Gün içinde Gözlük veya Lens takmak istemiyorsanız..

selinns

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
204
Emoji Skoru
2
Gözlük kullanmak istemeyenler, lazerle çizdirmekten korkanlar, işte yepyeni bir yöntem. Gözü uyurken keskinleştirme..

Gözün şeffaf olan ön tabakasının şekillendirilmesine yarayan ortokeratoloji lensler, sadece gece uyurken takılıyor; gündüz çıkartıldığında ise cam gibi harika bir görüş netliği sağlıyor.

En önemli duyu organlarımızdan olan gözlerimize 'gözümüz gibi' bakmamız gerekiyor! Her ne kadar ülkemizde göz sağlığına yeterince önem verilmiyor olsa da, bu konuda yaşanan tıbbi gelişmeler yüz güldürüyor. Son olarak hazırlanan 'ortokeratoloji' adlı şekillendirici lensler, görme bozukluğu yaşayanları gündüzleri hem gözlükten hem de lens takmaktan kurtarıyor.

KORNEAYI ŞEKİLLENDİRİYOR

Ortorekatoloji; 'astigmat ve miyopun tedavi edilmesi veya en aza indirilmesi için özel olarak tasarlanmış lenslerle, kornea denilen gözün şeffaf ön tabakasının şekillendirilmesi' olarak adlandırılıyor. Ortorekatoloji, yani LK denilen bu şekillendirici lensler sadece geceleri uyurken göze takılıyor. Uyandıktan sonra gözden çıkarılıyor, çıkarılıyor, gözlüğe ve kontakt lense gün içinde ihtiyaç duyulmuyor. LK lenslerin rahat ve bakımının kolay olması da göz problemleri yaşayanlara büyük bir kullanım rahatlığı sunuyor.

KULLANIMI ÇOK KOLAY

LK lensler; spor meraklıları, endüstri çalışanları, kuru ve tozlu ortamlarda bulunan hastaların yanı sıra, göz kızarıklığı ile kuruluk yüzünden lens takamayan hastalar için de son derece ideal. Gündelik hayatta büyük kolaylık sağlayan ortokeratoloji, günlük işleri; gözlükleri temizlemeden, lensleri solüsyonla nemlendirmeden, gözlük kutusunu ve lens solüsyonlarını yanınızda taşımadan yapmaya olanak sağlıyor. Bu lensler ayrıca miyopun ilerleme hızını da önemli ölçüde yavaşlatıyor.

LAZERE KARŞI AVANTAJLI

Ortokeratolojinin lazer cerrahisine karşı da pek çok avantajı bulunuyor. Uzmanlar bunları şöyle sıralıyor:

* Lazer cerrahisi 18 yaşın üstündeki kişilere uygulanırken ortokeratoloji yedi yaşından büyük çocuklar da dahil her yaştakilere uygulanabiliyor.

* Ortokeratolojide işlem sonrası ağrı olmadığı gibi steroid ve antibiyotik gibi damlaların kullanılmasına da ihtiyaç duyulmuyor. GERİ DÖNÜŞ İMKANI VAR

* Eğer ortokeratoloji uygulanırken miyop artarsa, lensi değiştirmek daha kolay oluyor. Lazer cerrahisinden sonra numara artarsa tekrar ameliyat olmak gerekiyor.

* Lazer cerrahisinden daha ucuz.

* Uygulamadan memnun kalınmadığında geri dönüşümü söz konusu oluyor. Ancak lazer cerrahisinde geri dönüş mümkün olmuyor.

* Ortokeratoloji, göz numarası büyürken bile uygulanabiliyor. Fakat lazer cerrahisi sadece numara sabitlenince uygulanıyor.

YAŞ SINIRI BULUNMUYOR

LK lensler az veya orta derecede miyop ya da astigmatta olumlu sonuç veriyor. 5.0 dioptri ve daha yüksek numaralarda görme iyileşiyor fakat yine de bir gözlük gerekiyor. Bu uygulama belli bir şekli olan kornealarda veya şekil verilemeyen kornea dokusu olan hastalara yapılmıyor. Görmenin iyileşme hızı da kişiden kişiye göre değişiyor. Ortokeratoloji için yaş sınırı bulunmuyor. Hem çocuklar (7 yaşından itibaren), hem de yetişkinler için uygulanıyor. Özellikle miyop olup gözlük takmaya yeni başlayan çocuklarda mükemmel sonuçlar veriyor. Çünkü ortokeratoloji uygulaması miyopun ilerleme hızını yavaşlattığı gibi bazı olgularda durdurabiliyor.

İşlem sırasında izlenilen yol...

1- Öncelikle kapsamlı bir göz sağlığı ve görme muayenesi yapılır.

2- Daha sonra kornea topografisi ile gözün ön kısmının bilgisayarla çok hassas bir haritası çıkarılır ve bilgisayar programı yardımı ile bu bilgiler değerlendirilerek göze uygun şekillendirici lensler seçilir.

3- Göze en uygun LK lens uygulanır ve lenssiz görme kontrol edilir.

4- Lens takma, çıkarma, temizleme ve korumanın nasıl yapılacağı öğretilir. Çocukların doğru takıp çıkarması için ebeveynlerin yardımı gerekmektedir.

5- Genellikle ilk gece lensi uyurken taktıktan sonra ertesi gün kontrolü gerekir. Eğer bu esnada herhangi sorun yaşanırsa lens mutlaka çıkarılmalıdır.

6- Kornea şekillendirici ortokeratoloji lensler özel göz merkezlerinde uygulanmaktadır.

Etkisini bir hafta içinde gösteriyor

LK lens taktıranlarda kornea şekli değiştikçe görme de artıyor. Bu gelişimin takibi ve gerektiğinde ayarlanması için ilk hafta sık sık muayene edilmesi gerekiyor. Bu süre içinde olumlu yönde değişiklik yaşanıyor. Hastaların çoğunluğu bir haftada mükemmel görmeye başlıyor. Geceleri aksatmadan lenslerini takıp, gündüzleri çıkaranlar, günlük yaşamlarını daha keyifli sürdürüyor.
 
Yukarı Alt