Göğüs Büyütme Ameliyatı İle İlgili Teknik Bilgiler

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.616
Emoji Skoru
21.183
Yaş
55
Meme, kadınlığı simgeleyen en önemli organlardan birisidir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Ancak göğüslerin tek ya da çift taraflı gelişme geriliği ya da doğumdan sonra kilo verme sonucu, göğüsler küçülebilir ya da biraz sarkabilir. Bu gibi durumlarda memeyi, büyütmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüs oluşturmak mümkündür. Bu büyütme en kolay silikon meme protezleri ile yapılabilir. Büyütmenin oranı, kişinin arzusu, mevcut göğüslerin durumu, meme derisinin esnekliği ve göğüs kafesinin ölçüleri dikkate alınarak hasta ile birlikte belirlenir. Ancak kesin ölçü, ameliyat sırasında belirlenir. Burada en önemli konu, göğüs derisinin alabileceğinden daha büyük bir protezin konmaması gereğidir. Bunun içinde ameliyat sırasında ölçü protezleri kullanılır.

Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında memede yeterli dikleştirme sağlanamayabilir. Bu durumda ek olarak uygun yerlerden deri fazlalıkları çıkarılarak meme başı olması gereken daha üst seviyeye çıkarılarak göğüs dikleştirme işlemi de yapılabilir. Bu uygulamada ise sadece meme protezi konmasına göre daha fazla iz kalacaktır.

Göğüsler, meme dokusu arkasına yerleştirilen silikon jel yapısında olan meme protezi ile büyütülmektedir. Meme büyütme ameliyatı için başvuran hastalar genellikle ulaşmak istedikleri meme büyüklüğünü tarif etmede güçlük çekerler. Sıklıkla, istedikleri sütyen numarasını söylerler (85, 90 gibi). Ancak çeşitli sütyen markaları, farklı büyüklükte olabilir. Ayrıca 85 ve ya 90 gibi ölçüler hastanın göğüs kafesini çapı ile ilgili olduğundan genellikle sütyen numarası değişmeyecek buna karşılık "cup size" denilen A, B, C, D harfleri ile ifade edilen boyutlar değişecektir. A harfi en küçük meme boyutunu ifade etmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde hastanın beklentisinin çok iyi saptanmalı, bunun yanında olabilecek farklı büyüklükler ve sebepleri (örneğin küçük yaşlardan beri çok küçük olan göğüslerin çok fazla büyütülmesi bir ameliyatta mümkün olmayabilir çünkü derinin belirli bir oranda esneme kabiliyeti vardır, bu toleransın çok zorlanması, komplikasyona- dikiş açılması, kapsül kontraktürü gibi- yol açabilir) incelenmelidir.


Hastalar ameliyat öncesi aspirin almamalı, kullandıysa 7-8 gün önce kesilmelidir. Vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon olmamalıdır. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda özellikle ailede meme kanseri hikayesi varsa ameliyattan önce mamografik inceleme yapılmalıdır.

Ameliyata karar verildikten sonra, hasta ile ayrıntılı bir görüşme yapılıp hastanın beklentileri belirlenir. Ameliyatın riskleri anlatılır. Ayrıca sigara içiliyorsa, 10 gün önce kesilmelidir. Meme protezinin, kansere neden olmadığı birçok yabancı bilimsel araştırmalarla saptanmıştır. Bu araştırmalarda, 20-30 yıl gibi uzun süreler takip edilen hastalar incelenmiş ve meme protezi konulan hastalarda normal kadınlara göre meme kanseri oluşma oranı farklı çıkmamış hatta biraz daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Meme büyütme ameliyatı tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyon olasılığı çok düşüktür. Komplikasyonlar arasında (istenmeyen sonuçlar), kapsül kontraktürü, infeksiyon (iltihaplanma) ve kanama sayılabilir. Cerrahınızın önerilerini ameliyat öncesi ve sonrası harfiyen uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz. Çok nadiren protez yuvasında infeksiyon olabilir. Bu durumda öncelikle antibiyotiklerle tedavi yapılır. İnfeksiyonun devamı halinde protezin çıkarılması ve değiştirilmesi gerekebilir. Meme protezi, gebeliği, süt emzirmeyi önlemez.


Meme protezi ancak delici cisim batması sonucunda çok nadiren yırtılabilir, delinebilir veya içindeki jel maddeyi sızdırabilir. Bu durumda protez değiştirilir. Meme protezi kansere neden olmaz. Ancak, daha sonra oluşabilecek kitle durumlarında, mamografi çekilmesini güçleştirebilir. Bu konuda tecrübeli bir radyolog ile çalışılması uygun olur.


Protezin yerleştirilmesi için kullanılacak kesi yeri meme başının etrafı veya meme alt çizgisinden yapılabilir. İzin en aza indirgenmesi için çok ince dikişler kullanılır. İkisinin de uygun olmadığı çok nadir durumlarda koltuk altından kesi yapılabilir. Sayfanın başındaki hastada, meme başı etrafından kesi uygulanmıştır. Bu durumda daha az iz kalmaktadır. Ancak bu metod için meme başı halkasının belli bir çaptan büyük olması gereklidir. Daha küçük olduğu durumlarda, meme altı kesisi kullanılabilir.Meme başının etrafından yapılan keside renk değişimi bölgesi olduğu için iz çok daha belirsiz olmaktadır. Kesinin memebaşı etrafından yapılabilmesi için memebaşı halkasının belli bir çapta olması gereklidir. Çap yetersiz ise kesinin meme altından yapılması tercih edilebilir. Cerrahi sonrası birkaç gün yorgunluk hissi olabilir. Bu durum 24-48 saatte düzelir. Ameliyatın ertesi gün pansuman sargısı azaltılarak sütyen takılır. Bir iki hafta süreyle meme etrafında yanma hissi olabilir. 2-3 hafta meme fizik teması hassas ve ağrılı olabilir. Bu durum ise en fazla 3-4 hafta sürer. Dikişler 10-12 günde alınır. Dikiş izleri 6 hafta kadar pembe kalabilir, sonra yavaş yavaş beyazlaşır. Mamografik (röntgen) inceleme gerekiyorsa, uygun aralıklarla yapılabilir.

Amerika'da 3000 hasta üzerinde yapılan araştırmada, meme protezi konan hastalar ile ameliyat geçirmeyen hastalarda son 20 yıl içinde meme kanseri oluşma oranları incelendiğinde, iki gurup arasında fark bulunamamıştır. Hatta protez uygulanan hastalarda daha sonra meme kanseri oluşma oranı biraz daha düşük bulunmuştur.
Sonuç olarak göğüs büyütme ameliyatı hemen sonuç aldığımız yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir. Ancak iyibir sonuç almak için ameliyatın tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapılması tavsiye edilir.
 

lindalyeen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ekim 2006
Mesajlar
3
Emoji Skoru
0
Yaş
10
ben ameliyatla büyüttürdüm dört yıla yakın zaman önce. bebek emzirmiş olduğumdan göğüslerim eski formunu kaybetmişlerdi. dikleştirme ameliyatı yaptırmadım sadece protez koydurdum. Fazlaca büyük yaptırmadım doğal olsun diye ayrıca benim vücut yapıma çok büyük göğüs yakışmazdı . eskiden 75 beden sütyen kullanırken şimdi 90 kullanıyorum..Görüntüsünün iyice doğallaşması ve tamamen kendime ait gibi hissetmem altıncı aydan sonra olmaya başladı. Çok memnunum yaptırdığım için evin içinde sütyen kullanmadan dimdik duran göğüslerle dolaşmak çok güzel bi duygu. Bide şu allbressten bahsetmek istiyorum. İlk çıktığı zamanlarda denemiştim göğüslerimi dolgunlaştırdı ama aynı zamanda kalçalarımda epey dolgunlaştırdı. İnanılmaz iştahımı açtı ve her geçen gün kilo aldım. bitkisel olduğuna filan inanmıyorum, doğum kontrol hapının bana yaptığı bütün yan etkileri o da yaptı.. kesinlikle hormon içerdiğini düşünüyorum. Tek kesin çözüm ameliyat bence.. haplar, çeşitli yağlar, şunlar bunlar riskli ve ancak geçici çözüm olabilir.
 

tutuklu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ağustos 2006
Mesajlar
387
Emoji Skoru
8
ablamın da gayet büyük silikonları var emzirmede problemi olmadı. hiç de sarkma olmadı.
 

blauschatz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Ocak 2007
Mesajlar
79
Emoji Skoru
1
Selam arkadaşlar,
İnternette tesadüfen bu siteyi buldum ve hemen üye oldum..
Arkadaşlar bende 2 çocuk annesiyim göğüslerim deforme oldu bir doktorla görüştüm (Plastik Cerrahi doktoruyla) ve randevu aldım gün belirledik ayın 12 sinde ameliyat olucam PROTEZ taktırcağım. İnanın halen tereddütlerim var korkularım var.Lindalyeen arkadaşım yaptırmış o da fikirlerini iletirse bana sevinirim..Korkularımı yenmem gerek ya da bu işten vazgeçmem gerek.Yardımlarınızı bekliyorum.
 

blauschatz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Ocak 2007
Mesajlar
79
Emoji Skoru
1
Merhaba paeonia...
Hayır ameliyat olmadım...
Günü belirlerdik protezin siparişini verdik. bir gün öncesinden birkaç tetkik yapılacaktı,genel anestezi altında yapılacaktı 1 gece kalmam gerekecekti ama inan o güne kadar kararlıydım, benim göğüslerim çok küçük değildi ama doğumdan sonra deforme olmuştu son anda cesaretim kırıldı doktorumu aradım şu an hazır olmadığımı söyledim.
Yani şimdilik erteledim, neden diye sorarsan; bire bir silikon taktıran birinin görüşünü almadığım için sonuçtan pişmanlık duyarmıyım diye çok tereddüt ettim kolay değil bir ameliyat geçirecektim genel anestezi altında.. burdan internetten araştırmak çok kolay geliyor insana basit bir ameliyat gibi geliyor.Şu an oestro denen kremi ve wm Formula hap aldım kullanmaya başladım bir faydasını görürsem ne ala...ama değişen birşey olmazsa tüm cesaretimi toplayı yeniden doktorun kapısını çalıcam :emir_bebek:
 
L

lütfenzarfıkapatmayınız

Ziyaretçi
canım doktorunu ve anestezi uzmanını çok iyi seç,gerisini dert etme. benim çevremde yaptıranlar var. tek şikayetleri ilk zamanlar biraz sert olması,sonra gerçek göğüsten farkı kalmıyomuş. çok büyük yaptırmayın diyolar,sarkma olabiliyomuş. bi de dikiş göğüs ucundan yapılmıcak,o zaman his kaybı oluyomuş çünkü. tek problemin deformasyonsa o kremler ve spor beraber toparlar bence. ama yaptırırsan da dediğim gibi özellikle de anestezi uzmanı çok önemli..
 

tutuklu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ağustos 2006
Mesajlar
387
Emoji Skoru
8
bir yakınım göğüsleri çok küçük olduğu için silikon koydurmuştu,ameliyattan sonraki ağrıları hiç de çekilir değildi,ve zaman içinde silikonlar kayabiliyor,ameliyat izi olmadan da bu iş halledilmiyor. iyi düşünün derim.her ameliyatın riski vardır...
 

L

lütfenzarfıkapatmayınız

Ziyaretçi
bir yakınım göğüsleri çok küçük olduğu için silikon koydurmuştu,ameliyattan sonraki ağrıları hiç de çekilir değildi,ve zaman içinde silikonlar kayabiliyor,ameliyat izi olmadan da bu iş halledilmiyor. iyi düşünün derim.her ameliyatın riski vardır...
tutuklucum silikon kayıyosa doktorun hatası vardır çünkü bi dergide görmüştüm ,öyle bi yere yerleştiriyolar ki göğüs onu tutuyo resmen. bi de teknoloji sürekli ilerliyo eskiden 10 yılda falan değişmesi gerekiyomuş.şimdi ömür boyu kullanılabilenler çıkmış. yaptıran bi tanıdığım ameliyattan 3 gün sonra alışveriş torbalarını taşıyodu düşün yani.. doktorun mahareti bu işler. biraz da bünyenin dayanıklılığı tabi.

erkeklerin beğenmesi konusuna gelince,gerçek göğüs gibi yumuşak olmuyomuş tabi. ama portakal gibi de olmuyomuş. normal göğsü sıkı,hafif sert olanlarınki gibi oluyomuş. artık erkekler beğenir mi beğenmez mi onu bilemicem :uhm:
 

tutuklu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ağustos 2006
Mesajlar
387
Emoji Skoru
8
tutuklucum silikon kayıyosa doktorun hatası vardır çünkü bi dergide görmüştüm ,öyle bi yere yerleştiriyolar ki göğüs onu tutuyo resmen. bi de teknoloji sürekli ilerliyo eskiden 10 yılda falan değişmesi gerekiyomuş.şimdi ömür boyu kullanılabilenler çıkmış. yaptıran bi tanıdığım ameliyattan 3 gün sonra alışveriş torbalarını taşıyodu düşün yani.. doktorun mahareti bu işler. biraz da bünyenin dayanıklılığı tabi.

erkeklerin beğenmesi konusuna gelince,gerçek göğüs gibi yumuşak olmuyomuş tabi. ama portakal gibi de olmuyomuş. normal göğsü sıkı,hafif sert olanlarınki gibi oluyomuş. artık erkekler beğenir mi beğenmez mi onu bilemicem :uhm:
ameliyattan sonraki ilk yıllarda iki silikon da yerindeydi,evlendikten sonra biri hafiften kaydı:smiley-cool: artık sebebini bilemiycem :Roflol: eşiyle bu yönde hiç bi zaman sıkıntısı olmadı. hatta dokundum göğüslerine,gayet diri. bu yönde pek tecrübesi olmayan erkekler açısından problem olmuyor. bir de silikonun nereye yerleştirildiği çok önemli,eğer meme dokusu hiç yok gibiyse kasların altına yerleştiriliyor,sadece büyütmek içinse dokunun içine yerleştiriliyor.

erkekler de şöyle düşünüyor : orjinal olsun,yani silikon olmasın ama her daim diri,iri göğüs olsun. ama eğer çok küçük ya da çok sarkık olacaksa onun yerine silikonlu ama düzgün duran göğsü tercih ederiz. şeklinde....:mymeka:


nasılsa lambayı söndürdükten sonra kadınların hepsi aynıymış :mymeka: keyfnize göre davranın :1yes2:
 

gilraen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Şubat 2007
Mesajlar
4
Emoji Skoru
0
merhaba bayanlar
ben 22 yaşında henuz evlenmemiş bu durumdan yıllarca mağdur olmuş biriyim.1 haftaya kadar gogus namına hiç bir şey yoktu 75 dahil doldurmuyordum.yıllarca haptır şudur budur araştırdım fakat hiç birinin kesin cozumune guvenemedim ve okadar paraya kıyamadığım için denemedim.son 3 ayda operasyonu araştırdım.anneminde saglıkcı olmasının etkisi ile tanıdık estetik cerrah ark ile gorustum.ameliyatı ve sonradan oluşabilecek komplikasyonları konuştum.(komplikasyonu ameliyat sonrası silikon madde vucuda uyum saglamakta zorluk cekiyor ve etrafını bir kapsulle cevreliyor.ameliyat sırasında verilen kortizon ve silikonun size uygun boyutunu seçerek riski minimuma indiriyorlar)26 şubatta bir operasyon gecirdim.ŞUNU KESİNLİKLE BELİRTMELİYİM ki burada yazıldığı ve abartıldığı gibi asla bir sıkıntım olmadı.saat 9.30 da ameliyata girip 11 de cıktım anında ayıldım ve ogleden sonra 4-5 gibi yuruyerek hastahaneden cıktım.ole haldır huldur hareket edemezsiniz ama gogus kaslarınızı etkilemeden kollarınızı oynattığınız surece kesinlikle agrınız olmuyor (burda abartmayalım dayanılmaz agrı ne ya :S içinizde doğum yapanlar var ) 2 gece uyurken fazla hareket edemediğim için zorlandımm (ben cok donerim :KK70:) kaslarınızı zorladığınızda oluşan bir agrı var buda şey gibi hani sporu birden abartırda ertesi gun cok hareket edemezsiniz ole bişi.yaklaşık 4-5 gun sonra agır kaldırmaya dahi başladım.dun sargılarım acıldı ve muhteşem duruyorlar.şekil olarak cok ii fakat istediğimden biraz kucuk oldular ki burada doktorum sanırım gelecegimi dusundu.izlere gelince kesik kahverengi bolgenin hemen altından bu nedenle belli olmuyor.yaklaşık 3 ay sonra tam olarak sislikler inecek ve oturacak.(keşke bole kalsalar :KK43: ) gercekten bu konuda sıkıntısı olan arkadaslar kesinlikle o kremlere o kadar para vermeye değmez.700 dolara mal oldu ameliyat bana.cok tanıdık ve guvenilir birini bulabilirseniz kesinlikle dusunmeyin.birdaha olsa bir daha yaptırırım :p inşallah boyle sıkıntısız olur devamıda...sizlere bu konuda ogrenmeniz gereken herşseyde yardımcı olurum.sevgiler...
not:gogus kucultmek ile buyutmenin ameliyatları kesinlikle aynı değil.benden 1 hafta once cok yakın bir akrabam 2 gogsunden yaklaşık 1 kilo aldırdı.ameliyatı 4 saat surdu.ayrıca 2 gece hastahanede kaldı.cunku bu ameliyatta kanama riski var.ve soylediğine gore 2 haftayı gecmesine ragmen hala sorun yaşıyor.soylenen abartılı agrılar bunu yaptıranlar için gecerli olabilir.
 
Yukarı Alt