler kanser olmak üzere birçok hastalığa sebep olabilir. Raporda bu etlerin özellikle çocuklarda cinsel sapkınlıklara sebep olabilecek hormonel bozukluklara yol açabileceğine de dikkat çekildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekiplerinin düzenlediği operasyonda, Temelli'de hem kendi çiftliği bulunan hem de birçok çiftliğe veterinerlik hizmeti sağlayan Ali D. ile İbrahim K. gözaltına alındı. Polis, veteriner kliniği ve besi çiftliği sahibi Ali D. ile İbrahim K.'nın ithali, imali, piyasaya arzı, bulundurulması ve kullanımı yasak olan synovx ve ralgro adlı hormon ilaçlarını yurtdışından kaçak yolla getirdiğini belirledi. Gözaltına alınan iki kişi hakkında da yurda sokulması yasak olan hormon ilaçlarını bulundurmaktan işlem yapıldı. Polis çok sayıda besi çiftliğinde bu ilaçların kullanıldığını da belirledi.

Veterinerlerin kendi çiftlikleri ile bağlantılı oldukları besi çiftliklerindeki büyükbaş hayvanlardan idrar ve kan örnekleri alındı. Bu örneklerin Ankara Üniversitesi'nde incelenmesi sonucu, yasak olan testesteron ve zeranol içeren maddeler saptandı. Ele geçirilen synovx ve ralgro isimli ilaçların ve büyükbaş hayvanların analiz sonuçları Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı'nca oluşturulan bilirkişi heyetince incelendi. Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı'nca verilen raporda, "Hayvanlarda gelişmeyi artırıcı, hızlandırıcı olarak kullanıldıklarında ette bırakacakları kalıntı vasıtasıyla kansere neden olacağından ve bilhassa çocuklarda hormonal bozukluklara yol açabileceğinden toplum sağlığını tehdit edecek niteliktedir." denildi.

Mali Büro'nun hormon operasyonunun ardından Ankara Tarım İl Müdürlüğü ekipleri Temelli'de söz konusu çiftliklerdeki tüm hayvan satışlarını durdurdu. Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin önümüzdeki günlerde besi çiftliklerinden numuneler alarak inceleme yaptıracağı belirtiliyor.
ZAMAN GAZETESİ
 

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Aralık 2006
Mesajlar
2.257
Emoji Skoru
10
evin bi odasında inek tavuk falanmı beslesek acaba , ya ne yicezz bizzzzz
 

Alsebe

Rutbesiz :-)
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.322
Emoji Skoru
3
Valla boyle seyleri okudukca bir koye yerlesip kendim herseyi kendim yetistirip coluk cocugumla ne yedigimi bilmek istiyorum..... :KK43:(((((((
 

gxuxlor

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Şubat 2007
Mesajlar
191
Emoji Skoru
3
Yaş
42
bende senin gibi düşünüyorum alsebe köye yerleşip kendim yetiştirip kendim yapayım diyorum
 

melikeden

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Mart 2007
Mesajlar
98
Emoji Skoru
1
Artık ne evde nede dışarda ne yediğimizden emin olamıyoruz geldiğimiz duruma bakın içler acısı
 

filizcan

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Eylül 2006
Mesajlar
154
Emoji Skoru
0
bunu yapanların allah cezasını versin ne günlere kaldık insanlık ölmüs
 

yaseemin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Ocak 2007
Mesajlar
1.461
Emoji Skoru
3
Yaş
40
aaa ee biz ankarada oturuyoruz ne bilicez hangi çiftlik olduğunu?markasına dikkat ediyorum ama ?
 

Ferza

Mevsimlerden Firar!
Pro Üye
Katılım
24 Mart 2007
Mesajlar
977
Emoji Skoru
5
Beynim durdu sanki. Hadi kendimizi boş verelim de o dünyalar tatlısı masum çocuklarımza yazık, günah yahu.Bu kadarı da vicdansızlık artık. Yanılıyor muyum arkadaşlar?
 
Yukarı Alt