Gözlüğünüzün ömrünü uzatın

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.354
Emoji Skoru
19.809
Yaş
55
Gözlüğünüzü temizlerken yumuşak bez kullanılması gerektiğini biliyor muydunuz

Her gözlüğün, kişiden kişiye değişen bir kullanım süresi var. Bu süre alışkanlıklara, takış süresine, sık takıp çıkarılmasına, muhafaza şekline göre değişiyor. Ancak bu süreyi uzatmak elinizde. Gözlüğe en çok zarar temizlik aşamasında veriliyor. Bu nedenle yumuşak temizleyiciler kullanmak gerekiyor.

Gözlük kullanmaya başlayan kişilerde, belli bir süre sonra bazı alışkanlıklar oluştuğu, gözlüğü takıp, çıkarırken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, kordon veya zincirle boyunda asılı tutarken, baş üzerine kaldırırken, kılıfına ya da kılıfsız cebe çantaya yerleştirirken ortaya çıkan bazı hareketlerin, hep benzer biçimde düşünmeden yapıldığı hatırlatılıyor. Bu alışkanlıkların gözlüğün ömrünü, yapısını, ayarlarını etkilediği dile getirilen yazıda, yanlış bir zorlama ya da yanlış bir hareketin, gözlüğün zorlamanın olduğu bölgeden kırılmasına, zarar görmesine neden olduğu hatırlatılarak, bu olumsuzlukları gidermek için, dikkat edilmesi gereken hususlar sıralanıyor.

Gözlük kullanılmadığı zamanlarda, mutlaka sert koruyucu bir kılıfta muhafaza edilmeli ve mümkün olduğunca oturulan, dayanılan üzerinde eşya bulundurulan bir zemine konulmamalı.

Yumuşak bez kullanın
Silme bezinin yumuşak, hidrofil (su tutucu) ve cam üzerinde kolay hareket eden malzemeden olmasına titizlik gösterilmeli, silme bezi içinde kum, toz, kir olmamalı. Eğer çıkmayan kirler varsa, özel temizleyiciler spreyler, kir çözücü emdirilmiş kağıtlar kullanılabilir. Bunlar yoksa, her cama bir damla şampuan veya benzeri yüzey aktif sıvılar damlatılarak camlar parmakla ovalanır. Deterjan kullanılmamalı. Bol su ile durulanarak suyu silkelendikten sonra yumuşak şekilde temizlik tekrarlanır.

Gözlüğe en çok zarar temizlik aşamasında verilmektedir. Bir eşyayı uzun süre ve ideal formunda kullanmak, ancak bazı kurallara uymak ve bu kuralları alışkanlığa dönüştürmekle mümkün. Günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan böyle bir eşyanın ideal kullanımı, ekonomik ömrünü birkaç kat uzatıyor.
kaynak:ekolay.net
 
S

SENACE

Ziyaretçi
CANIMCIM TEŞEKKÜR EDERİM.
Yazın güneş gözlüğümü neredeyse bulaşık makinasına atacaktım. :Roflol:
O kadar sinir olmuştum yani :Roflol:
 
Yukarı Alt