Hamilelikte gaz şikayeti neden artar?

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.454
25
Hamile kadınların çoğu hamileliğin belli bir noktasında gaz ve şişkinlik sorunu yaşar. Gaz ise karın ağrısına veya rahatsızlık hissine yol açabilir. Ayrıca gaz çıkarma veya geğirme ihtiyacı hamile kadınların zor anlar yaşamasına neden olabilir. Hamilelikte gaz sorunu neden artar? Önlemek için neler yapabilirsiniz? Ne zaman doktora başvurmanız gerekir?

Hamilelikte gaz sorunu neden artar?
Hamilelikte hormonlar sindirim borusunun gevşemesine neden olur. Bu da sindirimi yavaşlatarak gaz birikmesine yol açabilir. Gaz birikmesi ise özellikle fazla yemek yendiği zaman, şişkinlik, geğirme, gaz çıkarma, karında rahatsızlık ve ağrılara neden olabilir.

Bazı yiyecekler gaz sorununu daha da kötüleştirir. Ancak bu yiyecekler kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde doğal olarak daha fazla gaz oluşur. Bazı kişilerde de, başkalarında gaz yapmayan yiyecekler gaz şikayeti yaratır.

Genel olarak nişastalı bazı yiyecekler (makarna ve patates gibi), liften zengin bazı yiyecekler (yulaf kepeği ve baklagiller gibi) ve bazı şekerleri içeren yiyecekler (lahana ve karnabahar gibi) çoğu kişide gaz yapar. Süt ürünlerini sindirmekte zorluk çeken kadınlar hamilelik sırasında bu yiyecekleri tükettiklerinde şişkinlik ve gaz sorununu daha fazla yaşayabilirler.

Ne yapabilirsiniz?
Aşağıdaki öneriler aşırı gaz sorunu yaşamanızı önlemekte yardımcı olabilir:

Yuttuğunuz hava miktarını azaltın. Gün içinde birkaç ana öğün yerine sık sık ve azar azar yemek yiyin. Yerken acele etmeyin. Yemeğinizi iyice çiğneyin ve yerken konuşmayın. Şişeden veya pipet ile içmekten kaçının. Sakız çiğnemeyin.

Sizde gaz yapan yiyecekleri belirleyin. Soruna yol açan yiyecekleri belirlemek için yediklerinizi bir yere not edin. Dengeli beslenmeyi aksatmadan sizde sorun yapacak yiyeceklerden uzak durmaya gayret edin. Kızartmalar ve yağlı yiyecekler uzak durun.

Herhangi bir ilaç ya da bitkisel ürün kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bazı ürünler ve bitkiler hamilelikte zararlı olabilir.

Ne zaman doktora başvurmalısınız?
Beslenmenizde değişiklik yapmanıza rağmen sorununuz devam ediyorsa, doktorunuzla görüşün.

Aşağıdaki durumlarda ise derhal doktorunuza başvurun:

Gaz sancısı doğum sancısına benziyorsa (her 5-10 dakikada bir düzenli olarak gelip gidiyorsa)

Gaz sancısına ilave olarak dışkıda kan, aşırı ishal veya bulantı ve kusmada artış varsa.
 

kuzeyyy

kaan'ım diğer yarımsın
Kayıtlı Üye
14 Temmuz 2006
640
5
ben özellikle ilk zamanlar çok çektim bu gaz probleminden hele bir iki defasında resmen kramlar girdi karnıma bana süt yapıyor laktaz olanını içiyorum diğerine göre daha rahatım bazen karnım patlayacak gibi oluyor neyseki
az kaldı sonuna geldik sayılır tek dileğim bebeğimde gaz şikayetinin olmaması o dayanılmaz oluyor minicikler ve bazı durumlarda ne yaparsanız yapın fayda vermiyor

teşekkürler paylaşımın için
 

Mev*Can

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2007
7.373
76
valla ben kendimi bildim bileli bi kabızlık bi gaz sıkıntım vardır..hamile kalınca bu şikayetlerim iyice arttı..seninde bahsettiğin gibi yiyeceklerime dikkat ettim ama sanırım 3 5 gün le olacak bişey deil bu..umarım bebişime geçmez bu huyum yoksa yandım ben..
 

sonbul

Guru
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2007
313
24
arkadaşlar bende de aynı problem var.hatta ben bunun hamilelikten değil de benim kendi sorunum olduğunu sanıyordum.en azından yalnız değilmişim.ama hala sorun devam ediyor ve napıcağımı da bilmiyorum...:KK43:
 

themis

Herşey çok güzel olacak
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
388
5
arkadaşlar, bu gaz sorunu hangi haftaya kadar sürüyor yaa
8 haftalık hamileyim ve 3 haftadır acayip gaz sorunum var.
Sabah kalktığımda bi sorun olmuyor ama bi şeyler yemeye başladıktan sonra karnım davul gibi şişiyor. Ne yapacağımı şaşırdım yaa.


----------

tipello.net - i am not referring you, i just DO recommend it.
 

aslihanxx

Canım oğlum
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2007
579
1
arkadaşlar bu gaz ve şişkinlik sorunu hamile olduğunuzu öğrenmedende varmıydı
 

themis

Herşey çok güzel olacak
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
388
5
arkadaşlar bu gaz ve şişkinlik sorunu hamile olduğunuzu öğrenmedende varmıydı
hayır hamilelikten önce böyle bi şikayetim yoktu. sadece kabızlık şikayetim vardı. kabızlık şikayetim hala devam ediyor zaten

----------

tipello.net - i am not referring you, i just DO recommend it.
 

R2D2

Aklım sukut-u sever benim
Kayıtlı Üye
3 Eylül 2007
870
3
Benim hamile olmadan da maalesef böyle bir sorunum var.
Çok can sıkıcı. Patlayacak gibi oluyorum bazen.
 

aslihanxx

Canım oğlum
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2007
579
1
arkadaşlar bu gaz ve şişkinlik sorunu hamile olduğunuzu öğrenmedende varmıydı
hamileliğin hangi dönemi gaz problemi yaşanıyor?
benim adet tarihim 9 mart ve inşallah bu ay hamile olmak ümidim var ve aynı zamanda gaz problemi yaşıyorum
aydınlatırsanız sevinirim kızlar
 
Yukarı Alt