Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Hellp sendromu

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve cantanem tarafından 4 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 1. cantanem

  cantanem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  selam arkadaslar insallah gebeliğiniz çok iyi gecer ve bebeginizi kucagınıza alır öpüp koklarsınız ben 26 haftalık hamileyken hellp sendromu gecirdim acil sezaryana girdim bebegim 590 gram 32 cm dogdu fakat cok kücük oldugu ve gelişim gereiliği tespit edildi ve 3 gun yasadı öldü ben onu bir kere bile yakından göremedim öpüp koklayamadım
  hellp sendromu ile ilgili sizide bilgilendirmek istedim.

  Pekçok kadın için problemsiz geçen 280 günlük gebelik macerası bazı kadınlar için çok zor geçebilir hatta hem anne hem de bebek açısından çok üzücü sonuçlar doğurabilir. Komplikasyonlu geçen bu gebeliklerin takip ve tedavisi diğer gebeliklerden oldukça farklıdır. Tecrübe ve cesaret gerektirir. Gebeliğin anne hayatını da tehlikeye atabilen en önemli komplikasyonlarından birisi gebeliğe bağlı hipertansiyondur. Kısaca PIH (pregnancy induced hypertension) olarak adlandırılan bu durumun en ileri formu ise HELLP Sendromudur.

  PIH gebeliklerin yaklaşık %7'sinde, değişik derecelerde 20. haftadan sonra ortaya çıkar. HELLP sendromu ise bunun en ileri formudur ve neredeyse tüm vücut sistemlerini etkiler. İsmi görülen 3 temel bulgunun isimlerinin başharflerinden alınmıştır.

  Hemolysis (Hemoliz, kırmızı kan hücrelerinin yıkılması)
  ELevated liver Enyzmes (Karaciğer enzimerinde artma)
  Low Platelets (Kan pıhtılaşmasını sağlayan ve trombosit adı verilen hücreciklerin azalması)
  HELLP preeklempsinin bir formudur. İlk kez 1982 yılında Dr. Weinstein tarafından tanımlanmıştır. Gebeliklerin yaklaşık %0.2-0.6'sında görülür. Preeklemptik hastaların %12'sinde ortaya çıkar. Hastaların %11'i 27 haftadan küçük gebeliklerdir. Vakaların %31'inde ise doğumdan sonraki ilk 7 günde ortaya çıkar. Postpartum HELLP adı verilen bu tablo en sık doğumdan sonraki ilk 48 saatte gelişir. Anne kaybı oranı %1.1'dir. Bebeklerin ise %40-60'ı ya anne karnında ya da doğumdan sonra kaybedilir. bebeklerdeki en sık ölüm nedeni plasentanın erken ayrılması, bebeğin oksijensiz kalması ve prematürlüktür.

  HELLP çok tehlikeli bir durum olan dissemine intravasküler koagülasyon (DİK) adı verilen bir tabloya da yol açabilir. Bu tabloda kişinin kanama pıhtılaşma sistemi tamamen bozulmuştur. Kan damar içinde önce pıhtılaşır sonra çözülür ve bu ksıır döngü hasta kaybedilene kadar devam eder.

  Bazı HELLP vakalarında ise yüksek tansiyon olmayabilir ya da var olsa bile çok sınırda bir yükseklik izlenir. Bu nedenle HELLP tanısında hipertansiyon şart değildir. Bebek ölümü genelde erken doğuma ve plasenta kazalarına bağlı gelişirken anne ölümlerinin en sık sebebi DİK ve karaciğer yırtılmasıdır.

  HELLP sendromunun neden geliştiği tam anlamı ile anlaşılabilmiş değildir. Son yapılan çalışmalarda plasentadaki bir gelişim bozukluğunun bu tabloya neden olabileceği tezi ileri sürülmektedir. Yine plasentadaki çok ince kan damarlarında meydana gelen pıhtılaşmalar ve tıkanıklıklar altta yatan neden olabilir. Bu yüksek tansiyonlu gebelerdeki düşük kilolu bebeklerin durumunu açıklayabilir.

  Hemoliz
  Hemoliz kanın ana yapıtaşlarından biri olan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar, eritrosit, RBC) parçalanması ve normal yaşam süreleri olan 120 günden önce dolaşımdan yok olmasıdır. HELLP'de görülen hemoliz mikroanjiyopatik hemolizdir. Yani en küçük kan damarlarında meydana gelen yapısal bozukluk buradan geçen alyuvarların parçalanmasına neden olur. Buna endotel hasarı adı verilir. Endotel damaların içini döşeyen hücre tabakasının ismidir. Endotel hasarı sonucu kansızlık yani hemolitik anemi tablosu ortaya çıkar. RBC'ler yıkılınca içerdikleri maddeler direk dolaşıma katılır ve kan bilirubin düzeyleri yükselir. Hastada sarılık yani ikter tablosu görülebilir. Alyuvar yıkımı oladuğunda vücut buna kanın sıvı kısmını arttırarak reaksiyon verir. Bunu başarmak için böbreklerde atılan sıvı miktarı azalır. Bu nedenle HELLP hastalarında idrar çıkışı az olur. Kanın sıvı kısmı arttıkça oksijen taşıma kabiliyeti de paralel olarak azalır buna karşın kalbe binen yük artar ve tansiyon yükselmeye devam eder. Bu yüksek basınçlı ortamda sıvı damar dışına, doku boşluklarına kaçar ve ödem oluşur. Vücut bu yeni dolaşım sistemine uyum sağlamak zorundadır ve zaten oksijen taşıma potansiyeli iyice azalmış olan kan'ı oksijene en çok ihtiyaç duyulan bölgelere (beyin, kalp, böbrek gibi) yönlendirmeye çalışır. Damarlardaki kasılma ve gevşemeler sonucu sağlanan bu dolaşım tablosunda en az pay cilde düşer. Bu nedenle HELLP hastalarında cilt soluk beyaz görünebilir ve cilt altındaki çok ince damarların zedelenmesi neticesinde küçük morluklar ortaya çıkabilir. Bu değişimlere bağlı olarak hastada bazı şikayetler ortaya çıkabilir. Bunlar:

  Nefes darlığı
  Başağrısı
  Görme bozuklukları
  Bulantı
  Baş dönmesi
  Ödemdir.
  Trombositopeni
  Kanın bileşenlerinden biri olan trombositler pıhtılaşmadan sorumlu hücrelerdir.Kanamaya vücut ilk tepsisini trombositlerle verir.Kandaki trombosit sayısının azalmasına trombositopeni denir. Normal bir erişkinde 140.000-440.000 trombosit bulunur. Bu sayı kritik değer olan 50.000'in altına düştüğünde spontan, yani ortada hiçbir etken olmadan ortaya çıkan kanamalar görülebilir. Bu nedenle trombositopeni çok tehlikeli bir durumdur. Bazı gebelerde gebelik esnasında kan trombosit sayılarında azalma olabilir ancak bu tıpkı gebeliğe bağlı kansızlıkta görüldüğü gibi dilusyonel bir durumdur ve ciddi bir etki yaratmaz.

  Karaciğer enzimlerinde yükselme
  Karaciğer içindeki çok küçük damarların da zedelenmesi ve tıkanması sonucu karaciğerden dışarıya doğru olan kan akımı bozulur ve karaciğer gerilmeye başlar ve bu organdan salgılanan enzimlerde artış görülür.

  Belirtiler
  HELLP vakalarının %90'ı belirti verir. En sık görülen şikayetler

  Mide bölgesinde ağrı (Epigastrik ağrı) (%65)
  Bulantı ve kusma (%30)
  Başağrısı'dır (%31)
  Gebeliğin ikinci yarısında bu şikayetler ortaya çıktığında ilk akla gelmesi gereken HELLP sendromudur.

  Diğer belirtiler ise yüksek tansiyon, idrarla protein kaybı, ödem, halsizlik, sarılık gibi spesifik olmayan şikayetlerdir.

  Epigastrik ağrının sebebi karaciğerin şişmesi ve gerilmesidir. Karaciğer kapsülü altında kanamanın belirtisi de olabilir. Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon tanısı ile izlenen hastalarda epigastrik ağrı ortaya çıkar ise durum çok ciddi demektir. Süratle müdahale edimez ise karaciğer yırtılabilir ve kanama nedeni ile anne adayı kaybedilebilir. Laboratuvar bulguları ve diğer klinik belirtiler hafifi olsa dahi karın ağrısının olması olayın sanıldığından çok daha ciddi olduğunun bir göstergesidir.

  Durum uzun sürdüğünde tüm organlar oksijensizlikten etkileneceğinden kalıcı böbrek hasarı ve böbrek yetmezliği gibi durumlar ortaya çıkabilir. Trombosit sayısı çok düşer ise kafa içi kanamalar dahi görülebilir.

  Help sendromu kliniği 3 kategoride incelenir.

  Sınıf 1: En ciddi formudur ve trombosit sayısı 50.000'den azdır
  Sınıf 2: Trombosit sayısı 50.000-100.000 arasındadır
  Sınıf 3: Trombosit sayısı 100.000'den fazladır.
  Anne ve bebek açısından riskler
  Gebelikte tansiyonu yüksek olan anne adayları böbrek hasarı açısından yüksek risk altındadırlar. Yine bu annelerde doğumdan sonra kan basıncının normale dönmemesi ve kronik hipertansiyon oluşması olasılığı mevcuttur. HELLP sendromu olan hastalarda ise ek olarak

  karaciğer yırtılması
  DİK
  Plasentanın erken ayrılması (abruptio plasenta) ve buna bağlı gelişen komplikasyonlar
  Akut böbrek yetmezliği
  Herhangi bir dokuda oksijen yetmezliğine bağlı enfarktüs
  Hipoglisemi
  Pankreas iltihabı
  Nörolojik yakınmalar
  Beyin kanaması
  İnme
  Akciğer ödemi
  Beyin ödemi
  Solunum problemleri
  Konvülsiyonlar
  Ölüm
  gibi komplikasyonlar görülebilir. En sık anne ölüm nedeni karaciğer yırtılmasına bağlı ani ve süratli karın içi kanamalardır.

  Hipertansiyon ve HELLP sendromu sadece anneyi değil bebeği de bazı riskler altına sokar. Rahim ve plasentaya olan kan akımı azaldığı için bebekte gelişme geriliği hatta buna bağlı ölüm görülebilir. En sık bebek ölüm nedeni ise prematür doğuma bağlı gelişen komplikasyonlardır. Plasentada meydana gelen enfarktüsler ve/veya plasentanın ayrılması ise anne karnında bebek ölümüne yol açabilir. HELLP sendromlu annelerden doğan bebeklerde görülebilecek sorunlar şunlardır:

  Gelişme geriliği
  Doğum sonrası solunum desteği ihtiyacı
  Düşük kan şekeri
  Düşük trombosit sayısı
  Yüksek alyuvar sayısı
  Düşük akyuvar sayısı
  Kalp ve dolaşım siteminde anomaliler
  Kas tonüsünde azalma
  Düşük kalsiyum seviyesi
  Düşük kan basıncı
  Tedavi
  HELLP sendromunda tedavi tanı konduğu anda gebeliğin sonlandırılmasıdır. Bazı yazarlar çok riskli olmasına rağmen bir süre destekleyici tedavi ile beklenebileceğini ancak bu riski hem hekimin hem de ailenin kabul etmesi gerektiğini ileri sürmektedirler. Gebeliğin sonlandırılmasında tercih edilecek yöntem sezaryendir. Gebelik sonlandırıldıktan sonra hastalarda dramatik bir iyileşme çok süratli bir şekilde gerçekleşmektedir. Gerek sezaryen esnasında gerekse ameliyattan sonra hastanın kan tablosu düzeltilmeye çalışılır. Bu amaçla hastaya taze kan, taze donmuş plazma ve/veya trombozit solüsyonları verilir. Kan proteinleri düşük ise takviye yapılır. Hastanın durumuna göre destekleyici tedavi uygulanır.

  Bebek ise standart prrematüre tedavisine alınır. Yüksek tansiyonlu anne adaylarının bebekleri uzun süreli strese maruz kaldıklarından solunum sistemleri diğer bebeklere göre çok daha erken olgunlaşır. Bazı bebeklerde solunum desteği dahi gerekmeyebilir.

  Korunma
  Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ve HELLP sendromundan korunmak tam anlamı ile mümkün değildir. Ancak alınacak birkaç basit önlem ve tedavi riski azaltabilir. Bu açıdan en önemli şey kontrollere ihmal etmeden gitmektir. Her kontrolde kan basıncı ve kilo artışı ölçülmeli ve özellikle 20. haftadan sonra idrar tetkiki yapılmalıdır. Gerekli olduğu hallerde kan biyokimyası ve enzimler konrtol edilmeli kan sayımı yapılmalıdır. Bu sayede vaka çok erken dönemde yakalanabilir ve üzücü sonuçların doğmasının önüne geçilebilir.

  Bunlar dışında protein alımı ve kalsiyum alımı ile preeklempsi riskinin azaldığı ileri sürülmüş olmasına rağmen heniz kanıtlanmış bir bulgu yoktur.

  Düşük doz aspirin kullanımı ile preeklempsi arasındaki ilişki pekçok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmalarda çok değişik sonuçlar elde edilmekle birlikte aspirinin asıl olarak daha önceki gebeliklerinde preeklempsi geçiren kadınlarda daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

  help sendromu bu alıntıdır fakat siz ne olursa olun doktorunuza danısın.
  hepinize selamlar
   
 2. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 3. yeliz dolgan

  yeliz dolgan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  509
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  cantanem çok üzüldüm. inan ne diyeceğimi bile bilemedim. neredeyse acıların en büyüğünü yaşamışsın. allah sabır versin. yaşını bilmiyorum ama inşallah bir daha bebeğin olur ve sağlıkla alırsın onu kucağına . bizi böyle önemli bir konuda uyardığın ve acını paylaştığın için sağol canım. biliyorum zor ama kendini çok fazla üzme olurmu?
   
 4. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 5. KADXIXS

  KADXIXS aşksın sen cansın sen:) Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.329
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  cantanem allah sabır versin birdaha böle bir acı yaşatmasın insanın evladını kaybettiğinde anlar herşeyi bizim içimizede annelik duygusu girmişki ben yazdıklarından etkilendim bu konuda bizi bilgilendirdiğin için sağol allahım sanada sağlıkla kucağına alacağın bir bebek nasip etsin umutlu ol canım
   
 6. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 7. hanice

  hanice Ziyaretçi

  ah canım çok üzüldüm allah sabır versin verdiğin bilgiler için tşk edrim umarım en kısa zamanda yine gebe kalabilirsin
   
 8. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 9. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Canım Rabbim sabrını versin inşallah, çok zor bir dönem geçirmişsin... İnşallah en kısa zamanda yeniden hamile olduğunu öğrenir ve bu sefer sağlıkla bebeğine kavuşursun canım...
   
 10. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 11. didemsu

  didemsu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  179
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Allah sabır versin.ne kadar zor:KK43:(çok kötü oldum şimdi.bizleri uyardığın için çok çok saol canım.
  Rabbim sana acılarını unutturacak sağlıklı bir bebiş versin inşallah
   
 12. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 13. cantanem

  cantanem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  cok tessekkür ederim arkadaslar size önerilerim olacak lütfen beslenmenize dikkat edin fazla tuzlu yemegin bol bol su için tansiyon takibi mutlaka yaptırın (27 haftadan sonra gebelik tansiyonu cıkabilir) doktorum 2 sene bebek yapmama izin vermiyor sezaryanla olmus olması karaciger enzimlerimin yeni düzenlenmeye baslaması ve kansızlıklıgın olması vs vs ama sebepler olanlar utansın. :KK43: siz moralinizi hiç bozmayın hamilelik döneminde en önemlisi morral beslenme ve eşin destek cıkmasıdır.
   
 14. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 15. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  canım çok geçmiş olsun,ben gebe değilim ama samsunda yaşadığını görünce bir bakayım dedim çok üzüldüm...inşallah sağlıkla tekrar hamile kalır,zamanı gelince ve bebeğini kucağına alırsın...
   
 16. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 17. Nehir

  Nehir Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2007
  Mesajlar:
  196
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  canım çok geçmiş olsun.inşallah şimdi iyisindir.ben poliklinikde çalışırken hellp komasına giren bir gebe bayan getirmişlerdi..o anda bebeği değilde anneyi kurtarmak önemliymiş.çünkü annenin hayatı tehlikede oluyor.bebek için yapılacak bişi neredeyse yok.çok üzülmüştüm o zaman.şimdi senin yazını görünce aklıma geldi bide hamile olunca kötü oldum.allahım herşeyin hayırlısını versin.kendini topladıktan sonra anne olacak ve bebeğini kucağına alacaksın inşallah.
   
 18. 4 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cantanem
 19. cantanem

  cantanem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76

  evet canim anne hayatini ön planda tutuluyor eger ki 1 saat içinde ameliyat olmasaydım ölüyormusum. allahım sizlerden uzak tutsun yarabim size ins hayırlı ve saglıklı evlatlar verir
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.