Hayat Koca Bir Okuldur Aslina Bakarsaniz

E

EU1

Ziyaretçi
19.02.2007

HAYAT KOCA BİR OKULDUR ASLINA BAKARSANIZ

İlk okula başladığınız günleri hatırlar mısınız? Hani o ilk günü? Dün gece bunu düşündüm uzun uzun. İlk okula başladığım gün çok tedirgin olmuştum. Neden bilmiyorum ama korkutmuştu o ortam beni. 30 kişilik bir gurubun içinde kendimi öyle savunmasız ve güçsüz, yalnız hissediyordum ki elimde olsa ya da cesaretim olsa o an orayı terkedebilir ve bir daha asla dönmezdim.

Sonra yavaş yavaş alıştım okula. Bu sefer de okumayı nasıl sökücem telaşı sarmaya başladı beni. Harfleri öğrenmek, onları yazmak, onlardan anlam çıkarmak o kadar zordu. Bana gereken zaman ve sabretmekti. O zaman bunu anlayamadım ama bir süre sonra okumayı söktüm. Okumayı sökmeye başladığımda daha bir güzel görünmeye başladı o korktuğum harf yığınları. Mahallenin bütün kadınları toplaşır okumayı nasıl söktüğümü öğrenmeye çalışmak istercesine elime gazeteler, farklı farklı yazılar iliştirirlerdi. Ben de büyük bir gururla okurdum bana verdiklerini.

Zaman geçti ve ben okulu da okumayı da çok sevmeye başladım. Sanki okl benim hayatımdı ve o olmazsa ben nefes alamazdım. En büyük hayalim hep ve hala öğretmen olabilmekti. O havayı telaffuz etmek benim için hayattaki en önemli şeylerden biriydi.

Hayat okuluna attığım ilk adım da tıpkı ilk okula attığım adım gibiydi. O zaman okumayı bilmiyordum, okulda nasıl davranmam gerektiğini bilmiyordum. Tüm bunlar korkutmuştu ve okulu bana koskocaman beni yutmaya hazır bir canavara dönüştürmüştü. Oysa onu tanıdıkça, o havayı soludukça ve nasıl davranmam gerektiğini öğrendikçe onu sevmeye hatta hayatın tüm güzelliklerini burda yaşamaya başlamıştım. Okula gitmek ders çalışmayı, sınavlarda başarılı olmayı gerektiriyordu ama sadece bundan ibaret değildi. En güzel dostlukların yaşandığı bir yerdi okul. İnsanları tanımanın, insanlarla iç içe olmanın öğretildiği bir yerdi. Sorumlulukları olduğu kadar güzellikleri de vardı. Oysa ilk zamanlar bunun farkında bile değildim.

Hayat okulu da böyleydi işte. İlk tanıştığımda korkmuştum. Hem de çok korkmuştum ve bu korku onu sonlandırmayı istemeye hatta bunu denemeye kadar gitmişti. Dün gece hayatında tıpkı okul gibi olduğunun farkına vardım. Onunda sorumlulukları vardı hem de okula göre çok daha fazlaydı. Ama hayat okulunda da herşey sorumluluklardan ibaret değildi. Küçük kaçamaklar yapabileceğimiz çok zamanımız vardı aslında. Mesela akşam demlenen bir bardak çayla birlikte ailemizle geçridiğimiz zaman bunlardan biriydi. Ya da dostlarımızla geçirdiğimiz bir kaç saat, ya da Aşk. Evet hayat okulunun en güzel meyvesiydi aşk ve ben bunu tam tadamadan ayrılmak istemiştim hayattan. Ne büyük aptallık.

Sınıfta kalsam da, sınavlardan kötü notlar alsamda ben bir çok insanın yaptığını yapmıycam bir daha. Okuldan ayrılmadan diplomamı alıncaya kadar hayatı en iyi şekilde yaşamaya çalışıcam. Çünkü hayat sanıyorum çabuk bitirlmeyecek kadar değerli güzelliklerle dolu ve ben bunları yaşıyacağım. :1yes2: :1yes2:

nur1835
 

vitamin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Kasım 2006
Mesajlar
64
Emoji Skoru
1
çok güzel bi yazı kutlarım seni .hayat başlı bşına bir ögretidir yol ayrımlarıda vardır sert dönemeclerde çetin koşullarda bunlarla baş etmesini bildikten sonra korku kalmaz bile
 

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
15.369
Emoji Skoru
36.729
.............
........ Çünkü hayat sanıyorum çabuk bitirlmeyecek kadar değerli güzelliklerle dolu ve ben bunları yaşıyacağım. :1yes2: :1yes2:

nur1835

hep böyle kal... Bunu erken keşfetmene sevindim
:nazar: :çiçek:
 

yares

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Kasım 2006
Mesajlar
221
Emoji Skoru
22
Yaş
32
cok güzel olmus nurum ellerine yüreğine saglık cok güzel anlatmıssın bende ilk okula basladıgımda cok korkmustum hatırladım :çok üzgünüm: ama keske tüm korkular o kadar ufak ve sade olsa insan büyüdükçe öle şeylerden korkar oluyoki o korkuyu cok arıyorum şimdilerde...
 

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
17 Ağustos 2006
Mesajlar
4.492
Emoji Skoru
870
Sınıfta kalsam da, sınavlardan kötü notlar alsamda ben bir çok insanın yaptığını yapmıycam bir daha. Okuldan ayrılmadan diplomamı alıncaya kadar hayatı en iyi şekilde yaşamaya çalışıcam. Çünkü hayat sanıyorum çabuk bitirlmeyecek kadar değerli güzelliklerle dolu ve ben bunları yaşıyacağım.Çok güzel bir karar vermişsin tebrikler canım .Umarım başarırsın .
 

txixlsxixm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
10 Eylül 2006
Mesajlar
136
Emoji Skoru
0
nur benim hayat anlayışıma çok uyuyuyor nunlar hayatım harikasın ...bende her zaman hayata pozitif bakarım her ufak şeyden mutluluk duyarım canım teşekkür ler güzel paylaşımına
 
M

melisanur

Ziyaretçi
kedi olalı bi fare yakaladın nurcum hak verdinmi artık bana hayat herşeye rağmen yaşamaya değer çok sevindim böyle düşünmene
 

GAMZEEE

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Temmuz 2006
Mesajlar
56
Emoji Skoru
0
Yaş
45
nurummm tebrik ediyorum seni canım.hepimiz neler yaşadık kiblir
ama hayat yaşamaya değerrrrrrrr:1yes2:
 

burtay

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Kasım 2006
Mesajlar
247
Emoji Skoru
2
Yaş
46
hayatın her anı mücevher değerinde.kıymetli .yaşanmalı umutlu olmalı.yılgınlıklarla pes etmemeli.yüreğimiz bizi her türlü güçlükten çekip çıkaracak kadar sevgi dolu.hayata sıkı sıkı sarılıp bırakmamalı.bir yüreğe bir sürü sevda doldurmalı.arkadaş sevgisi kardeş sevgisi hayvan sevgisi.sevgi sevgiyle çoğalı.hayatı anlamlı kılar.sevmeli.
sevmeliki sevilsin insan.
kalemine sağlık canım
 

yesilim

Popüler Üye
Pro Üye
Katılım
25 Kasım 2006
Mesajlar
9.032
Emoji Skoru
17
ellerine sağlık.erken olgunlaşmak ne kadar ayrıcaklıdır sevgili nur .
devam et aklına geldikçe yaz biz burada senin yazdıklarını bekliyor olacağız .
 
Yukarı Alt