1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

hamilelikte sigara obez yapıyor.....

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 1. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  146
  Hamilelikteki sigara obez yapıyor

  NEW YORK - ABD `de yapılan araştırma, hamileyken sigara içen annelerin bebeklerinin daha düşük kilolarda doğmasının yanı sıra çocukluk dönemlerinde de `aşırı kilolu” olma risklerinin yüksek olduğunu ortay koydu.ABD Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü uzmanı Dr. Aimin Chen , anne adaylarının sigara içmesinin, `düşük, erken doğum ve diğer doğum komplikasyonları”nın oluşma riskini de artırdığını söyledi.


  `International Journal of Epidemiology ” dergisinde yayımlanan araştırma, 1959-1965 yılları arasında doğan ve 8 yaşına kadar takip edilen 35 bin çocuğu kapsıyor. Araştırma kapsamındaki annelerin, gebelikte sigara içme alışkanlıkları hakkında bilgi verdikleri, çocukların da 1, 3, 4, 7 ve 8 yaşlarındaki boy-kilo bilgilerinin değerlendirildiği belirtildi. Verilere göre, sigara içen annelerin çocuklarının 8 yaşına geldiklerinde, diğer çocuklarla göre daha yüksek oranda `aşırı kilolu” oldukları saptandı.


  Makaleyi yazan Chen , bu araştırmanın, `aşırı kilo ve gebelikte sigara kullanımı” arasındaki bağlantıyı sorgulayan en geniş kapsamlı çalışma olduğunu kaydetti. Chen , araştırmanın sonuçlarının, İngiltere `de yapılan ve hamilelikte sigara kullanımıyla, yetişkinlerde görülen obezite arasındaki ilişkiyi araştıran başka bir çalışmanın sonuçlarıyla örtüştüğünü belirtti. Sigara kullanımının, kilo almayı neden tetiklediği konusunda kesin bir veri bulunmadığı kaydediliyor. Bilimadamları, `düşük kilolu doğan bebeklerin, bu açığı kapatmak için diğerlerinden daha hızlı gelişmesi” ya da `nikotin açığını kapatmak çabasının, sigarayı bırakan yetişkinlerde olduğu gibi beslenme alışkanlıklarına yansıması” gibi nedenler üzerinde duruyor.

  alıntı...