Güneş Sistemi artık 8 gezegen

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.333
Emoji Skoru
19.667
Yaş
55
Bir hafta süren sıkı bilimsel tartışmalardan sonra dünyanın önde gelen astronomları Güneş Sistemi’nde geçerli yeni bir gezegen tanımı kabul etti. Böylece 1930 yılından bu yana gezegen sayılan Plüton artık bu ünvanını yitirdi. Karar oybirliğiyle kabul edildi. Güneş Sistemi’nde gezegenler yıldıza yakınlıklarıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün şeklinde sıralanıyor Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Yeni gezegen tanımı ise şöyle: “Güneş’in etrafında dönen, yuvarlak şekil alacak kadar kütleçekime sahip, yörüngesinde kendi bağımsız ekosistemini sürdürebilen göktaşları gezegendir.” Plüto, yörüngesi Neptün’le kesiştiği için diskalifiye oluyor. Plüton, 1930 yılında ABD’li astronom Clyde Tombaugh tarafından keşfedilmişti.
Gezegen Avcısı, 8 gezegenden yana


Uluslararası Astronomi Birliği, ilk başta gezegen sayısını 12’ye çıkarmayı önermişti, ancak bilim insanlarının bir çoğu Plüton’un düşürülmesinden yana oy kullandı. Plüton’un keşfini yapan Tombaugh ile yakın dostluğu olan Cambridge Üniversitesi astronomu Robin Catchpole ise, sadece Plüton’un gezegen olmasından yana görüş bildirdi.

PLÜTONGİLLER
Plüton gezegenlik statüsünü yitirse dahi, yepyeni bir kategorinin temelini teşkil ediyor; Plütongiller. Plütongiller, Kuiper Kuşağı’ndaki cüce gezegenleri betimliyor.
2003 UB313: 1992'den bu yana, Kuiper Kuşağı’nda 400 gezegensi göktaşı bulundu, ancak hiçbiri Plüton’dan küçük oldukları için gezegen sayılmadı.

Bu göktaşları, Plüton gibi belli bir kütleçekim sayesinde yuvarlak şekle sahipler. Plütongiller ailesindeki üyeler şimdilik, asteroid Ceres ve 2003 UB313 göktaşı olarak belirlendi. Gezegenliğe terfi etmesi beklenen Plüton uydusu Charon’un konumu, ise değişmedi. NASA’nın bu yıl fırlatılan New Horizons uzay aracı 9 yıl sonra Plüton’a ulaştığında artık gezegen olmayan bu cisimle ilgili daha detaylı bilgiler toplayacak.

Ayrıca bir üçüncü kategori de Güneş Sistemi’ndeki, asteroid, kuyrukluyıldızlar gibi daha da küçük göktaşlarını kapsayacak.
kaynak:ntvmsnbc.com
 
Yukarı Alt