hamilelikte stres azaltmanın yolları

vitamin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Kasım 2006
Mesajlar
64
Emoji Skoru
1
Uzmanlar, hamilelik sürecinin, yaşam kavgası içinde pek çok zorluk yaşayan kadına yeni stresler eklediğini belirtirken, stresin, hamilelik döneminde görülen bazı gebelik komplikasyonlarının da sebebi olabileceğini kaydetti.

Hamilelik döneminde hamile kadının vücudunda, duygularında ve yaşam tarzında değişiklikler meydana geldiğini belirten uzmanlar, yaşanan stresin, anne adayının davranış ve alışkanlıklarının değişmesine neden olarak erken doğum ve düşük doğum kilosuna yol açabileceğini söyledi. Özellikle yüksek oranda stres yaşayan bir kadının, sağlıklı yaşam koşullarına dikkat etmeyerek, yeterli ve düzgün beslenmeyerek ve hatta alkol ve sigara gibi hamilelik üzerinde olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmış alışkanlıklar edinebileceğine dikkat çeken uzmanlar, bu alışkanlıkların sadece erken doğum ve düşük doğum ağırlığına değil, bebekte bazı yapısal anomalilere de yol açabileceğinin altını çizdi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alper Mumcu, tüm bunlarının yanında stresin her zaman sanıldığı kadar kötü olmadığını ifade ederek, "Uygun şekilde üzerine gidildiği taktirde stres insanlara yaşam mücadelesinde heves ve güç verebilir. Stres kaynaklarıyla baş edebildiğini düşünen insan (buna hamile kadınlar da dahildir), kendini enerjik ve güçlü hisseder. Böyle bir kadın, ev ve iş hayatında üzerine düşen görevleri daha kolaylıkla yerine getirebilir ve stresten kaynaklanan
sağlık sorunlarına daha az maruz kalır" şeklinde konuştu. Stresin, rahatsız edici boyutlara ulaştığında bütün insanlarda olduğu gibi hamile bir kadında da zararlı olacağını açıklayan Opr. Dr. Alper Mumcu, aşırı stresin kısa dönemde halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, anksiyete, iştahta artma ya da azalma, baş ve sırt ağrılarına yol açabileceğinin de altını çizdi.

BEBEĞİN SAĞLIK DURUMU ANNEYİ STRESE SOKAR
Yüksek düzeyde stresin uzun süre devam etmesi durumunda, enfeksiyonlarla başa çıkma yeteneğinin azalmasının, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi problemleri de beraberinde getirebileceğine vurgu yapan Opr. Dr. Alper Mumcu, hamile bir kadının karşılaşabileceği stres kaynaklarını şu şekilde özetledi:

"Hamileliğe bağlı ortaya çıkan bulantı, kusma, sık idrara çıkma, bel ağrısı, ellerde ve ayaklarda şişlikler gibi belirtiler, hamile kadın için stres kaynağı olabilir. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan hormonal değişimler kadının psikolojik durumunda ve mizacında değişikliklere neden olabilir. Hamile kadınla eşini strese sokan önemli bir faktör de, bebeklerinin sağlık durumudur. Bebeğin sağlıklı olup olmadığı hemen hemen tüm kadınlarının zihnini tüm hamilelik süreci boyunca meşgul eder. Bununla birlikte özellikle ilk hamileliğini yaşayanlar, doğum süreci ve doğum şekliyle ilgili olarak da sıkıntılar yaşar. Kadınların pek çoğu doğum sancılarıyla başa çıkamayacağını, rahat ve güzel bir doğum yapamayacağını ve bebeğine zarar verebileceğini düşünür. Anne-baba adaylarını endişelendiren bir başka konu ise, ekonomik faktörlerdir. Bebeğin doğumu ve sonrasındaki harcamalar sırasında sıkıntı yaşayacakları korkusu, geleceğin ebeveynlerini huzursuz eder. Özellikle son yıllarda tüm dünyada yaşanan ekonomik krizler nedeniyle işsiz kalma korkusunun da eklenmesi, yaşanan stressin artmasına neden olmuştur. Tüm bu stresler eğer riskli bir gebelik söz konusuysa kat be kat artar. Hamileliğin getirdiği yüksek risk nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan, hele hele yatağa bağlanmak zorunda kalan kadın için önündeki dönem oldukça zor geçecektir."

"ERKEN DOĞAN BEBEKLERİN KİLOLARININ DÜŞÜK OLMASI NORMALDİR"
Yüksek orandaki stresin, erken doğum ve düşük doğum ağrılıklı bebek dünyaya getirme riskini artırdığına değinen Opr. Dr. Alper Mumcu, stresin hangi mekanizmalarla böyle sonuçlara sebep olduğuyla ilgili olarak da, "1999 yılında Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırmada, hamileliklerinin 18 ve 20. haftasında yoğun stres yaşadıklarını ifade eden kadınların kan dolaşımında kortikotropin salgılatıcı hormon (CRH) adı verilen bir hormonun yüksek oranda bulunduğu saptanmıştır. Aynı çalışmada, yüksek miktarlardaki CRH'nin erken doğumla ilişkisinin olabileceği gösterilmiştir. Aynı bulgular başka araştırmalar tarafından da desteklenmektedir. Beyin ve plasenta tarafından üretilen CRH doğum eylemi ile yakından ilgilidir. CRH vücutta prostoglandin adı verilen ve rahim kasılmalarına yol açan bazı maddelerin salınmasını tetikler. CRH stres ortaya çıktığında beyinden salgılanan ilk hormondur. Erken doğan bebeklerin kilolarının düşük olması normaldir. Ancak stres, zamanında doğan bebeklerin kilolarının da olması gerekenden daha düşük olmasına yol açmaktadır. CRH ve benzeri stres hormonları, plasentaya giden damarlarda daralmaya ve bebeğe daha az oksijenle besin maddesi gitmesine neden olmaktadır. Bu durum bebeklerdeki gelişme geriliğinin sebebi olabilir" şeklinde açıklama yaptı. Finlandiya'da yapılan bir araştırmada, gebeliklerinin erken döneminde yoğun stres yaşayan kadınlarda gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ve preeklempsinin yaklaşık 3 kat daha fazla görüldüğünün saptandığını aktaran Op. Dr. Alper Mumcu, bu sonucun stresin bazı gebelik komplikasyonlarıyla da ilgisinin olabileceğini gösterdiğini vurguladı.

STRESİ AZALTMANIN YOLLARI
Op. Dr. Alper Mumcu, 1995 yılında Kaliforniya'da yapılan bir başka çalışmayla ilgili olarak, "Yoğun stresin düşük riskini 2-3 kat arttırdığını ve bu artışın 32 yaşından büyük kadınlarda daha belirgin olduğunu ortaya koymuştur. Her birey farklı durum ve davranışları stres kaynağı olarak görür. Biri için eğlenceli olan bir durum, diğeri için stres kaynağı olabilir. Benzer şekilde bireylerin strese verdiği cevap da farklıdır. Kentucky Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırmada, kan basınçları normal olan hamile kadınlara bir matematik problemi sorulmuş ve daha sonra kan basınçları ölçülmüş. Kan basıncındaki artışın daha fazla olduğu kadınlarda hamileliğin ilerleyen dönemlerinde erken doğum süreci ve dolaşım geriliğinin daha sık ortaya çıktığı saptanmış. Bu öncü çalışmanın sağladığı bulgular, stres kaynakları ve bunlarla mücadele teknikleri konusunda yeni çalışmaların yapılmasına ön ayak olabilir" dedi. Hamile kadınların özel ve iş yaşantısındaki stres kaynaklarını belirlemesi ve bunlarla mücadele yöntemleri geliştirmesi gerektiğine değinen Opr. Dr. Alper Mumcu, hamile olsun ya da olmasın sağlıklı ve güçlü her kadının stresle daha kolay mücadele edebileceğini ifade etti. Mumcu, "Sağlıklı beslenmek, yeteri kadar uyumak, alkol ve sigaradan uzak durmak ve egzersiz yapmak gerekir. Egzersiz, kadının güçlü olmasını sağlar. Yorgunluk, halsizlik ve bel ağrıları gibi hamilelikle ilgili rahatsızlıkların görülme sıklığını azaltır. Kadının eşi, ailesi ve iş arkadaşlarının desteği de son derece önemlidir. Bu kişiler hamile kadına duygusal açıdan destek olabilecekleri gibi, işlerinde yardımcı olarak da kadının yaşadığı stresin azalmasına yardımcı olabilir. Hamilelikte önerilen stresle mücadele bazı teknikler vardır.
Özellikle gevşeme teknikleri doğum sırasında da kadına yardımcı olur. Hamilelik süresince stresle başa çıkmak için gevşeyin, dinlenmek için gün içinde kendinize zaman ayırın, rahat bir pozisyon alın. Telefon ve televizyon gibi cihazların olmadığı bir odada uzanın. Aklınızdan her şeyi çıkartarak gevşemeye çalışın. Soluk alıp verişiniz üzerine odaklanın. Karnınızdan (göğsünüzden değil) nefes alıp verin. Yavaş, derin ve ritmik bir şekilde soluk alıp verin.
Kaslarınızı dinleyin ve onları gevşetmeye çalışın. Kendinizi huzur verici bir yerde düşleyin. Bebeğinize güzel sözler fısıldayın ve bunları her gün 20-30 dakika süreyle yapın" şeklinde tavsiyelerde bulundu.

buyrun arkadaşlar alıntıdır umarım yararı olur
 

fatos82

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Haziran 2007
Mesajlar
6
Emoji Skoru
0
Sizlerdede oluyormu bilmiyorum, ama sinirlendiğim zaman bebek sürekli hareket halinde oluyor.yazık yavrumu şimdiden daraltmaya başladım:eek:klava:
 

DreamLover

Popüler Üye
Pro Üye
Katılım
22 Mayıs 2007
Mesajlar
4.751
Emoji Skoru
110
Bende tam tersi sinirlendiğim yada gerildiğim zaman bebeğimi hiç hissetmiyorum sanki bana küsüyor
 

fatos82

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Haziran 2007
Mesajlar
6
Emoji Skoru
0
dediğim gibi benimkide kıpır kıpır sanki sinirlenme sakinleş der gibi vurup duruyor.Aslında hiç hakkımız yok onlara zarar vermeye inan çok kötü oluyorum
 

cananfs

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Nisan 2007
Mesajlar
488
Emoji Skoru
2
Yaş
39
ayyy kızlar sormayın ya ,sanırım sinirlenince benımkıde hareket etmıyor ve ben 1 haftadır ınanılmaz streslıyım gece uykularım bıle çok huzursuz eşimin duşuncesızlıgı yuzunden çok zor duruma düştük.bebgım adına çok uzuluyorum.kızlar yardımcı olun ya.
 

waterhardeningsteel

Helin
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Mayıs 2007
Mesajlar
367
Emoji Skoru
21
Yaş
40
ben dün çok sinirlenmiştim karnımın içinde bişeylerin çrpındıgını hiiseettim. böyle üç beş balık koymuslar gibiydi. acababebek mi dedim ama sonra cok erken deyip bebege yormadım. acaba stresliydim de bebegim mi oynadı ya ?
 

latifehanim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Temmuz 2007
Mesajlar
35
Emoji Skoru
2
Yaş
38
Ben 18 haftalık hamileyim. Kız bebek bekliyorum. 1 ay önce eşimle hiçbişey yokken bir tartışma çıktı ve beni yerlerde sürükledi, tekmeledi, hakaretler, suratıma tükürmeler.. sonra evi terkedip çıktı ertesi gün avukatı arayıp boşanma davası açtığını söyledi. 1.5 yıllık evliliğimizde birçok sorun yaşadık, ailevi problemlerimiz oldu. hamile olduğumu öğrendikten sonra da bana karşı çok ilgisiz davrandı hiçbir şekilde destek olmadı. bu arada eşim ve ben üniversite mezunuyuz, yüksek kariyer sahibi biri. dışarda anlatsam kimse inanamaz yaptıklarına. En ufak bir şeyde konuşmaya çalışsam kavga çıkarıyor bütün evi kırıp döküyordu. evdeki sandalyelere kartonpiyerlere varana kadar kırıp döktü en sonunda beni de tartaklamaya başladı. 1 aydır ne kendi ne ailesi beni hiçbirşekilde arayıp sormuyor. En son doktora gittiğimde bebeğim iyiydi. Fakat çok ağlıyorum moralim bozuluyor, zorla bişiyler yemeye çalışıyorum. stresli hamilelik geçiren varmı? bebeğime zarar gelecek diye çok endişeleniyorum arkadaşlar.senağlama
 
E

EU1

Ziyaretçi
canım ya çok üzüldüm Allah yardımcın olsun ne diyeyim. sen şimdi kızın için güçlü olmak zorundasın canım ya. bırak o kocan olacak insanda ne hali varsa görsün.
 

SEMA_24

İçimde büyüyen bir AŞK var
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Mayıs 2007
Mesajlar
989
Emoji Skoru
486
inanamıyorum ya kocayı bırak böyle bir insan olabilirmi.en çok destek olması gerekn dönemde yaptıklarına bak.okumak cahilliği alıyor sadece.takma güzelim sen sadece karnındakini düşün zorda olsa mutlu olmaya çalış bebişinle konuş sev onu iyi beslen ona ciciler al .şimdiden bu kadar stres yaşamaya hakkı yok. rabbim yardımcın olsun zor bir durum.
 

kuzeyyy

kaan'ım diğer yarımsın
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Temmuz 2006
Mesajlar
640
Emoji Skoru
5
Yaş
39
canım benim inan nutkum tutuldu bunları yapan bir insan olamaz hamile kendi çocuğunu taşıyan eşine aklım almıyor üzme lütfen kendini diyeceğim ama kolay değil yaşadıkların defolsun gitsin hasta ruhlu adam akriyer sahibi eğitimli biriymiş başlarım onun eğitimine kusura bakma lütfen çok sinirlendim çünki bebeğin için dünyaya geldikten sonra tutunacak dalın için güçlü olmaya çalış lütfen tabiki etkileniyorlar herşeyden anne hangi duyguyu yaşarsa vücut o hormanu salgılıyor ve direk bebek etkileniyor böylesine gözü dönmüş bir insan için değmez kurtulacağına sevinmelisin hatta bir süre kafanı dağıtacak şeylerle uğraş hatta uzaklaş tatile çık bebeğin için szilere sağlıklı günler diliyorum allah yardımcınız olsun
 
Yukarı Alt