Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Göz Kuruluğuna Dikkat

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve siyah papatya tarafından 9 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  9 Şubat 2007
  Konu Sahibi : siyah papatya
 1. siyah papatya

  siyah papatya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  429
  Beğeni:
  18
  Ödül Puanları:
  108
  Göz kuruluğuna dikkat

  Erzincan Kızılay Tıp Merkezi'nde görevli Opr. Dr. Hakan Özkan, insanların zaman zaman çeşitli göz hastalıklarına maruz kaldığını belirterek, bunlardan en önemlilerinden birinin "göz kuruluğu" olduğunu söyledi.

  İnsanın en önemli organlarından birinin göz olduğunu ifade eden Opr. Dr. Hakan Özkan, günümüzde özellikle uzun süre bilgisayar karşısında çalışan ve sürekli klimalı ortamlarda bulunan kişilerde göz kuruluğu meydana geldiğini kaydetti. Özkan, gözlerde kızarma kanlanma ya da göz yaşarması belirtileriyle ortaya çıkan ve gözlerin yeterince gözyaşı salgılayamaması durumu olan göz kuruluğunu önlemenin mümkün olduğunu dile getirdi. Gözün, gözyaşıyla sürekli yıkandığını anlatan Opr. Dr. Özkan, şunları söyledi:
  "Yavaş ve sabit hızda üretilen gözyaşı, gözün nemli ve rahat kalmasını sağlar. Bazen gözyaşı yeterli miktarda üretilemez. Bazen de gözyaşı kalitesi bozularak gözü rahat ve nemli tutabilecek durumdan uzak kalır. Bu durum, "kuru göz" olarak bilinir. Gözümüzün sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesi için gözyaşı, hayati önem taşıyan bir sıvıdır. Gözün yüzeyini yıkayıp temizleyen gözyaşı, gözün dış yüzeyindeki hücrelerin de yenilenmesini sağlar. Gözyaşı, göze kaçan maddelerin dışarı atılmasına da yardımcı olur. Göz yüzeyinin her zaman kaygan ve nemli olması sağlayan gözyaşı hem görme kalitesini artırır hem de gözyaşının içerdiği doğal antibiyotikle enfeksiyonlara karşı dayanıklılık sağlar. Refleks gözyaşı sadece acı, yaralanma veya duygusal durumlarda salınır ve göz yüzeyinin durulmasına yardım eder. Kuru bir gözde aşırı sulanma olması anormal gözükmektedir. Fakat gözde kayganlığı sağlayacak gözyaşı yoksa göz rahatsız olur ve uyarılır. Böylece aşırı gözyaşı salgısı meydana gelir ve bunu gözün drenaj sistemi kaldıramadığı için gözden dışa akarak gözün sulanmasına neden olur."
  Gözyaşını oluşturan bileşenlerin yeterli miktarda üretilmemesi ya da bir bileşenin eksik olmasının göz yüzeyi üzerinde kuru noktaların oluşmasına neden olduğunu vurgulayan Dr. Özkan, "Bu durumda da göz ile göz kapağı arasında sürekli bir sürtünme meydana gelir. Eğer gözyaşı olmasaydı, göz kapaklarının sağlıklı açılıp kapanması bile mümkün olmazdı. Göz kuruluğu hastalığının belirtileri arasında; batma, göz içinde yabancı cisim hissi, çapaklanma, akıntı, kapakların birbirine yapışması, kızarıklık, kaşınma, yanma, gözlerde devamlı veya aralıklı sulanma, ışığa hassasiyet, gözlerde ağrı veya hassasiyet, göz kapağı iltihabı, gözlerde yorgunluk hissi sayılabilir. Yüksek yerler, güneşli, kuru, rüzgarlı havalar, ısıtıcı ve klimalar gözyaşının buharlaşmasını arttırır ve göz yüzeyini kurutur. Göz kırpmada azalma, gözyaşının göz yüzeyine yayılarak kayganlığının sağlanması göz kırpmayla sağlanır. Göz kırpmayla gözyaşı, gözyaşını boşaltan kanallara doğru itilir, burun ve boğaza gider. Göz kırpmanın azaldığı bilgisayar kullanımı, televizyon izleme, kitap okuma gibi aktivitelerde kuruluk şikayetleri artar" dedi.
  Gözyaşı üretiminin başta yaşlanma olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı azaldığına dikkati çeken Özkan, "65 yaşında devamlı gözyaşı üretimi, 18 yaşına göre yüzde 60 oranında azalır. Göz yüzeyini kaygan ve nemli tutmak için devamlı salınması gereken gözyaşı üretiminin azalması, refleks gözyaşının artmasına sebep olur ve sulanma meydana gelir. Özellikle 40 yaş üzerindeki bayanlarda izlenen hormonal değişiklikler (menapoz), kontakt lens kullanımı ve dekonjestanlar, antihistaminler, diüretikler, kalp ve ülser ilaçları ile antidepresan ilaçlar da gözyaşı üretiminde azalmaya neden olur" şeklinde konuştu.
  Kuru göz tanısının göz hekimi tarafından biomikroskopik muayeneyle rahatlıkla konulabileceğine işaret eden Özkan, "Gerek duyulursa gözyaşı üretimini ölçen testler yapılır. Gözyaşı kırılma zamanı kontrol edilebilir. 'Schirmer Testi' ile alt gözkapağı iç yüzüne yerleştirilen bir filtre kağıdıyla gözyaşının yeterli olup olmadığı değerlendirilebilir" diye konuştu.
  "Kuru göz" tedavisinin ne şekilde yapılabileceği konusunda da bilgi veren Dr. Hakan Özkan, şöyle devam etti:
  "Gözyaşı da diğer sıvılar gibi buharlaşma özelliğine sahiptir. Buharlaşmayı engellemek için ortamı nemli tutmak faydalı olabilir. Bu amaçla kışın içeriyi ısıtmak için kullandığımız kalorifer veya sobanın üzerine bir kap içerisinde su koymakla odanın nemli kalması sağlanabilir. Kuru gözü olan bir kişi sıcak oda, sigara veya rüzgarlı ortamdan kendini korumalıdır. Kuru gözü olan bazı insanlar, sabah kalktıklarında gözlerinin zor açıldığından bahsedebilirler. Bu durum, yatarken suni gözyaşı kremiyle ya da yoğun gözyaşı kullanmakla tedavi edilebilir. Rahatlamak için yeterli olan en az krem miktarı kullanılmalıdır. Çünkü fazla krem görüntüde bulanıklığa neden olabilir. Gözyaşı damlaları, gözyaşı drenajını engellenmesi, doğal gözyaşının takviyesini ve birikmesini sağlar. Bunun için damla ve jel preparatları kullanılmaktadır. Özellikle şiddetli kuruluk durumlarında gözyaşını boşaltan kanalların tıkanması, tıkaç kullanılması ve cerrahi gibi çeşitli yöntemlerle olabilir."
   
 2. 18 Ekim 2007
  Konu Sahibi : siyah papatya
 3. pinknymph

  pinknymph Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  193
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  KURU GÖZ

  Seneler geçtikçe, insanın saçı beyazlanmaya başlayınca metabolizması yavaşlar. 18 yaşında % 100 olan göz yaşı üretimimiz 60 yaşında % 40 a iner !
  Bunun doğal sonucu olarak da göz kapağımızın göz küresi üzerinde rahat hareket etmesini zorlaşır, şikayetler başlar.

  Göz yaşı yapımını neden azalır ?

  bazı hastalıklarda (diabet vs.. )
  hormon bozuklukları (menapoz vs..),
  kontakt lens kullanımı,
  bazı ilaçlar (idrar söktürücüler, kalp ilaçları, antidepresanlar, dekonjestanlar, antihistaminikler vs..)
  klima, şiddetli rüzgar, soğuk gibi havadaki nemi azaltan ortamlar
  Kuru Göz Belirtileri:

  Göz yaşı yetersiz olan kişilerde değişik belirtiler ortaya çıkabilir:

  Gözde yabancı cisim hissi

  Yanma

  Kaşıntı

  Kuruluk

  Acıma

  Sızlama

  Çapaklanma

  Akıntı

  Kızarıklık

  Işığa hassasiyet

  Arpacık

  Kontakt lens uyumsuzluğu

  Kontakt lens solüsyonlarına karşı hassasiyet

  Bu belirtiler görüldüğünde en kısa zamanda göz doktoruna başvurmanız gerekir.

  Kuru Göz Teşhisi Nasıl Konur?

  Doktorunuz;

  ya gözünüze ince bir filtre kağıdı koyarak gözyaşı miktarınızı ölçer. ( Buna “Schirmer testi” denir.)
  veya gözyaşınızı boyayarak bu tabakanın gözde ne kadar kalabildiğini ölçer. (Buna “Gözyaşı kırılma zamanı” denir.) Kuru Göz Nasıl Tedavi Edilir?

  Kuru göz tedavisinde üç hedef vardır:

  1. Doğal göz yaşını takviye etmek

  2. Doğal göz yaşını arttırmak

  3. Doğal göz yaşının akıp gitmesini önlemek

  1. Doğal göz yaşını takviye etmek için suni göz yaşları kullanılır. Değişik maddeler içeren yapay göz yaşları ilaçları vardır. Gözün kuruluğuna göre belirli aralıkları ile damlatılarak gözün ıslatılması sağlanır.

  2. Doğal göz yaşını arttırmak : Şu anda piyasada bunu sağlayan bir tek ilaç vardır. 6 ay süre ile kullanılması gerekir. Sonuç ancak 3. aydan sonra belli olur. Bazı hastalara çok faydalı olmakla beraber, bazılarında aynı başarı elde edilmemektedir.

  3. Doğal göz yaşının akıp gitmesini önlemek için doktorunuz göz yaşı kanalının ağzına geçici veya kalıcı bir tıkaç yerleştirmeyi önerebilir.  Yukarıdaki bilgiler kesinlikle teşhis anlamına gelmez !
  mutlaka bir göz doktoruna başvurun.
   
 4. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : siyah papatya
 5. _cimcime_

  _cimcime_ Ya Fettâh Ya Rezzâk Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2007
  Mesajlar:
  913
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  bilgiler için teşekkürler.göz kurulugu bende var doktorum tam sınırda oldugunu söyledi belirtileri
  Gözde yabancı cisim hissi
  Yanma
  Kaşıntı
  Kuruluk
  Acıma
  Sızlama
  Işığa hassasiyet
   
 6. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : siyah papatya
 7. cevahirx

  cevahirx KaRMaKArışIk Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  693
  Beğeni:
  11
  Ödül Puanları:
  108
  Sanırım bu durum bende de var
  Sebebim ise kontakt lens (numaralı)
  Geceleri sürekli çıkarmam gerektiğini bildiğim halde
  Maalesef çıkarmıyorum
  Mesela dün gece çıkardım Bu gün bütün gün gözlükle dursamda
  Gözüm acıyor Hep bi yanma hissi var gözlerde :KK43:
   
 8. 13 Kasım 2008
  Konu Sahibi : siyah papatya
 9. gxuxz_gxuxzeli

  gxuxz_gxuxzeli Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.237
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ve bende de göz kuruluğu olduğu anlaşıldı.mesleğimden dolayı klimalı bol ışıklı ortamda nöbete kalınca birde çok rahatsız etmeye başladı beni..
  artık suni gözyaşı kullanıyorum e bu da geçici rahatlatıyo sonra yine aynı.umarım düzelir:KK43:
   
 10. 25 Nisan 2009
  Konu Sahibi : siyah papatya
 11. zelixsx06

  zelixsx06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2007
  Mesajlar:
  402
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  bendede aynı sorun var geçmiyor suni göz yaşı kullanıyorum ama anlık bi rahatlama veriyor sonra yine aynı 5 dk pc nın başında oturamıyorum hemen gözüm kızarmaya başlıyor sulanıyor bulanıklaşıyor bıktım bu durumdan
   
 12. 9 Haziran 2009
  Konu Sahibi : siyah papatya
 13. punchlinee

  punchlinee MANGA Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  785
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  286

  acaba gözyaşı artmasını sağlayan ilaç ya da ilçalar nelerdir.. bilen var mı....
   
 14. 9 Haziran 2009
  Konu Sahibi : siyah papatya
 15. obirobiirobiiir

  obirobiirobiiir ... Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  209
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  herkese geçmiş olsun. bende de göz kuruluğu var. benim kullandığım ilaçlar göz yaşımda azalma yaptı. şuan refresh damla kullanıyorum. ilaç rahatlatıyor sık aralıklarla kullanınca , damla bitince durumum ne olur bilemiyorum.. herkese sağlıklı günler.......
   
 16. 9 Haziran 2009
  Konu Sahibi : siyah papatya
 17. punchlinee

  punchlinee MANGA Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  785
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  286
  ben antioksidan ilaçların göz kuruluğuna çok fayda sağladığını duymuştum.... ama geniş çaplı bir bilgim yok.. bu konuda araştırması ya da bilgisi olan paylaşırsa sevinirim...
   
 18. 9 Haziran 2009
  Konu Sahibi : siyah papatya
 19. punchlinee

  punchlinee MANGA Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  785
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  286
  fazla mesaj...............................
   
  Son düzenleme: 9 Haziran 2009
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.