Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

HAMİLELİKTE TEHLİKELİ OLAN ve AŞIYLA KORUNABİLİR HASTALIKLAR

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve SENACE tarafından 18 Mart 2007 başlatılmıştır.

  18 Mart 2007
  Konu Sahibi : SENACE
 1. SENACE

  SENACE Ziyaretçi

  :: HAMİLELİKTE TEHLİKELİ OLAN AŞIYLA KORUNABİLİR HASTALIKLAR ::


  Hamilelikte geçirilen tüm hastalıklar bebek ve anne için değişen derecelerde risk oluşturmaktadır. En büyük riski oluşturan hastalıkların başında hamilelik öncesinde aşı yaptırarak korunabileceğiniz kızamıkçık, su çiçeği ve hepatit B gelmektedir.

  KIZAMIKÇIK

  Hamilelikte geçirilen kızamıkçık bebekte kalp, göz ve işitme problemlerinden oluşan ciddi hasar yanında zeka geriliğine de yol açmaktadır. Anne karnında başlayan hasarlar doğumdan sonra da özellikle sinir sistemi ve iç kulakta ilerleyerek devam edebilir.
  Hamilelikte kızamıkçık hastalığının geçirilmesi çok büyük risk taşıdığı için ergenlik çağındaki ve doğurganlık çağındaki tüm kadınların hamile kalmadan önce mutlaka “Kızamıkçık Aşısı” yaptırmaları ve aşıdan sonra 1 ay süreyle hamile kalmamaları gerekmektedir.
  Ülkemizde kızamıkçık aşısı tek olarak bulunmamaktadır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı şeklinde kombine olarak bulunmaktadır. Kızamık ve kabakulak hastalıklarını daha önce geçirmiş olmak bu aşının uygulanması için bir engel teşkil etmez. Bu hastalıklardan biri veya ikisi geçirilmiş olsa bile kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı uygulanabilir.
  Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısını tek doz olarak uygulamanız yeterli olacaktır.

  “Kızamıkçık Aşısı” zayıflatılmış canlı aşı olduğu için hamile kadınlara uygulanmamalıdır!

  SU ÇİÇEĞİ

  Hamilelikte geçirilen Su Çiçeği hastalığı bebekte düşük doğum ağırlığı, ciltte iz bırakan lezyon, bacaklardan birinde yetersiz gelişim, ciddi göz anomalileri, zeka geriliğine nden olabilecek sinir sistemi hasarlarına neden olabilir. Eğer Su Çiçeği hastalığını geçirmediyseniz ve aşılı değilseniz hamile kalmadan önce “Su Çiçeği” aşısını mutlaka yaptırınız. Aşıdan sonra 1 ay süreyle hamile kalmamanız gerekmektedir.
  Su çiçeği aşısı erişkinlerde 1 ay ara ile iki doz olarak uygulanmalıdır.

  “Su Çiçeği” aşısı zayıflatılmış canlı aşı olduğu için hamile kadınlara uygulanmamalıdır!

  HEPATİT B

  Hepatit B virüsünü taşıyan annenin bebeğine doğum sırasında bu virüsü bulaştırma ihtimali çok yüksektir. Doğumda hepatit B virüsünü alan bebeklerde hastalığın kronikleşmesi ihtimali oldukça yüksektir ve devamında siroz ve karaciğer kanserine dönerek ölüme kadar gidebilmektedir.
  Bu sebeple hamileliği planlarken öncelikle hepatit B hastalığını geçirip geçirmediğinizi anlamak amacıyla gerekli testleri yaptırıp, sonucuna göre hamile kalmadan önce 3 doz Hepatit B aşısını olmanız hem sizin sağlığınız hem de bebeğiniz açısından önem taşımaktadır.
  Hepatit B aşısı ilk doz 0. gün kabul edilmek üzere bir ay ara ile iki doz ve ikinci dozdan beş ay sonra üçüncü doz olarak uygulanmalıdır.

  HEPATİT A
  Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak bilinen Hepatit A, yiyecek ve içecekler yoluyla bulaşan ve çocukluk çağında genellikle hafif veya orta ciddiyette geçirilen bir hastalıktır. İlerleyen yaşla birlikte hepatit A hastalığının ciddiyeti artar ve erişkinlerde çok daha ağır geçirilen bu hastalık nedeniyle akut fulminan hepatit adı verilen ani karaciğer yetmezliği nedeniyle ölüm riski de çok artar. Günümüzde artan sosyo-ekonomik düzey ve giderek iyileşen hijyenik koşullar nedeniyle hepatit A hastalığının görülme yaşı erişkin yaşa kaymaktadır. Bulaşma yolu son derece geniş ve bulaşın önlenmesinin çok zor olduğu bu hastalığın erişkin yaştaki seyri zaten ağırken bir de hamilelikle birlikteliği sizin sağlığınızı etkileyeceği gebeliğinizin seyri ve bebeğinizin sağlığı da olumsuz yönde etkilenecektir. Hamilelikten önce 6-12 ay ara ile yaptıracağınız iki doz hepatit A aşısı hamileliğinizi güvenle geçirmenize yardımcı olacak aşılardan birisidir.
   
 2. 22 Mart 2007
  Konu Sahibi : SENACE
 3. SENACE

  SENACE Ziyaretçi

  Konuyu güncel tutmak için mesaj yazıyorum.
  ÇOCUĞU OLMAYAN HER BAYAN ANNE OLMAYI İSTİYOR, FAKAT FARKETMEDEN ONA VERECEĞİMİZ ZARARIN FARKINDA MIYIZ ACABA ?
   
 4. 24 Aralık 2007
  Konu Sahibi : SENACE
 5. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  yaa arkasaşlar ben şimdiye kadar hiç kızamıkçık,kızamık,kabakulak geçirmedim.ama çocuklugumda aşılarımı olmustum.Acaba benım sımdı bagısıklıgım varmıdır ?
   
 6. 7 Haziran 2008
  Konu Sahibi : SENACE
 7. konsalide

  konsalide Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Mart 2008
  Mesajlar:
  14
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  8 haftalık hamileyim. Kan tahlili sonucumda rubella IGM 33.7, rubella IGG 77.3 ÇIKTI. BEBEĞİMİ ALDIRMALIMIYIM
   
 8. 7 Haziran 2008
  Konu Sahibi : SENACE
 9. simlamutlu

  simlamutlu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.290
  Beğeni:
  41
  Ödül Puanları:
  108
  canım doktorunla konuş burda kimsenin o değerlerden çok birşey anlayabileceğini sanmıyorum kimse yanlış yönlendirmesin gereksiz yere doktorun bir yorumda bulunmadımı.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.