Hatay! Seni kurtaran Büyük Türk, aynı zamanda senin şehidin oldu!

selinns

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
204
Emoji Skoru
2
1923 yılı Mart’ının On Beşi Pazar günüydü. Atatürk, Adana İstasyonu’nda trenden inmiş; sağı solu dolduran halkın coşkun alkışları, “Yaşa varol!” sesleri arasında yaya olarak kente giriyordu.

Yarı yolda karalar giymiş bir kadın kalabalığı göze çarptı; sonra onların arasından ikişer levha taşıyan dört genç kız çıktı; Atatürk’ün önünde durdular. Arkalarından bir kız daha göründü ve önüne geçti. Hıçkırıklar, iniltiler ve yalvarışlarla dolu bir nutuk söylemeye başladı. Bu genç kızın kişiliğinde henüz tutsak bulunan İskenderun’la Antakya Türkleri: “Bizi de kurtar” diye yalvarıyordu.

Herkesin gözleri yaşarmıştı, hıçkırıklarını tutamayanlar vardı.

Atatürk’ün de gözleri nemliydi ve başı eğilmiş gibiydi. Genç kızın nutku bitince Atatürk’ün alnı yükseldi; mavi gözlerinde ve pembe yüzünde bir çelik parıltısı görüldü. Her kelimesi üzerinde kuvvetle durarak:

- Kırk asırlık Türk yurdu yabancı elinde kalamaz! dedi.

On altı yıl sonra Hatay sorunun en heyecanlı günlerinde, hasta ve bitkin olmasına rağmen, Hatay’a yakın olmak için tekrar Adana’ya gitti. Dört saat ayakta durmak, birliklerin geçidini izlemek gibi olağanüstü bir dayanıklılık gösterdi. Hatay kurtuldu, fakat Atatürk’ü yitirdik.

“Hatay, Hatay! Seni kurtaran Büyük Türk, aynı zamanda senin şehidin oldu!”
alıntı
:çok üzgünüm: :çok üzgünüm:
 

sekinci

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Kasım 2006
Mesajlar
240
Emoji Skoru
18
Yaş
35
bende hataylıyım öyle çok minnet borçluyuzki atama şu an türkiye cumhuriyeti topraklarında yaşıyoruz.ATAM sen rahat uyu bu vatanı kanlarla aldık gerekirse kadın çocuk savaşır vermeyiz bu vatanı.
 
M

masal

Ziyaretçi

vay be, şu hale bak neler konuşuyoruz, iş öyle bir hale gelmişki, cumhuriyet rejimini kendi içimizden birilerine karşı savunmak zorunda kalıyoruz, yazık çok yazık...
yukardaki yazıyı ve sekincinin yorumunu okuyunca ilk aklıma gelen buydu...
 

Aysecik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Kasım 2006
Mesajlar
1.130
Emoji Skoru
4
Canim cok guzel bir paylasimdi emegine saglik iste herzaman onu soyluyoruz NE MUTLU ATATURKU'MUZ var
 
Yukarı Alt