• İstediğin her konuda başarılı olabilirsin! Saklama Kendini…
    Detayları incelemek için tıkla!
  • Pınar Labneli Tarif Yarışması 4. Hafta yarışma başladı.
    Pınar Labne lezzetlerı yarışıyor. Her hafta birinciye süpriz hediyeler.
    Lezzetli yarışmaya katılmak için HEMEN TIKLA !..

‘Hamilelikte ilaç kullanılmaz’ Hurafesi…

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
5 Mart 2012
16.957
15.018
44
Alimentation-et-grossesse-que-puis-je-manger-pendant-les-fetes1_2.jpgHamilelik döneminde gribe dikkat etmek gerekir. Halk arasında ‘hamilelikte ilaç kullanılmaz!’ hurafesi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir.

“Hamilelik çok özel bir durumdur. Vücudun bebeği kabul etmesi için gereken sürede bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara yakalanma riski artabilir. Üst solunum yollarındaki gribal enfeksiyon ‘hamilelikte ilaç kullanılmaz’ yanlış düşüncesiyle zatüree bile dönüşebilir. İdrar yolları enfeksiyonu da sık rastlanan bir tablodur. Anne adayının mutlaka bu durumlarda uzman hekime başvurması, hekim tarafından verilen reçetedeki ilaçları kullanması gerekir. Aksi takdirde istenmeyen tablolar gelişebilir. “

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanılabilir!

Şehir hurafelerinden olan ve mahalle baskısı bile oluşturan ‘Hamilelikte ilaç kullanılmaz‘ yanlış bir düşüncedir. Gebelik döneminde antibiyotik dahil gerekli görülen dönemlerde ilaç kullanılabilir. İlaç kullanımı uzman doktorun veya doktorların birlikte vereceği bir karardır. Doktor tavsiyesi dikkate alınmalı, anne adayı tarafından ilaç kullanması gerektiği inkar edilmemelidir. Böylece hem anne adayı hem sağlıklı hamilelik hem de sağlıklı bir bebeğe sahip olmak mümkün olur.”

Hamilelik hassas bir süreç olduğundan her mevsimde birtakım zorluklarla karşılaşılabilir. Kış mevsiminde hamileliğin avantajları ve dezavantajları vardır; vitamin ve mineral kaynağı sebze ve meyve çeşitleri açısından zengin bir süreç olan kış mevsimi sağlıklı bir gebelik için idealdir ancak kış mevsimde zorlayıcı hava koşulları hastalıklara ve hamilelik döneminde gribe davetiye çıkardığından hamilelikte kıyafet seçimine dikkat edilmesi gerekir.

Kış Mevsiminde Hamilelikte Dikkat Etmesi Gerekenler

1-Kış mevsiminin soğuk ve sert havalarında ısınmak için sıkı, sentetik ve naylon içeren iç çamaşırları ve pantolonlardan uzak durulmalıdır. Aksi halde hava almayan bu tür kumaşlar terlemeyle birlikte oluşan mantar enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir. Sıcak tutan yünlü, pamuklu ve soft kumaşlar tercih edilmelidir. Hamilelikte kıyafet seçimi hem annenin hem bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

2-Kış mevsiminde kaçınılmaz olan grip salgınlarından korunmak için vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendiren C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler alınmalıdır. Aynı zamanda hamilelik döneminde gribi önlemek için hasta olanlarla kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.

3-Kış aylarında yağlı yiyecekleri tüketme isteği artabilir, geç saatlerde fast-food tarzı yiyecekler cazip gelebilir ancak bebeğin sağlığını tehdit eden bu gıdalar aynı zamanda aşırı kilo alımını da tetikler.

4-Günlük 20 gr protein,20 mgr demir ve 500 mgr kalsiyum alması gereken hamilelerin bitkisel ve hayvansal gıdalardan yararlanarak bebeğin gelişimine katkı sağlamaları gerekmektedir.

5-Kış mevsiminde soğuk havayla birlikte tembelleşen bedeninizi meditasyon, yoga ve pilates yaparak harekete geçirin. Hem fiziksel hem zihinsel rahatlama sağlayan bu tip hafif sporlar oldukça faydalıdır.