Hamilelikte "Help Sendromu"

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.333
Emoji Skoru
19.667
Yaş
55
Gebeliğin son üç ayındaki bulanık ve sisli görme gibi şikayetler 'Help Sendromu' belirtisi olabilir.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, 'Help Sendromu'nun genellikle gebeliğin son üç ayında ortaya çıktığını ve ölümcül olabildiğini söyledi.

Erbağcı, hastalığın kansızlık, karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve kandaki pıhtılaştırıcı hücrelerin hızlı bir şekilde azalmasıyla kendini gösterdiğini anlattı:

"Hücrelerin azalmasıyla birlikte böbrek, karaciğer ve solunum yetmezliği ile yaygın vücut pıhtılaşmasıyla vücudun değişik organlarında kanamalar meydana geliyor ve bu, kişinin ölümüne neden olabiliyor.

Nedeni henüz tam olarak tespit edilmeyen sendrom, halsizlik, bulantı, kusma gibi sorunlarla kendini gösteriyor. Özellikle gebeliğin son üç ayındaki bulanık ve sisli görme şikayetleri de Help Sendromu'nun belirtilerinden".

Bu şikayetlerin görme yeteneğinin tamamen kaybedilmesine neden olabildiğine değinen Erbağcı, sendromda hastaların yüzde 15'inde bulanık görme, yüzde 3-5'inde ise ağır görme kayıpları görüldüğünü bu nedenle hem hamileliğinin son aylarındaki kadınların hem de uzmanların bu belirtiler konusunda dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Erbağcı, "hamileliğin son üç ayında bulantı ve kusma şikayetleriyle birlikte görme sorunu yaşayan kadınların mutlaka bir göz doktoruna başvurması lazım" dedi
 
Yukarı Alt