Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Güneydoğu da petrol yatakları

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve EU1 tarafından 7 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  7 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Ziyaretçi
  ABDÜLHAMİT'İN PETROL HARİTASI 'OSMANLI DÖNEMİNDE IRAK' ADLI KİTAPTA
  Güneydoğu'da petrol yatakları!

  Sultan II. Abdülhamit'in 106 yıl önce yaptırdığı petrol rezervi çalışmasına göre, Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Hakkâri gibi illerde de petrol rezervleri tespit edilmiş

  Ömer Erbil

  Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nce basılan "Osmanlı Döneminde Irak" isimli kitapta II. Abdülhamit döneminde maden mühendisi Paul Groskoph'a yaptırılan petrol araştırmasının raporları ve haritaları yayımlandı. Musul, Kerkük, Bağdat ve Erbil'de gösterilen petrol yataklarının yanı sıra Diyarbakır, Mardin, Bismil, Siirt, Hakkâri gibi bugün Güneydoğu Anadolu sınırları içindeki petrol yatakları da tespit edilmiş.
  Bundan tam 106 yıl önce Sultan II. Abdülhamit, Hazine-i Hassa'dan, yani padişahın şahsi malından ödenek çıkararak geniş kapsamlı bir petrol rezervi çalışmasına girilmesi için emir verdi. Sultan'ın kendi parasıyla yaptırdığı çalışmada yabancı ve yerli mühendisler yer aldı. Musul ve Bağdat çevresinde, Dicle ve Fırat nehirleri havzasında petrol taraması yapıldı. Alman maden mühendisi Paul Groskoph ve Habip Necip Efendi yönetimindeki araştırma ekibi, çalışmalarını 22 Ekim 1901'de Sultan II. Abdülhamit'e rapor olarak sundu.

  Dağlardaki petrol
  Yakın zamana kadar içeriği hakkında pek fazla bilgi sahibi olunmayan "Sultan'ın petrol haritası", Güneydoğu Anadolu illerinde de petrol bulunabileceğini gösteriyor. Haritayı hazırlayan heyet, Bitlis Suyu denilen çayın kıyısı boyunca önemli petrol rezervleri belirlediklerini belirtiyor.
  Heyetin başkanı Paul Groskoph, petrol noktalarını tek tek gezerek tespit ettiklerini aktarırken, takip ettikleri güzergâhı da isimlerine kadar raporda anlatıyor. Groskoph, Hakkâri, Bingöl, Siirt dolaylarında ve Dicle Nehri kıyısında zengin petrol rezervlerinin bulunduğunu kaydediyor.
  Dicle Nehri kıyısında suların yükselmesi nedeniyle bazı noktalarda yeterli araştırmayı yapamadıklarını da raporuna ekleyen Groskoph, nehrin kıyısı dışında, Dicle'nin kıyı şeridi boyunca uzayıp giden yüksek dağlarda da petrol bulunduğunu kaydetmiş.
  Yine de o dönemin teknik imkânları açısından 900 metre yükseklikteki bu dağlardan petrolün çıkarılmasının zorluğuna değinerek, aynı zamanda bu yüksek dağlardan petrolün taşınmasının maliyeti artıracağına dikkat çekiyor.


  Bitlis Çayı kıyısı
  Güneydoğu Anadolu'nun tamamı ve Doğu Anadolu'nun bir bölümünü kapsayan petrol haritasında Diyarbakır, Mardin, Bismil, Hazro Çayı etrafı, Sinan, Botan Çayı etrafı, Batman Çayı etrafı, Dicle bölgesi, Midyat, Bedran, Tulan, Siirt, Habur, Fındık, Cizre, Habur Çayı etrafı, Bitlis Çayı kıyısı ve Hakkâri'de (Çölemerik) önemli petrol yataklarının bulunduğu kaydediliyor.

  Petrol araştırmaları buralarda yapıldı

  Musul ve Bağdat havalisinde Dicle-Fırat nehirleri havzasında yapılan petrol araştırmalarının yerlerini gösterir harita

  1 Diyarbakır
  2 Mardin
  3 Bismil
  4 Hazro çayı
  5 Sinan
  6 Batman çayı
  7 Dicle
  8 Midyat
  9 Bedran
  10 Bitlis Suyu
  11 Tulan
  12 Siirt
  13 Botan Çayı
  14 Habur
  15 Fındık
  16 Cizre
  17 Dehuk
  18 Zaho
  19 Habur Çayı
  20 Çölemerik (Hakkâri)
  21 Ahmediye
  22 Bisan
  23 Alkuş
  24 Akra
  25 Büyük Zap
  26 Revanduz
  27 Musul
  28 Karakuş
  29 Nemrut
  30 Küçük Zap
  31 Erbil
  32 Köysancak
  33 Altınköprü
  34 Şargat
  35 Hamrin Dağı
  36 Kerkük
  37 Taşhurmatı
  38 Tavuk
  39 Karadağ
  40 Süleymaniye
  41 Karadağ
  42 Aksu
  43 Tuzhurmatı
  44 Kefri (Salahiye)
  45 Deli Abbas
  46 Tikrit
  47 Samarra
  48 Haso Çayı
  49 Narib Suyu
  50 Diyale Suyu
  51 Ramadi
  52 Felluce
  53 Mendeli
  54 Bakuba
  55 Kâzımiye
  56 Bağdat
  57 Museyyeb
  58 Hılle
  59 Kerbela
  60 Hit
  61 Fırat
  62 Anah
  63 El-Kadim
  64 Ebu Kemal
  65 Meyadin
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.