HAMiLELiKTE TEHLiKE iŞARETLERi

S

SENACE

Ziyaretçi
BULGU
Vajinal kanama (miktarı ve süresi ne olursa olsun, gebeliğin hangi döneminde görülürse görülsün, beraberinde ağrı olsun ya da olmasın)

Olası problem (yüksek risk )
Düşük tehlikesi, plasenta previa, ablasyo *
Diğer olası nedenler
Hormon al kanamalar, implantasyon kanaması

BULGU
Pelvik ağrı ya da karın ağrısı (sürekli olan ya da kramp tarzında)

Düşük tehlikesi, Dış gebelik, ablasyo
Diğer olası nedenler
Yumurtalık kistleri, erken gebelikte rahminin büyümesine bağlı gerilme ağrısı

BULGU
Geçmeyen sırt ağrısı

Düşük, erken doğum tehditi
Diğer olası nedenler
İdrar yolu enfeksiyonları, hamilelikte görülen normal ağrılar

BULGU
Vajinadan sıvı gelmesi

Erken doğum tehdidi, zarların erken açılması, düşük
Diğer olası nedenler
Fazla miktarda vajinal salgı, idrar kaçırma

BULGU
Sağ üst karın bölgesinde şiddetli ağrı

HELLP sendromu

BULGU
Ellerde ve yüzde aşırı ve ani şişme

Gebeliğe bağlı hipertansiyon (preeklempsi)
Diğer olası nedenler
Normal şişlikler

BULGU
Şiddetli baş ağrısı

Olası problem (yüksek risk)
Diğer olası nedenler
Migren, sinüzit, diğer baş ağrısı sebepleri

BULGU
Havale geçirme

Eklempsi
Diğer olası nedenler
Epilepsi

BULGU
Görme bozuklukları

BULGU
Rahimde kasılma ve sertleşme

Erken doğum eylemi
Diğer olası nedenler
Mide problemleri, normal Bracxton Hicks kasılmaları

BULGU
Fetal hareketlerde azalma

Fetal distress (bebeğin sıkıntıda olması)
Diğer olası nedenler
Bebeğin uyku halinde olması, plasentanın ön tarafta yerleşmiş olması

BULGU
Fetal hareketlerin olmaması

Fetal distess, Fetal ölüm
Diğer olası nedenler
Bebeğin uyku hali, plasentanın ön tarafta yerleşmiş olması

BULGU
Ateş (37.5 santigrad derecenin üstünde)

Enfeksiyon (idrar yolu enfeksiyonu)
Diğer olası nedenler
Su alımında azalma (dehidratasyon)

BULGU
Kusma (ağızdan beslenemeyecek kadar şiddetli)

Hiperemesis gravidarum
Diğer olası nedenler
Besin zehirlenmesi, enfeksiyonlar

BULGUİdrar yaparken yanma

Enfeksiyon (idrar yolu enfeksiyonu)

yeliz dolgan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
senace bu bilgiler çok önemli bence. benimde 2 gündür kramp tarzında karın ağrılarım oluyor. umarım rahmin genişlemesine bağlı ağrılarıdr. bu yazını print edip mutlaka yanımda taşıyacağım. teşekkür ederim canım ellerine sağlık.

S

SENACE

Ziyaretçi
senace bu bilgiler çok önemli bence. benimde 2 gündür kramp tarzında karın ağrılarım oluyor. umarım rahmin genişlemesine bağlı ağrılarıdr. bu yazını print edip mutlaka yanımda taşıyacağım. teşekkür ederim canım ellerine sağlık.
CANIM RİCA EDERİM.

AMA BU YAZILARI OKUYUP ÇOK FAZLA ENDİŞELENME.
MUHAKKAK Kİ RAHİM GENİŞLEMESİNE BAĞLI AĞRILARDIR.

EĞER SÜREKLİ KAFANDA HER ŞEYİ KURARSAN, YANİ KENDİNİ ÇOK DİNLERSEN FARKETMEDEN STRES YAPARSIN.
İŞTE O ZAMAN BEBEĞİNDE BUNDAN ETKİLENİR.

BEBEĞİNİ SAĞLIKLA KUCAĞINA ALMAN ve HUZURLA BÜYÜTMEN DİLEĞİYLE..

beautenova

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
0
25 mart 2003 yılı günlerden salı...Sabah 10 gibi bir uyku çöktü ve koltuğa battaniye ile uzandım, uyumuşum...2 saatin sonunda ağrısız! ama feci bir kanayla kalktım yerimden...Hemen hastaneye gittim...Kadın doğum birimine tekerlekli iskembeyle taşıdılar beni, hiç ağrım sızım yok ama dediğim gibi yoğun bir kanama...Doktorum bayandı hemen jinekoloji masasına muayene için aldı "acilen ameliyathaneye alın hastayı damar yolunu açın"....İndik ameliyathaneye 34 haftalıktı oğlum 45 dk sürmüş ameliyat...Ben uyandığımda kimse bana bilgi vermedi odam tıklım tıklım doluydu insanlarla (hepsi tanıdık) Ben dedim ki tamam oğlum öldü!...Küvöze almışlar oğlumu, 5 gün kaldı, ben kendime ne olfuğunu anlayamadan oğluma odaklandım unuttum ameliyatımı falan...Süt sağıyoruz veriyoruz off çok kötüydü...Doğumun ardından konulan tanı ablasyo plasenta tanısıyla hastanemize gelen hastamız komlikasyonsuz 2.440 gr bir erkek bebek dünyaya getirmiş, hasta şifa ile taburcu edilmiştir...Yani her gebelik 40 ila 42 haftada meydana gelecek diye birşey yok...Ha ne oldu aradan 4 sene sonra behçet hastası olduğumu ve troidlerimin yavaş çalıştığını öğrendim. Oğlum çok başarılı ve sağlıklı, mart 25 te 9 yaşına girecek...ONU çok SEVİYORUM :)

regen

M.K.ATATÜRK
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
14
25 mart 2003 yılı günlerden salı...Sabah 10 gibi bir uyku çöktü ve koltuğa battaniye ile uzandım, uyumuşum...2 saatin sonunda ağrısız! ama feci bir kanayla kalktım yerimden...Hemen hastaneye gittim...Kadın doğum birimine tekerlekli iskembeyle taşıdılar beni, hiç ağrım sızım yok ama dediğim gibi yoğun bir kanama...Doktorum bayandı hemen jinekoloji masasına muayene için aldı "acilen ameliyathaneye alın hastayı damar yolunu açın"....İndik ameliyathaneye 34 haftalıktı oğlum 45 dk sürmüş ameliyat...Ben uyandığımda kimse bana bilgi vermedi odam tıklım tıklım doluydu insanlarla (hepsi tanıdık) Ben dedim ki tamam oğlum öldü!...Küvöze almışlar oğlumu, 5 gün kaldı, ben kendime ne olfuğunu anlayamadan oğluma odaklandım unuttum ameliyatımı falan...Süt sağıyoruz veriyoruz off çok kötüydü...Doğumun ardından konulan tanı ablasyo plasenta tanısıyla hastanemize gelen hastamız komlikasyonsuz 2.440 gr bir erkek bebek dünyaya getirmiş, hasta şifa ile taburcu edilmiştir...Yani her gebelik 40 ila 42 haftada meydana gelecek diye birşey yok...Ha ne oldu aradan 4 sene sonra behçet hastası olduğumu ve troidlerimin yavaş çalıştığını öğrendim. Oğlum çok başarılı ve sağlıklı, mart 25 te 9 yaşına girecek...ONU çok SEVİYORUM :)
büyük gecmis olsun... o tam ortada yazdigin cümleyi görünce gözlerim doldu resmen.. tekrar etmek istemedigim icin altini cizdim.. ama sükür bagislayan allah bagisliyor iste.. sana da tekrar tekrar gecmis olsun..

beautenova

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
0
büyük gecmis olsun... o tam ortada yazdigin cümleyi görünce gözlerim doldu resmen.. tekrar etmek istemedigim icin altini cizdim.. ama sükür bagislayan allah bagisliyor iste.. sana da tekrar tekrar gecmis olsun..
Çok teşekkür ederim :)

Yukarı Alt