Hamileliğin ilk 3 ayında neler yaşıyoruz hadi paylaşalım..

sevgiliyarim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2011
117
0
bende 9+3 haftalık hamileyim. Midem berbat durumda. Bulantı, kusma, yanma, ekşime hepsi mevcut. Gaviscon'u ağzıma diklemek istiyorum, yemek borum o kadar yanıyor. Herşeyden tiksindim. Mutfak,buzdolabı heryer pis kokuyor bana. Hiçbir şey yiyemiyorum. İşyerindeki yemek listesine bile bakamıyorum, yazılı hali bile midemi bulandırıyor. Dört gözle bu 3 ayın bitmesini bekliyorum ama bir yandan bazı hamilelerin 9 ay bu sorunları yaşadığını duyup moralim bozuluyor. İnşallah benim ki bir an önce geçer. :18:

Akşamları dizilerimi izleyemeden başımın altında 2 yastıkla yatıyorum bu belimi ağrıtıyor. Belimin altına yastık koyamıyorum çünkü midem havaya kalktığı için yanma oluyor. Gecede 50 kere tuvalete kalkıyorum. Sonra düşünüyorum bu sorunları hasta olduğu için yaşayanlar var. Ama ben Allah'ım izin verirse bir melek kucağıma alacağım. Beklenen günle kendimi teselli ediyorum. :KK49:

CITLANBIK

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2010
440
1
Bende geceleri çok uyanıyorum rahat nefes alamaıyorum bide bacaklarımda huzursuzluk oluyo uyanıp duruyorum.bende öle akıntı hiç olmadı doktoruna sordunmu?
sordum, düşük tehlikesi var ondanmış..
ayrıca bazı hamileler 9 ay boyunca kanama yaşayabiliyormuş.
dün dr.gittim ultarasonla baktı içerde bi kanama yok dedi. bebişim büyümüş kalp atımlarını da duydum çok şükür..

sanırım bu akıntıyla geçicek benim hamileliğim :KK43:

FUFA60

MELEĞİMM GELİYOR:)))
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2012
1.591
6
sordum, düşük tehlikesi var ondanmış..
Ayrıca bazı hamileler 9 ay boyunca kanama yaşayabiliyormuş.
Dün dr.gittim ultarasonla baktı içerde bi kanama yok dedi. Bebişim büyümüş kalp atımlarını da duydum çok şükür..

Sanırım bu akıntıyla geçicek benim hamileliğim :KK43:
canım bebgın ıyıymıs negusel ıns saglıklı sıhhatlı alırsın kucagına

CITLANBIK

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2010
440
1
cnm benim de olmustu 6. haftada dr a gittim progestan verdi kesenin durumu iyi ama bu haftalarda lekelenme istemiyorz dedi
maşallah canım..
evet bende progestan kullanıyorum günde 3 defa..

peki şuan nasılsın devam ediyormu lekelenmelerin? kaçıncı haftadasın şimdi?

dün doktora gittiğimde bebiş 1 hafta geriden geliyor dedi.son adet tarihime göre hesaplayınca 9.haftadayım,ama ultrasonda 8.. önemli değil geç yumurtlamışsındır ondandır dedi üzerinde durmadı

Azize45

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2009
13.777
13
hamileliğinin henüz başında olan hanımlar...tebrikler
hamileliğinizin başından sonuna kadar olan serüvende neler yaşayacaksınız hep beraber paylaşabilirsiniz

Adım adım hamilelik
Tebrik ederiz, hamilesiniz. Artık hayatınızda yeni bir dönem başlıyor. Peki,yeni dönemde sizi neler bekliyor? Hamilelik süreci boyunca sizin ve karnınızdaki bebeğinizin yaşayacağı aylık değişim ve gelişmeleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

BİRİNCİ AY: Döllenmiş yumurta rahim iç duvarına tutunur. Adet kanamaları kesilir, göğüsleriniz ağrımaya başlar, kendinizi halsiz hissedersiniz. Bu dönemde bulantı ve kusmaların yanı sıra aşermek de sık karşılaşılan durumlardandır. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedersiniz. Hamileliğinizin kesin tespiti için hamilelik testi yaptırın. Doktorunuza danışın.İlk doktor kontrolünüzde genel sağlık kontrolü, dahiliye muayenesi, şeker hastalığına karşı idrar testi, anemi ve virüslere karşı kan testleri yapılacaktır.
Bu arada, sağlıklı ve dengeli beslenmeli ve her gün folik asit almayı sürdürmelisiniz. Sigara alışkanlığınız varsa bir an önce bırakmalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalısınız. Çünkü sigara, prematüre doğum veya eksik kilolu bebek doğumu tehlikesi artıran en önemli etkenlerden birisidir.

İKİNCİ AY: Bu dönemde bulantı ve kusmalar devam eder;bu nedenle kendinizi yorgun ve halsiz hissetmeniz doğaldır.Bebeğiniz artık şekillenmektedir.Teni ve sinir sistemi yavaş yavaş oluşur,kalbi çarpmaya başlar.Kulakları,gözleri,ağzı,kolları ve bacakları oluşmaktadır.Hamileliğinizin bu döneminde içinizi rahat tutmalı,yeterince dinlenmelisiniz.Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ederken hafif egzersizlerinizi de sürdürmelisiniz .

ÜÇÜNCÜ AY: Üçüncü ayın sonlarına doğru hamileliğiniz dışarıdan da belli olmaya başlar. Yorgunluk bulantı ve kusmalar seyrekleşir. Bebeğinizin ise parmakları belirir. Böbrekleri idrar üretmeye başlar.dudakları oynar,başı döner. Bu dönemde bebeğinizi incelemek amacıyla ultrason görüntüsü alınır.

Son düzenleme:

hilalmenteskaya

evli,mutlu ve bebişli:)))
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2011
144
0
selam kızlar bende 5+3 haftalık hamileyim asırı halsızlık ve uyku halim var bide gecleri sık sık tuvalte kalkıyorum...onun dısında sukur bulantı falan yok heep böyle devam eder inşallh sagsalım bebklerımızı kucagımıza alırız..

Dnzsrbyk

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2019
1
0
29
Merhaba bende 11 haftalık hamileyim ama bu zamana kadar sürekli mide bulantısı şikayetiyle hastaneye gittim ve sürekli ilaç kullandım. Ne yumurta ne balık et süt hiç faydalı bişey tüketemedim. Bebeğim için çok endişe duyuyorum. Biraz azaldı bulantılar beslenmeme daha dikkat edicem ama bişey olmamıştır demi bebeğime 😭

Yukarı