Göbek kordonu hayat kurtarıyor

benbeyaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Kasım 2006
Mesajlar
237
Emoji Skoru
1
Yaş
47
Göbek kordonu hayat kurtarıyor
BURSA (İHA) - Doğum sırasında bebeklerden alınan ve kan bankasında saklanan göbek kordonu kanının, ileride bir hastalıkla karşılaşıldığında, bebeğin kendisi için olmasa bile anne-baba veya kardeşleri açısından hayat kurtarıcı özellikte olduğu bildirildi.

Genkord Kordon Kanı Bankası Bursa Ofisi Direktörü Işık Uzel, bebeklerden doğum sonrasında alınan ve göbek kordonunda bulunan kanın 'deformasyona uğramamış' kök hücreler barındırdığını ve bu hücrelerin insan hayatını kurtaracak nitelikler taşıdığını söyledi. Yetişkinlerden alınan kök hücrelerin genelde kemik iliğinden elde edildiğini ve bu hücrelerin radyasyon, kimyasallar ve enfeksiyonlar gibi dış etkenler nedeniyle zarar gördüğünü belirten Uzel, "Bu durum, kök hücrelerin sağlıklı şekilde üretilmesi ve tedavide kullanılması açısından problem oluşturuyor.

Oysa göbek kordonundaki kandan elde edilen ve kan bankalarında saklanan kök hücre, herhangi bir kimyasalla henüz karşılaşmıyor. İşlemin anne ve bebek açısından risk taşımaması, muhtemel hastalık durumunda tedavinin kemik iliği nakline göre daha kolay ve ucuz olması, kordon kanının avantajlarıdır. Gerekli durumda çoğaltılması, periferik kan kök hücrelerine nazaran daha kolay olmaktadır. Aile içinde doku uyumu daha fazladır. Doğumda alınan ve saklanan kordon kanı; ileride bebeğin kendisi için olmasa bile anne-baba veya diğer kardeşlerin biri açısından hayat kurtarıcı olabilmektedir" dedi.

Kök hücrelerle kanser, beyin tümörleri ve aplastik anemi gibi onlarca hastalığın tedavi edilebilirliğinin kanıtlandığını; alzhemier, diyabet, kalp, karaciğer, parkinson ve felç gibi hastalıkların tedavi edilebilirliğinin ise araştırıldığını kaydeden Uzel, "Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar. Kalp krizi geçirende kalbe, karaciğer harabiyeti olanda karaciğere, kemiği kırılanda kırık hattına giderek gerekli tamiratı yaparlar. Hangi tip hücre ve dokuya ihtiyaç varsa ona dönüşürler" diye konuştu.
 
Yukarı Alt