Hayatın acı yüzü..

saripatili hipo

Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2018
438
807
Şans mı şanssızlık mı, kader mi değil mi bilmiyorum
Bazı insanlar var ki, hayata gözlerini 1/0 galip açmış. Kız çocuğu olduğu için değersizlik hissi yaşamamış , en iyi koşullarda yetiştirilmiş.. en güzel eğitim imkanları kucağına sunulmuş...sevgiye doyurulmuş..
bazıları da hepimizin bildiği gibi yukarıda saydıklarımın tam tersi ..
Kendime bakıyorum, bazıları tarafından , evet şanslı sayılabilecek bir çok şeye sahip Aybaşında maaş zamanı alınan , bir ay beklediğim çok özel bir şey..
yalnızca senede iki kez alınabilen yeni ayakkabı.. bir bayramlık..
Eğitim İmkanları.. aç açıkta olmamak.. Afrika’da kuraklık içindeki bir ülkede doğmamış olmak bekli de bir şans sayılabilir ..
Fakat ;Belki de alenen yapılmayan , ama minik bir kalbin anlayacağı türden erkek çocuğunun kayırılmasına şahit olmak .

En basiti onun bisikleti varken , senin sadece kız çocuğu olman sebebiyle bir bisiklete sahip olma hakkının dahi olmaması..

O, erkek çocuk..yemeklerin etli taraflarını yerken . Sen zaten iştahsızsın kılıfına sığınarak senin sofrada dahi burukluk hissetmen..
Sevginin hep erkek çocuğa daha fazla, daha fazla verildiğini belki de orta yaşa geldiğinde acı bir şekilde kavraman...

Babasını kaybettik, aman kız çocuğu erkenden evlendirelim de , başımıza sorun olmasın diye hakkında düşünüldüğünü alenen anlaman..

Evlenirken hususi olarak sana bir çay kaşığı dahi alınmaması..
hep , annesine ev alan, eşya düzen. Eli kolu dolu gelen diğer kız evlatların övülmesi , onlar gibi olmanın umulduğunu bilmek ..

İlk elin ekmek tutmaya başladığında, senden büyük beklentiler içinde olunması ..

Yaşlandığımda bana mecbur bakacak gözüyle bakarak, yine bu ağır yükün de kız evladın sırtına yük bindirilmesi...

Hepsi ağır bir yük

Burada, doktorluk mesleğini icra eden ve kumar borcu olan arkadaşın konusunu okuyorum, içim doluyor..diğer hemcinslerimin konularını okuyorum. İçim doluyor.. çoğu ayni minvalde...
Aileler, toplumumuz kız çocuğuna neden böyle diye üzülüyorum
Bir yandan hala anneme karşı gelmediğim , onu kırmaktan korktuğum için kendime kızmam..
İşin içinden çıkamayışım.. şu saatte dahi hüzün, öfke , pişmanlık , kızgınlık karmakarışık hislerle çevrelenmiş olmak ..
Sizlerle dertleşmek , biraz olsun hafiflemek istedim..

Bir de annem bana muhtaç kalmasın diye dua ediyorum, içim soğudu bilmiyorum değişir mi ama annen de olsa gerçekleri gördükçe.. :KK43: İnsanın içi soğuyormuş bunu tecrübe etmiş oldum..

İkinci bir duam daha var, ben daha farklı bir anne olabileyim, genler, ebeveynlerden öğrenilen kötü karekter özellikleri gelip üzerime yapışmasın ..

okuyanlara ve yanıt yazacaklara şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:

Kajmery34

Senin gönlün değişirse dünya değişir !
Pro Üye
14 Nisan 2012
11.018
18.670
Yaşadıkları insanı şekillendiriyor maalesef.
Daha doğrusu yaşamak zorunda oldukları.
Ama hayatta herkes aynı şartlarda olamıyor.
Ben yerinizde olsam kimseyi güvendirmezdim. Çünkü eğer anlattığınız gibi bir aileye sahipseniz , kötü gününüzde kimse size destek olmayacaktır.
Ayrıca yazdıklarınızı okurken gerçekten çok derinden hissettim. Ne kadar içli yazmışsınız.

RuhumBuruk

Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2018
734
978
Hayat adil değil ne yazık ki küçük bir çocukken en çok istediğim şey gelinlikli bebekti olmadı olamadı ya da arkadaşımın kıyafetleri gibi güzel kıyafetler hiç olmadı güzel ayakkabılar ne yazık ki elim ekmek tutana yani 17 yaşıma kadar çoğu şey olamadı ben hayata 2-0 yenik baslayanlardanim annesizligimin etkisiyle hep geç kalanlardan...Anne siz de nasıl değişik kavram öfke olmuş ben hissini bile bilmezken.Cocuklarima iyi anne olmaya çalışıyorum anne ne demek öğreniyorum onlarla siz de anneniz gibi olmayın kendinizde yeniden anne profili yaratın

deliha86

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2015
6.145
6.906
Ben artık kız çocuklarına eskisi gibi bakılmadığını düşünüyorum.
Elbet geri kafalı düşünenler hala mevcut.
Dede ve babane tarafından bizle ayrıldık erkek torunlardan.
Ancak anne babam asla buna izin vermedi.
İstediğimz gibi giyindik , okuduk, çalıştık.
Sizin şanssızlığınz anne babanız olmş sadece.

saripatili hipo

Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2018
438
807
Ben artık kız çocuklarına eskisi gibi bakılmadığını düşünüyorum.
Elbet geri kafalı düşünenler hala mevcut.
Dede ve babane tarafından bizle ayrıldık erkek torunlardan.
Ancak anne babam asla buna izin vermedi.
İstediğimz gibi giyindik , okuduk, çalıştık.
Sizin şanssızlığınz anne babanız olmş sadece.
21.yüzyılda tabii ki kız çocuğu artık değer görüyor , görsün de bir zahmet .. ama bu devirde hala oğlan olsun diye 5.çocuğunu dünyaya getirmeyi düşünen. Kayınailesi tarafından erkek çocuk baskısı gören kadınlarımız var. Toplumumuzun acı gerçeği inkar edemeyiz
Durum böyle olunca da kız çocuklarına yansıyor bu psikoloji ister istemez
Misal benim annem 6 kız bir erkek kardeş. O da o değersizlik hissiyle büyüdü , kendi gördüğünü birebir uygulamasa da içten içe erkeği kayırdı çünkü ona da o şekilde işlenmişti

Eksi_Elma

Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2017
231
552
Yaşadıklarınız çok üzücü ama bu duruma katlanmak zorunda değilsiniz. Herhalde bu sinmişlik böyle yetiştirilmekten geliyor. Şimdi nasıl yetiştirildiğinizin farkındaysanız, “oğlun alsın” deyin geçin anneniz bir şey isterse.

Şunun kızı şöyle yapıyor derse anneniz, belki o çocuklarını ayırmamıştır dersiniz. Ben olsam bunları hep söylerim.

Cakiltasinsm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2018
1.611
1.365
Cok fazla okumadım ama konu kız cocuguna deger verılmemesı galıba malesef oyle aıleöer var kız cocugunu onemsemeyen bende suan yasadıgım yerde cok goruyorum. İşiniz varsa artık onları en az sevıyede tutup hayatınıza bakanılırsınız ben o konuda sanslıyım galıba benım aılem kız cocuguna daha cok deger verır dedem babam ve amcalarım herzman benı daha cok onemseyıp daha cok sevıyorlar. Ama tam tersı olsaydı agzıma gelenı sayar uzaklasırdım ordan kafa takmaz hayatıma bakardım

Babayani

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2018
3.361
5.191
Ne diyeceğimi, seni nasıl rahatlatacagimi bilemedim.
Söylediklerinde o kadar haklısın ki.

Ne diyeyim. Allah ıslah etsin böyle insanları.
Inşallah sen de çok ama çok harika bir anne olursun. ❤❤❤❤❤❤❤

nilsutoprak

Geçip giden zamanları bir yerlerde bulsam ;)
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2014
407
184
insanın içinde merhamet olucak gerisi boş . birde erkek çocuğu yesin bir yeri düşer diyenler var .
kendine güzel bir çevre edin bu zihniyetle fazla muhattap olma . annen için birşey diyemiyecem. benimki de damatları için ölüyo kızları damatların ayağında pir dönsün istiyo . bir şey istiyorsun kalk kendin al o adam alamaz diyo :/ geri kafalı öyle idare ediyoruz

Yukarı Alt