Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

hemen bi mesaj yazayım....:)

Konusu 'Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri' forumundadır ve kronick tarafından 5 Ocak 2007 başlatılmıştır.

  5 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kronick
 1. kronick

  kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.811
  Beğeni:
  23
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar bi arkadaşımıza ev ziyaretine gitmiştik...3 aylık bir oğlu var ve fransadan geldi...bana orada çocuğa preverol diye bir aşı yaptırdığını söyledi.menenjit aşısıymış.yurtdışında uygulanmakla beraber bizde henüz yeniymiş ve çoğu hastane uyarmadan yapmıyormuş...bazısıda hiç yapmıyormuş...hemen kendi doktorumu aradım ve bu iğneyi yaptıklarını öğrendim...yani oğluma yapıldı bu iğne...bildiğim medipol ve yeditepe üniv. hastanelerinde yapıldığı...yalnız biraz pahalı bir aşıymış..150 ytl civarı...
  bebeği olan ve bu aşının yapılıp yapılmadığını bilmeyenler araştırsın lütfen....
   
 2. 5 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kronick
 3. inxsxirah

  inxsxirah Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2006
  Mesajlar:
  279
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Canım benim oğlum 34 günlükken beyin kanaması geçirdiği için,Allah korusun risk grubunda demişti doktor ve actıhıb adında menenjit aşısı alıp (özel olarak eczaneden aldık,devlet karşılamıyor) 3 doz yaptırmıştık aralıklarla.
  Hatırlatman ve bilgilendirmen için saol.
   
 4. 5 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kronick
 5. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.575
  Beğeni:
  267
  Ödül Puanları:
  363
  Krocum 5'li karma aşı yaptırdık bizde her iki kuzuma.Penthacthib diye bir aşı.4'lü karma + menenit aşısıda var içinde. Özel bir aşı devlet karşılamıyor. Ama senin dediğin kadar da pahalı değil be. 40 YTL civarı.Servet resmen senin dediğin aşı.:1shok:
   
 6. 5 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kronick
 7. eny

  eny Ziyaretçi

  Dün gece eşim de bebişe yaptı:1yes2:
   
 8. 5 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kronick
 9. tuluat

  tuluat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2006
  Mesajlar:
  202
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Kronickcim doğru maalesef bazı doktorlar nedense hala tavsiye etmiyor bu aşıyı. Mutlaka araştırılmalı.
  PREVENAR adlı aşıyı oğluma 3. dozu vurduracam. Aslında bu aşı sadece menenjit aşısı değil. Asıl Pnömokok (zatüre aşısı). Ama zatürenin sebep olduğu (menenjit dahil) bir çok hastalığa karşı da koruyucu.İmkanınız varsa mutlaka yaptırın.Amerika'da bu aşıyı doğar doğmaz yapıyorlar burada da 2 aydan itibaren (Konjuge aşı olan) yapıyorlar. (Ayrıca HEMOFİLUS İNFLUENZA B AŞISI (HIB) MENENJİT AŞISI' nıda ayrıca yaptırmıştım.)
  Aşağıda bulduğum açıklamayı paylaşıyorum.Kronick teşekkürler hatırlattığın için çünkü gerçekten önemli bir konu.

  PNOMOKÖK (ZATURE AŞISI)
  PNOMOKOK hemen her yaşta ama daha çok çocukluk çağında üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları (bronşit ve zatüre) ile orta kulak iltihabı ve hatta menenjit yapan bir bakteridir. Bu bakteri de birçok diğer bakteri gibi solunum yolu ile bulaşıp önce üst solunum yollarında yerleşir ve kolonize olur (gruplar oluşturur). Buradan doğrudan akıntı yoluyla veya kan yolu ile akciğerlere giderek zatüreye neden olurlar.

  Bazen de kan yolu ile bulaştığı yer akciğerler değil beyin zarları olur ki biliyorsunuz bu durumda ortaya çıkan hastalık menenjittir.
  Pnömokoklar çok fazla antibiyotik kullanımı nedeniyle giderek daha dirençli olmaktadırlar. Özellikle dirençli pnömokok menenjitleri ağır seyretmekte ve sekel bırakmaktadır.

  Ülkemizde pnömokok aşısı rutin olarak yapılmamaktadır. Ancak yakın zamana kadar sık enfeksiyon geçirenlere, bağışıklık sistemi yetmezliği olanlara, astımlılara, bazı kan hastalıkları nedeniyle dalağı alınanlara, uzun süre yüksek doz kortizon ilacı kullanması gerekenlere mutlaka yapılması önerilmekteydi. Artık giderek daha sıklıkla pnömokok aşısı yapıldığını hatta üniversite kliniklerinde sağlam çocuklara bile önerilebildiğini görüyoruz.
  Aşı yapılma yeri: Kas içi enjeksiyon şeklinde bacak ön yüzü veya kola yapılır.
  Aşı zamanı: Ülkemizde bulunan iki pnömokok aşısı çeşidinden birisi sadece 2 yaştan itibaren tek doz olarak yapılmakta olup koruyuculuğu 5 yıldır (Polisakkarit aşı). Diğer bir aşı çeşidiise 2 aylıktan itibaren uygulanablmekte olup dozu,aşının yapılmaya başlama yaşına göre değişkenlik gösterir. (Konjuge aşı).

  YENİ BİR AŞI: PREVENAR

  Ülkemizde Pnömokok adlı bir bakteriye karşı Prevenar® (konjuge pnömokok aşısı) adı ile yeni bir aşı piyasaya çıktı. Bu güne kadar sadece 2 yaşından sonra yapılabilmekte olan pnömokok aşısı artık 2. aydan itibaren karma aşılarla birlikte yapılabilecek. Ayrıca aynı aşı 9 yaşa kadar da kullanılabilmekte ve bu aşı ile aşılananların boğazlarında pnömokok bakterisi taşıyıcısı olmaları da önlenebilmektedir.

  Bugüne kadar ülkemizde sadece 2 yaşından sonra yapılabilmekte olan pnömokok polisakkarit aşısı (PPV23, piyasa adı Pneumo 23, Aventis Sanofi) vardı.

  Pnömokok nedir?

  Streotococcus pneumonia (ne zor değil mi?) özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda birçok ciddi enfeksiyonlara neden olabilen bir bakteridir. Bu enfeksiyonlar arasında yumuşak doku ve eklem iltihapları, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit, zatüre ve menenjit de vardır. Özellikle menenjit sonunda felçler ve kalıcı işitme kayıpları görülebilmektedir. Günümüzde çok sayıda antibiyotiğin bilinçsiz kullanımından dolayı bu bakterilerde de antibiyotiklere direnç gelişmekte ve bu hastalıkların tedavisi giderek zorlaşmaktadır. Dolayısı ile koruyucu hekimlik yani aşılamanın önemi bir kez daha ön plana çıkmaktadır.
  Pnömokok bakterisi aksırık öksürük vs ile damlacık enfeksiyonu ile kolaylıkla bulaşabilmektedir. Özellikle süt çocukları ve oyun çocukları risk altındır.
  Her zamanki gibi korunma için en iyi yol aşılamadır.

  Kimler Aşılanmalı?

  Aslında 2 ayın üzerinde olup aşı zamanı gelen her bebeğin aşılanabilmesi en idealidir. Aşılamaya bence engel olacak tek şey aşının fiyatıdır. Ancak ülkemizin ekonomik şartları göz önüne alındığında bu aşıya çocuklarımızın maalesef çok az bir kısmı ulaşabilecektir.

  Aşı zamanı:

  İki olasılık var:

  1- Süt çocukluğu döneminde aşılamaya başlanıyorsa, 2, 4, 6. aylarda karma aşı ile birlikte aşılama ve 12–15. aylar arasında tekrar dozu.
  2- Süt çocukluğu döneminde aşılanmamış 2 yaş üzeri çocuklar için ise bazı durumlarda aşılama önerilmektedir. Bu durumlar: Kreşe gidenler; orak hücreli anemisi olanlar; AIDS hastaları, dalak hasarı ve hastalığı olanlar; şeker hastalığı, kanser vb bağışıklık sistemi zayıflatan hastalığı olanlar; kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlar.

  Kimler aşılanmamalı?

  Daha önce konjuge pnömokok aşısı olduğunda ciddi, hayati alerjik reaksiyon geçirenler aşılanmamalıdır.

  Konjuge pnömokok aşısının yan etkileri nelerdir?
  Her 4 aşılamadan birinde aşı yerinde şişlik kızarıklık ve ağrı olmaktadır.
  Her 3 aşılamadan birinde ise orta şiddette ateş görülmektedir.

  Bu yan etkiler için aşı yerine soğuk kompres yapılması ve ateş düşürücü şurup veya fitiller verilmesi yeterlidir
   
 10. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kronick
 11. TRAKYALI

  TRAKYALI Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.086
  Beğeni:
  17
  Ödül Puanları:
  106
  bende kızıma rota vırÜsÜ aŞısı yaptırdım bu da Özel bı aŞı 130 tl doktorumuz yapmamız gerekıyor dedı ve yaptı .
   
 12. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kronick
 13. edam_y

  edam_y üç kişiliğiz artık:) Üye

  Katılım:
  11 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.964
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  artık bu aşı yapılıyooooooo heryerdehihoyyyt:emir_bebek:
   
 14. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kronick
 15. estel

  estel Ziyaretçi

  bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ama ben herşeyin aşısının yapılmasına karşıyım..

  çünkü her türlü aşıda kimyasallar var ve bu allah korusun otizm riskini artırıyo..

  birazda tevekkül etmek lazım sanırım..
   
 16. 13 Ocak 2014
  Konu Sahibi : kronick
 17. bellenoel

  bellenoel Üye Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2013
  Mesajlar:
  27
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  öppppppppp :KK53:
   
 18. 7 Mart 2014
  Konu Sahibi : kronick
 19. bpink

  bpink Üye Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  6