Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Güneş Sistemi artık 8 gezegen

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  24 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.725
  Beğeni:
  18.241
  Ödül Puanları:
  488
  Bir hafta süren sıkı bilimsel tartışmalardan sonra dünyanın önde gelen astronomları Güneş Sistemi’nde geçerli yeni bir gezegen tanımı kabul etti. Böylece 1930 yılından bu yana gezegen sayılan Plüton artık bu ünvanını yitirdi. Karar oybirliğiyle kabul edildi. Güneş Sistemi’nde gezegenler yıldıza yakınlıklarıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün şeklinde sıralanıyor Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Yeni gezegen tanımı ise şöyle: “Güneş’in etrafında dönen, yuvarlak şekil alacak kadar kütleçekime sahip, yörüngesinde kendi bağımsız ekosistemini sürdürebilen göktaşları gezegendir.” Plüto, yörüngesi Neptün’le kesiştiği için diskalifiye oluyor. Plüton, 1930 yılında ABD’li astronom Clyde Tombaugh tarafından keşfedilmişti.
  Gezegen Avcısı, 8 gezegenden yana


  Uluslararası Astronomi Birliği, ilk başta gezegen sayısını 12’ye çıkarmayı önermişti, ancak bilim insanlarının bir çoğu Plüton’un düşürülmesinden yana oy kullandı. Plüton’un keşfini yapan Tombaugh ile yakın dostluğu olan Cambridge Üniversitesi astronomu Robin Catchpole ise, sadece Plüton’un gezegen olmasından yana görüş bildirdi.

  PLÜTONGİLLER
  Plüton gezegenlik statüsünü yitirse dahi, yepyeni bir kategorinin temelini teşkil ediyor; Plütongiller. Plütongiller, Kuiper Kuşağı’ndaki cüce gezegenleri betimliyor.
  2003 UB313: 1992'den bu yana, Kuiper Kuşağı’nda 400 gezegensi göktaşı bulundu, ancak hiçbiri Plüton’dan küçük oldukları için gezegen sayılmadı.

  Bu göktaşları, Plüton gibi belli bir kütleçekim sayesinde yuvarlak şekle sahipler. Plütongiller ailesindeki üyeler şimdilik, asteroid Ceres ve 2003 UB313 göktaşı olarak belirlendi. Gezegenliğe terfi etmesi beklenen Plüton uydusu Charon’un konumu, ise değişmedi. NASA’nın bu yıl fırlatılan New Horizons uzay aracı 9 yıl sonra Plüton’a ulaştığında artık gezegen olmayan bu cisimle ilgili daha detaylı bilgiler toplayacak.

  Ayrıca bir üçüncü kategori de Güneş Sistemi’ndeki, asteroid, kuyrukluyıldızlar gibi daha da küçük göktaşlarını kapsayacak.
  kaynak:ntvmsnbc.com