Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Göğüs Estetiği

Konusu 'Doktorlar, öneriler sorular, Estetik cerrahi tecrübeleriniz' forumundadır ve yaren_76 tarafından 27 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  348
  Estetik cerrahinin sonuçları çok kesin ve kalıcı olduğundan bir ameliyat yaptırmadan önce, gerçekte ameliyatı niçin istediğinizi ve ameliyat sonrası beklentilerinizi iyice düşünmek ve cevaplarını açıkça bilmek zorundasınız. Bu konuda kendinize karşı dürüst olmalısınız. Ameliyatı sadece kendiniz için istemelisiniz. Unutmayın ki estetik ameliyatlar sizin sadece görünümünüzü düzeltir, diğer insanlarla ilişkilerinizi düzeltmez, sosyal hayatınızda direkt değişiklik yapmaz.

  Ameliyat öncesi görüşmelerinizde beklentileriniz hakkında kendinize ve doktorunuza karşı açık olmanız çok önemlidir. Ameliyatı niçin istediğiniz yanında, ameliyattan ne beklediğiniz ve cerrahinin size ne verebileceği hakkındaki sorular cevaplanmış ve doktorunuz ile aynı paydada buluşmuş olmanız gereklidir.


  Estetik cerrahi için uygun adaylar; kendi ile barışık ancak, düzeltmek istedikleri fiziksel özelliği olanlar ve sadece bazı fiziksel özellikleri nedeniyle komplexe kapılan kişilerdir. Estetik cerrahi bu kişilerin kendileri ile ilgili imajlarını düzeltir veya daha da kuvvetlendirir. Yapılan araştırmalar gerçekçi beklentileri olan, ve ameliyat ve sonuçları hakkında iyice bilgilendirilmiş hastaların %90 oranında memnun kaldıklarını göstermektedir. Memnuniyetsiz %10 hastanın memnun kalmama nedenleri, ‘çok az bir kısmı hariç’ kötü yapılan cerrahi sonucu değil, ameliyat öncesi konsültasyonları sırasında iyi bilgilendirilmemiş ya da gerçek üstü beklentileri olup bunları doktorundan gizlemiş olmalarıdır.
  Estetik cerrahi, hem fiziksel hem de kendine güvende olumlu yönde değişiklikler yaratabilir ancak bir başka kişiyi etkilemek amacıyla yaptırılan ameliyatlar hayal kırıklığına uğratabilir. Arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin görünümünüz ve kendinize güveninizdeki değişikliğe olumlu yanıt vermeleri mümkündür. Ancak estetik cerrahinin, insanların size davranışlarında olağanüstü bir değişiklik yapmasını beklememelisiniz. Estetik cerrahi kararını sadece kendiniz için vermelisiniz.


  Bazı durumlarda doktorunuz sizi ameliyat etmek istemeyebilir:

  1- Eğer gerçekçi beklentilere sahip değilseniz(örneğin; yanmış ya da yaralanmış bir organın tamamen eskisi gibi olmasını istemek, cerrahi ile mümkün olmayan bir şeyi istemek, izsiz ameliyat istemek ya da izlerin tamamen kaybolmasını istemek vs.),

  2- Size, cerrahinin size verebilecekleri anlatılmasına rağmen gerçek üstü beklentilerinizi sürdürüyorsanız, doktorunuz sonuçta hiçbir şekilde sizin memnun olmayacağınızı düşünür ve ameliyat etmek istemez.

  3- Eşinden yeni boşanmış ya da eşini kaybetmiş kişiler, bu ağır kriz durumunu atlatmak için estetik cerrahiye başvurabilirler. Böyle bir durumunuz varsa doktorunuz sizi ameliyat etmek istemeyebilir. Bu kişiler öncelikle mevcut kriz dönemini atlatmalıdırlar. Bu durumu gizlemeniz hem sizin hem de doktorunuz için üzücü olabilir.

  4- Ruhsal hastalığı olanlar estetik cerrahiye uygun olmayan kişilerdir. Plastik cerrahlar hasta ile görüşmelerinde bu gibi uygunsuz durumları tespit etmeye çalışırlar. Şüphede kaldıkları durumda psikiyatri konsültasyonu isteyebilirler.


  Estetik cerrahiye karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bu görüşmede kendinize ve doktorunuza karşı samimi olmak ilk kuraldır. Ameliyattan beklentilerinizi en açık şekliyle ifade etmelisiniz ve doktorunuzun söylediklerini iyice anlamalısınız. Görüşmenin sonunda sizin ve doktorunuzun birbirinizi tümüyle anladığınızı hissetmeniz ve mutabık olmanız gerekir. Bu mutabakat olmadığı takdirde sonuçtan memnun kalmayabilirsiniz.


  Doktorunuzla tam olarak mutabık kaldıysanız, ameliyat gününü kararlaştırabilirsiniz. Ameliyat için fiziksel ve ruhsal en rahat durumda olduğunuz dönemi seçmenizde fayda vardır. Ayrıca iyileşme döneminde size hem fiziksel hem de duygusal olarak destek verebilecek birisinin olması şarttır. En güçlü hastaların bile ameliyat sonrası desteğe ihtiyacı vardır. Bu kişinin, sizi kararınızda destekleyen birisinin olması çok daha iyidir. Bir çok hasta ameliyatın ilk günlerinde şişlik ,morluk ve çektiği ağrılarla birlikte sonucu da bilememekten dolayı depresyona girer ve pişmanlık yaşar. Bu dönemde, sizi gerçekten desteklemeyen birinden alacağınız yardım, bu dönemi daha zor geçirmenize neden olacaktır.
  Ameliyat kararınızı eleştiren kişilerden kaçınmalısınız. Ameliyat sonrası yaklaşık bir hafta kadar kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Bu çok sık görülen geçici bir durumdur.
  Ameliyatınız ve sonuçları hakkında, arkadaşlarınızdan ve aile bireylerinden olumsuz eleştiriler alabilirsiniz. Anneniz veya babanız sizi eski halinizle de sevdiklerini söyleyebilirler. Arkadaşlarınız arasında sebebi kıskançlık olabilecek negatif yaklaşımlar olabilir. Böyle durumlarda, sizi ameliyat kararına iten nedenleri tekrar hatırlamanızda ve fayda vardır. Önemli olan sizin ne istediğiniz ve elde ettiğinizdir.


  Görünümümüzde bazı değişiklikler yapmak istemek çok normaldir. Aslında hemen her gün bir çok insan bunu yapmaktadır. Bunun için makyaj ürünlerini kullanmaktayız, çok ince dudaklarımızı kalın gösterebilmek için makyaj hilelerine başvurmaktayız, yüzümüze fondöten sürmekteyiz, saçsızlığımızı örtmek için peruk takmakta, tüylerden kurtulmak için epilasyon yaptırmakta, saçımızın rengini ve şeklini değiştirmekteyiz. Görüntümüzün kendimizi nasıl hissettiğimize etkisi çok büyüktür. Hepimiz olabildiğince en iyi şekilde görünmek isteriz. İyi göründüğümüzü bilmek kendimize olan güvenimizi artırmaktadır. Fiziksel çekici kişiler sadece daha ilgi çekici olmanın dışında kişisel ve sosyal ilişkilerde de daha tercih edilir olmaktadırlar.
  Ancak, kalıcı bir değişiklik yapmak söz konusu olduğunda karar verme aşamasında sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aşılması gereken engeller sadece ameliyat korkusu ya da sonucun nasıl olacağına dair endişelerimiz değildir. Aile ve arkadaşlarımızın bakış açıları ve dinsel tabularımız da aşılması gereken engellerdir. Saçımızı şekilden şekle sokmamızı onaylayan ailemiz burun ameliyatına karşı çıkabilir. Saç ekimini doğal karşılayan birçok dindar insan burun estetiğini günah sayabilir. Tüm bunlar başlangıçta karşımıza çıkan ve karar vermemizde etkisi olan faktörlerdir.
  Tüm bunları aşıp ameliyat kararı veren kişiyi yine başka bir önemli sorumluluk beklemektedir. Kişi kendisini ameliyat edecek kişinin gerçek bir plastik cerrah olup olmadığını ve bu konuda ehil olup olmadığını araştırmak zorundadır.


  Estetik cerrahi isteyen bir kişi, bu konuda kararlı ve yeterince bilgilenmiş olmalıdır; diğer aile bireylerinin, eşinin veya önemli bir başka kişinin isteği ile ya da yeterince bilgilenmeden ameliyat olmak hiçbir zaman uygun değildir. Ameliyat için kararlılık ve motivasyonu tam olan kişilerin daha az ağrı hissettikleri, daha hızlı iyileştikleri ve sonuçtan daha fazla memnun oldukları belirlenmiştir.
  Ameliyat öncesi görüşmeler aynı zamanda kişilerin bilgilendirildikleri ve eğitildikleri zaman dilimleridir. Bu nedenle ayaküstü danışmalar ve ameliyat ücretini sormak yerine hastanın doktoru ile görüşmek için mutlaka önceden randevu alması ve mümkünse geniş bir zaman diliminde aklına gelen her şeyi sorması gerekir.


  Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar güzel ve çekici kişilerin hemen her ortamda başarı şanslarının da daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.  Ameliyat için uygun dönem?


  Estetik cerrahi alanındaki gelişme, yeni teknikler ve yeni malzemeler, ameliyat sonrası iyileşme ve normal hayata dönme süresini de eskiye oranla kısaltmıştır. Çoğu zaman bir hafta bazen 2-3 gün içinde işe dönülebilmektedir. Çalışan, okuyan ya da herhangi bir döneme iyileşmiş olarak girmek isteyen bir hasta adayı en çok kaç günde iyileşeceğini merak etmektedir. Her ne kadar 3-5 veya X günde iyileşip işe dönebileceğiniz varsayılsa da bu varsayımlar tamamen normal seyreden durumlar içindir. Özellikle başta enfeksiyon ya da hematom gibi olabilecek bazı komplikasyonlar iyileşmenin sürecini uzatacaktır. Bu nedenle ameliyat planlaması yaparken olası komplikasyonları hesaba katarak sizin için en uygun dönemi seçmelisiniz.


  Ameliyat olmaya karar verdiniz ve doktorunuzu da buldunuz...


  Ameliyat öncesi aklınıza takılan bir soru oldu... Mutlaka doktorunuzu arayıp yeniden bilgilenin. Hiç bir plastik cerrah kafasında soru işaretleri olan ve yeterince motive olmamış hastasını ameliyat etmek istemez. Endişelerinizin yerini güven duygusu aldığında ameliyat sonrası da iyileşmeniz çok daha hızlı ve komplikasyonsuz olacaktır.  Ameliyat oldunuz...


  İyileşme döneminde en çok ihtiyacınız olan şey sabır. Hergün aynada ameliyat bölgenizi kontrol edip türlü düşünceler üretmek sizi ve doktorunuzu üzmekten başka bir işe yaramaz. Şişlikler, morluklar, ağrı ya da geçici uyuşukluklar ve asimetriler geçirilen ameliyatın geçici sonuçlarıdır. Doktorunuz hangi durumlarda endişe etmeniz ve kendisini aramanız konusunda sizi bilgilendirecektir. Bunların dışında sabırla iyileşmeyi beklemeniz, verilen ilaçları düzgün kullanmanız ve doktorunuzun önerilerine harfiyyen uyarak normal kontrollerinize gelmeniz gerekir. Çoğu estetik ameliyat sonrası 2-3 gün içinde işe dönebilmenize rağmen, iyileşme dönemi 3 haftayı bulur ve nihai sonuçlar 6 aydan önce ortaya çıkmaz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ocak 2011
 2. 29 Mart 2012
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. tsuirgealy

  tsuirgealy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Mart 2012
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  kucultme nkdr oranda yapilabiliyr
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.