Göz Makyajının Akmaması İçin Ne Yapılır?

Margarikotin

Nirvana
Pro Üye
29 Şubat 2012
61.650
63.222


Uzunca bir vakit harcanarak yapılan göz makyajının akması, her kadının ortak problemidir. Bu sorunun çözülmesi için dayanıklı, akmayan, kaliteli makyaj ürünlerinin kullanılmalıdır ve ek olarak çeşitli yöntemlerle göz makyajının akması engellenebilir.

  • Göz makyajının kalıcılığını artırmanın en önemli yollarından biri, makyaj yaparken ürünleri kat kat uygulamaktır.
  • Göz kalemi veya eyeliner uygulandığında, üzerine aynı renk far sürülmesi halinde göz makyajı sabitlenmiş olur. Özellikle alt kirpik diplerine uygulanması tavsiye edilir.
  • Göz kaleminin akması ona has bir özelliktir. Bunun en aza indirmek için kullanımdan önce yakılan bir çakmağın arasından kalemin geçirilmesi gerekir. Ateşte çok kısa süre tutulmalıdır. Uzun süre tutulduğu takdirde gözlere zarar verir. Göz kalemi için başka bir yöntem ise alt kirpik dibine çok az pudra sürmek ve sürülecek kalemin rengine uygun bir far ile üzerinden geçmektir. Bu yöntem göz kalemini sabitler ve makyajı gün boyu kalıcı hale getirir. Göz kalemlerinde genelde 'kohl' tarzı ürünler yumuşak sürümlü olmakla birlikte akmaya daha eğimlidirler.
  • Pudra makyajı sabitlemeye yardımcı bir üründür ve göz makyajı için de kullanılabilir. Maskara sürülmeden önce toz pudra uygulanması göz kaleminin dağılmasını önler. Toz pudra, göz kalemini sabitler ve kirpiklere yapışan ince toz pudra, maskara uygulandıktan sonra daha dolgun kirpik görünümüne kavuşturur.
  • Göz kapaklarına far uygulanmadan önce mutlaka tonikli bir pamuk yardımı ile temizlenmeli ve far, göz kapakları kurutulduktan sonra uygulanmalıdır. Bu sayede göz kapaklarında oluşan yağ tabakası yok edilmiş olur ve far gün boyu kalıcılığını korur.
  • Göz altlarına uygulanacak makyaj için de tonik yardımı ile temizlemenin yanı sıra kullanılacak talk pudrası çok yardımcı olur. Talk pudrası gün içerisinde yüzün terlemesini engeller ve makyajı kalıcı hale getirir.
  • Gözler için kullanılacak makyaj malzemelerinin sudan etkilenmeyen ürünlerden olması da çok önemlidir.
  • Makyajın gün içerisinde akmasını ve uçmasını engellemek için her gece temizleyici tonik ile temizleyerek yatılması yağ bezesi oluşumunu engelleyeceği gibi yağ tabakası oluşumunu da engelleyerek kolaylık sağlayacaktır.
kaynak:nasilkolay