Google'ın bulduğu sitelerin yüzde 10'u virüslü

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.133
Emoji Skoru
19.090
Yaş
55
İnternetteki en büyük arama motoru Google'ın kullanıcılarına bulduğu her 10 siteden birinin virüslü olduğu ortaya çıktı.

BBC'nin haberine göre, bilim adamları Google vasıtasıyla ulaştıkları 4.5 milyon internet sitesinin 450 bin'inde 'kötü niyetli' kodlar ve virüsler tespit etti.

Büyük çoğunluğu dosya indirimleri için kullanılan siteler, bilgisayarlara kullanıcılardan habersiz 'spyware' veya 'trojan' adı verilen virüslü parçacıklar yolluyor.

İnternet üzerindeki bütün kötü siteleri ortaya çıkarma amacıyla yapılan kapsamlı araştırmada, 700 binden fazla sayfada, kullanıcının bilgisayarını gözlemeye yönelik kötü niyetli kodlar bulundu.

Google araştırmacısı Niels Provos ve ekibinin "Web Tarayıcısındaki Hayalet" adını verdikleri bir yazısından alıntı yapan BBC, "Kullanıcılar albenili, renkli ve hareketli reklamlarla kötü yazılımları yüklemeleri için baştan çıkarılıyor. Özellikle cinsel içerikli sitelerin dayanılmaz reklamlarına tıklayan pek çok insan bilgisayarına virüs bulaştırdığının farkında bile olmuyor" ifadelerine yer verdi.

Google araştırmasının sonuçlarından birisi de, kötü niyetli kodların hacker'lar tarafından zararsız sitelere yüklenmesi olduğu kaydedildi.

Bunun sebebi olarak site sahibinin gerekli kontrolleri yapmaması sonucu, virüslerin yüklendiği reklamların kullanıcıları yanıltması olarak gösterildi. Ayrıca internet hırsızları, geliştirdikleri virüsler sayesinde başkalarına ait server'ları çalabiliyor.

İnterneti kötü sitelerden temizleme birliklerinden olan 'StopBadware' koalisyonu üyesi Google, virüslü sitelere ulaşımı engelleyemese de, kullanıcılara "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" şeklinde uyarı veriyor.
 

susi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Şubat 2007
Mesajlar
162
Emoji Skoru
1
AAAaaa uyarın için teşekkürler Elif
 

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
15.359
Emoji Skoru
36.694
Şöyle bir düzeltme yapalım. Evet google bunları indeksler ama siz o linki tıkladığınızda önce google derki bu site bilgisayarınıza zarar verebilir. Bu riski alıyorsanız girin. Bu mesajın olduğu ön bir sayfa vardır.
 

Aysecik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Kasım 2006
Mesajlar
1.130
Emoji Skoru
4
Elif verdigin bilgi icin tesekkur ederim daha dikkatli olacagim
 
Yukarı Alt