Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Hemoroid - Basur Bilgi Ve Paylaşım Alanı

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
193.141
330.515
38245828hemoroi4.jpg

Beslenme programıyla kontrol edilebilen bir hastalıktır. Ancak genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Basur hastalığı makat bölgesinde gerçekleşmektedir. Makat bölgesinde bulunan toplardamarlar varis gibi genişlemektedir.

Basurlar genel anlamda ikiye ayrılmaktadır. Bunlar birincil ve ikincil basurlardır:

Birincil basurlar: Sık görülmektedir. Makat bölgesinde bulunan toplardamar ağının gerçek hastalığıdır. Anüs bölgesinde bulunmaktadır. Genellikle 25 ile 30 yaş arasında görülmektedir.

İkincil basurlar: Kapıtoplardamarı düzeyindeki kan akışının engellenmesi sonucu gelişmektedir. Bazı hastalıklar basura neden olabilmektedir. Örnekğin siroz hastalığı ikincil basura neden olabilir.

Basur hastalığına genelde toplardamar ilithapları ve toplardamar bozuklukları neden olmaktadır. Basur durumunu kolaylaştıran haller vardır. Fazla alkol tüketimi, baharatlı ve acı yiyecekler almak, aşırı yemek yemek, üst üste meydana gelen gebelik durumu basur hastalığına neden olabilir.

Ayrıca makat bölgesine zarar verebilecek bisiklet ve binicilik gibi sporlarla uğraşmak basur oluşumuna hız vermektedir.

Basur klinik açıdan dış basur ve iç basur olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.:

Dış basur: Anüs bölgesinin kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamardaki genişlemeyle meydana gelmektedir.

İç Basur: Anüs bölgesinin kapanmasını sağlayan büzgen kasın üstündeki toplardamarın genişlemesi sonucu meydana gelir. İç ve dış basurlar birlikte gerçekleşebilir. Ancak sadece bir basur türü hastada bulunuyorsa bu tür genellikle dış basurdur. İç basurun en önemli göstermesi mukoza sarkması ve mukoza boğulmasıdır. İç basur aşağı doğru sarkarak makattan sarkma eğiliminde bulunmaktadır

Dış basur dışkı genişlemesi sonucu dışarıya sarkmaktadır. Kanama yaparak kansızlık ve iltihaplanmaya neden olur.

ic-hemoroid.pngBasur Hastalığının Belirtileri

– Makat bölgesinde meydana gelen kanama basurun en fazla görülen belirtisidir.Genelde ilk belirti olmak ile birlikte uzman hekime başvurulması önerilmektedir.

– İltihaplanma basurun diğer bir belirtisidir.Genişlemiş toplardamarda meydana gelmektedir.İltihaplanmış olan basur memeleri genişler ve şişer.Bu durumlar hastaya ağrı vermektedir.

– Dışkılanma olayında kişinin ağrısının olması başka bir belirtidir.

– Basur kanamaları az bile olsa bu kanamanın özellikle her dışkılamada gerçekleşmesi sonucu bir süre sonra hastada kansızlık meydana gelmektedir.

Tedavi Yolları

– Bazı önlemlere dayanmaktadır. Hastaya düzenli dışkılama önerilir. Bu şekilde dışkı bağırsak içinda daha az bir süre kalmaktadır.

– Basurdan kurtulmak için hastanın beslenmesine de dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle baharatlı ve acı besinler tüketmemektir. Ayrıca fazla yemek yemesi engellenmelidir. Çünkü aşırı yemek sindirim kanallarına zarar vermektedir. Ayrıca hardal,alkol ve kahve gibi ürünlerden uzak durması gerekmektedir.

– Basur olan hastada kabızlık problemi varsa bu sorun vazelin ve ya lanolin yağı kullanılarak çözülebilmektedir.

– Sıcak oturma banyoları basur hastalığına iyi gelmektedir.

– Basur hastalığından kurtulmanın bir başka yolu ise yaşayış tarzımızdaki değişiklikle olur. Durağan ve hareketsiz bir şekilde olan kişiler bu tarzlarını değiştirmelidir.

Cerrahi Yöntem
Basur hatalığının ileri aşamalarında gerekmektedir. Tıbbi müdahalenin yetersiz kalması sonucu uygulanır. Kriyoşirüji yöntemi uygulanmaktadır. Sıvı azot ve ya azot protoksitle birlikte dondurucu bir alet kullanılarak basur memeleri çıkarılmaktadır. Ancak kriyoşirüjünün uygulanma alanı biraz kısıtlıdır. Çünkü bu tedavi yöntemi fazla büyümemiş ve iltihaplanmamış basurda etkilidir. Bu tedavi hastanede kalmamızı gerektirmemektedir. Ağrısız ve sızısız bir cerrahi müdahaledir. Fakat bir kaç gün ishal olmamıza neden olabilmektedir.

Bunun yanında Hemoroidektomi denilen bir tedavi yöntemi daha vardır. Tıbbi tedavinin yetersiz kaldığı alanlarda uygulanmaktadır. Ağrı, kanama gibi sıkıntıları olan hastalar için uygundur .Ameliyat sonrası hasta ağrı çekmektedir. Hastanede bir kaç gün yatmayı gerektirmektedir.Ancak ameliyat etkili ve başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrasında hasta kendine dikkat etmelidir.
 

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
193.141
330.515
Hemoroid'te güncel tedavi yöntemleri

erkek-infertilitesinde-fizik-muayene-640x360-640x360.jpg


HEMOROİD TEDAVİSİ

A)CERRAHİ DIŞI TEDAVİLER:

1)BİTKİSEL TEDAVİLER

 • Psyllium tohumu:Metamucil
 • Metilsellüloz:Citrucel
 • Flavanoidler:diğer adları ile P vitamini veya citrin, hemoroid tedavisinde etkili olan doğal bir antioksidandır.
 • Hamamelis virginiana:kreminin sürülmesi hemoroid veya basur tedavisinde etkilidir.
 • Ruscus aculeatus:Karadeniz bölgemizde yetişen bir bitkidir ve tavşanmemesi, herdemtaze, dişi kuşkonmaz, enir ve yaban mersini adları ile bilinir. Çay veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.
 • Aesculus hippocastanum:at kestanesi adı ile bilinir, çay veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.
 • Silybum Marianum:Deve dikeni, deve kengeri, kengel, sütlü kengel, uslu kenger, akkız, kıbbun, Meryemana dikeni ve sevkülmeryem gibi adlarla da anılır.
Bu tedavilerin kesinlikle doktor denetimi olmadan kullanılmaması gerekir. Bir antioksidan olan betakaroten'in sigara içen kişilerde alınması durumunda akciğer kanseri riskini arttırdığı ve ısırgan otu ve aşırı sarımsak tüketiminin kemoterapi almakta olan hastalarda kanama sorunu yarattığı gibi bulgular vardır.

2) MERHEMLER

Hemoroid veya basur tedavisinde sıklıkla ağrıyı, şişliği ve yanma hissinin azaltmaya yönelik, bölgesel uyuşturma (anestezik) oluşturan ve kortizonlu merhemler verilir. Bunun dışında % 0.2’lik veya % 0.4’lük nitrogliserinli krem:ile makattaki çatlak üzerine masaj yapılması: iç makat kasını gevşetme ve böylelikle makattaki spazmı çözme gibi bir etkisi vardır. Fazla miktarlarda kullanılmamalıdır, çünkü fazla miktarda kullanıldığında tansiyonu düşürerek başağrısı, baş dönmesi ve baygınlık hissi gibi yakınmalar yapabilirler. Uygulama sırasında parmaktan emilme olasılığına karşın eldiven ile uygulama veya kalın bir tahta veya plastik çubuk yardımı ile uygulanması bu yan etkileri azaltabilir.

3) İLAÇ TEDAVİSİ

Ülkemizde bu amaçla saflaştırılmış mikronize flavonoid fraksiyonu ve kalsiyum besilat maddelerini içeren hemoroid ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar ancak doktor denetiminde kullanılabilir, asla gelişigüzel alınmamalıdır.

4) OTURMA BANYOSU

Oturma banyosu özellikle ılık su içinde yapılması durumunda makat bölgesi sorunlarında çok yararlı rahatlatıcı bir yöntemdir. Özellikle, hemoroid (basur, mayasıl, babasıl), makat çatlağı (anal fissür), makat sarkması (rektal prolapsus), makat siğili (anal kondilom, kondiloma akuminata), makat apsesi (anorektal apse, perianal apse, anal apse) ve makat fistülü (anorektal fistül, perianal fistül, anal fistül) gibi durumlarda oturma banyosu büyük bir rahatlık sağlar. Oturma banyosunun ideal olarak 15-20 dakika boyunca bir leğen, küvet veya özel olarak yapılmış oturma küvetleri içinde yapılması uygun olur. Genellikle, suyun içine bir katkı maddesi gerekmezken, bazen papatya suyu, deniz suyu, soda, tuz, iyotlu solüsyonlar (Batticon, Betadine vb.) ve bazı alkollü solüsyonların (Rivanol vb.) kullanılmasını öneren hekimler vardır. Oturma banyosunu takiben makat bölgesinin tahriş edilmeden çok yumuşak bir şekilde kağıt havlu ile kurulanması gerekir. Nadiren, bazı kişilerde bu uygulama baş dönmesine neden olmaktadır ve bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

5) BOĞMA TEDAVİSİ (Bant Ligasyon)


 • Hemoroidleri boğma tedavisi ilk olarak MÖ 460 yılında Hipokrat tarafından tanımlanmıştır. Hemoroid memesinin boynuna bir lastik (toka gibi) takılması ve bu şekilde basurun çürümeye terk edilmesi prensibine dayanır. 1958 yılında Blaisdell, hemoroidlerde bant ligasyon işlemini tekrar tanımlamış ve 1963 yılında Barron günümüzde hemoroid tedavisinde kullanılan boğma tedavisini ve cihazınıni geliştirmiş ve daha sonra McGiveny ise bant ligatörü daha da kullanımlı hale getirmiştir.
 • İşlem öncesinde hasta 7-10 gün boyunca Aspirin veya Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalıdır.
 • İşlemden önce sıklıkla hastaya lavman ve lokal anestezi kremi uygulanır.
 • Hasta çoğunlukla sol yanına doğru yatırılır, tek kullanımlık bir anoskop yardımı ile makatın içi incelendikten sonra basur memesi aspiratör adı verilen bir alet yardımı ile dışarıya doğru çekilip, üzerine özel bir alet (aplikatör) yardımı ile lastik bant uygulanır. Bantlar yaklaşık 1 mm çapında ve 2.5 mm kalınlığındadır. Bazen aynı bölgeye iki adet bant uygulanabilir.
 • Bantlar dışkılama ile birlikte 7-10 gün içinde düşerler.
 • Hemoroid veya basur tedavisinde boğma tedavisi veya bant ligasyonun başarı oranı % 60-80 arasındadır.

lazerle-hemoroid-tedavisi.jpgHemoroid tedavisinde bant ligasyon işlemi kime uygulanmalıdır?

Bant ligasyon, makat kanalında, dişli çizginin üzerinde yer alan ikinci derece hemoroidlerde uygulanır.

Hemoroid tedavisinde bant ligasyon işlemi kime uygulanmamalıdır?

Bant ligasyon, üçüncü derece ve dördüncü derecede hemoroidler için uygulanmamalıdır. Bazen büyük çaplı ikinci derecedeki hemoroidlerde bile bant ligasyon uygulanması sorun yaratabilir. Daha önceden hemoroid tedavisi için skleteroterapi uygulanan hastalara bant ligasyon uygulanmamalıdır. Uygulamayı yapan cerrahın bu konuda yeterli deneyiminin olması çok önemlidir.

Hemoroid tedavisinde bant ligasyon konusunda ne tartışma vardır?

Bant ligasyon tekniğini Barron sadece tek hemoroid memesi için tanımlamış ve başka memelerin varlığında üç haftalık aralıklara uygulama yapılmasını önermiştir. Buradaki başlıca çekincesi, aynı seansta birden çok bant uygulanırsa, makatta darlık (stenoz) oluşması idi. Ancak, günümüzde birden çok basur memesine aynı seansta uygulama yapan birçok cerrah vardır. İşlem sırasında lokal anestezi yapılmasının yararlı olacağını savunanların aksine, lokal anestezi yapıldığında bandın yanlış uygulanması durumunda, hastada ağrı hissinin oluşmayacağını bildiren gruplarda vardır. Ayrıca, lokal anestezi maddesi fazla yapıldığında, kana karışıp kalpte ritim bozukluğuna yol açabilmektedir.

Hemoroid tedavisinde bant ligasyon işlemi sonrasında ne tür komplikasyonlar gelişebilir?

 • Ağrı:Hemoroidlerin boğma (bant ligasyon) tedavisi sonrasında en sık görülen komplikasyon ağrıdır. Ağrı, sıklıkla işlemden hemen sonra başlar ve % 5-60 oranında görülür. Hemoroid bandının makata çok yakın olan bölüme yada makat kanalı içinde yer alan dişli çizginin altına yerleştirilmesi nedeni ile ağrı gelişir, bu durumda bant hemen çıkartılmalıdır. Hafif bir ağrı ve makatta bir dolgunluk veya baskı hissi olması normal kabul edilir.
 • Kanama:işlem sonrasında olguların % 3’ünde sorun yaratan kanama gelişir. Hemoroid bandının 7-10 gün sonra düşmesini takiben hafif bir kanama olması doğal kabul edilir.
 • Bandın kayması:hemoroid bantı güzel yerleşmeyince kayabilir, bu nedenle bazı cerrahlar aynı bölgeye iki adet bant yerleştirirler.
 • Enfeksiyon:hemoroidlere bant uygulaması sonrasında % 0.1 oranında gelişen enfeksiyon; ağrı, ateş ve idrar yapma güçlüğü (idrar retansiyonu) ile kendini belli eder.
 • Hemoroid pıhtılaşması:hastaların % 2 ile % 5’inde hemoroid pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid), çok ağrılı bir durum olup sıklıkla cerrahi olarak boşaltılması gerekir.
 • Makat çatlağı:hemoroid bandının kayması sırasında vakaların % 1’inde makat çatlağı gelişir.
6)SKLEROTERAPİ

Hemoroid veya basur memesi içine aethoxysklerol veya fenol maddelerinin varis etrafına verilmesi prensibine dayanır. Uzun dönemde ilacın yapıldığı bölgede nasıra benzer bir nedbe dokusu gelişir ve 7-10 gün içinde hemoroidler söner. İşlem öncesinde hasta 7-10 gün boyunca Aspirin veya Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanmamalıdır. İşlemden önce sıklıkla hastaya lavman ve lokal anestezi kremi uygulanır. Hasta sıklıkla sol yanına doğru yatırılır, bir anoskop yardımı ile makatın içi incelendikten sonra, iğne ile basurun boynuna ulaşılır ve 1-2 cm derinliğe dek girerek 3-5 ml kadar sklerozan madde enjekte edilir. İşlem sırasında iğnenin hemen çekilmesi kanamaya neden olabileceğinden iki dakika kadar içeride tutulur ve yavaşça çekilir.

Skleroterapinin avantajları

 • Uygulama sonrasında hasta kısa sürede rahatlar ve en az 12 ay süre ile bu tür bir yakınması olmaz.
 • Üçe kadar hemoroid memesine aynı anda uygulanabilir.
Skleroterapinin dezavantajları

 • Büyük hemoroidlerde hastaların % 30-40’ında tekrarlama görülür.
 • Skleroterapi uygulanmış hastaya boğma tedavisi (bant ligasyon) yapılamaz.
Hemoroid tedavisinde skleroterapi tedavisi kime uygulanmalıdır?

Skleroterapi makat kanalında, dişli çizginin üzerinde yer alan I. ve II. derecedeki hemoroidler için uygulanır.

Hemoroid tedavisinde skleroterapi tedavisi kime uygulanmamalıdır?

 • Dışarı fıtıklaşan hemoroidler (prolabe hemoroid)
 • Makattan yoğun kanama durumu
 • Makat çatlağı (anal fissür)
 • Makat fistülü (anal fistül)
 • Crohn hastalığı
 • Ülseratif kolit gibi durumlarda hemoroid tedavisi için skleroterapi denenmemelidir.
Hemoroid tedavisinde skleroterapi tadavisi sonrasında ne tür komplikasyonlar gelişebilir?

Skleroterapi sonrasında komplikasyon çok ender gelişir ve ortalama olarak % 1’den az görülür.

 • Kanama:iğnenin atar damara girmesi ve ilacın fazla miktarda verilmesi ile kanama olabilir ve 7-14 gün kadar devam edebilir.
 • Ağrı:işlemden sonra makatta dolgunluk hissi ve hafif ağrı olabilir, ancak ağrı kesici haplarla rahatlıkla kontrol edilebilir. İşlem sırasında ağrı hissedilmesi durumunda uygulama derhal sonlandırılmalıdır.
 • İlacın toplar damara kaçması:işlem sonrasında hastanın ağzına kötü bir tat gelirse, ilacın toplar damar içine gittiği düşünülür ve bu durum bir sorun oluşturmaz.
 • Prostat bezinde şişme:büyümüş prostat bezi olan kişilerde, ilacın prostat bezi içine kaçması durumunda, prostat bezi şişerek iltihap (prostatit) veya apse yapabilir.
 • Kısırlık:ilaç seminal vezikül adı verilen yapının içine girerse kısırlığa yol açabilir.
 • Hemoroid pıhtılaşması:hemoroid pıhtılaşabilir (tromboze hemoroid), çok ağrılı bir durum olup sıklıkla cerrahi olarak
7)İNFRARED KOAGÜLASYON

I. ve II. derecedeki hemoroidlerde etkilidir, nadiren üçüncü hemoroidlerde tercih edilir. Bu işlem infrared (lazer benzeri) prensibine dayanır. Aynı mantıkla, dondurma (kriyoterapi) işlemi de yapılmaktadır. İşlem öncesinde hasta 7-10 gün boyunca Aspirin veya Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanmamalıdır. İşlemden önce sıklıkla hastaya lavman ve lokal anestezi kremi uygulanır. Hasta sıklıkla sol yanına doğru yatırılır, bir anoskop yardımı ile makatın içi incelendikten sonra infrared cihazı ile hemoroid memesi boynuna infrared akımı verilir.

-ogal-yontemlerle-asur-hemoroid-tedavisi-640x360.jpgİnfrared koagülasyon’un avantajları

 • Dokunun derinliği çok kolaylıkla ayarlanabilir.
 • I., II. ve III. derecedeki hemoroidlere uygulanabilir.
 • Birden çok basur memesi için güvenle uygulanabilir.
 • Ortalama işlem süresi 1 saniyedir.
 • Lazerde görüldüğü gibi, temas ettiği alan dışındaki bölgelerde pıhtılaşma yaratmaz
 • Kalp pili gibi hastanın vücudunda bulunan cihazlara bir zarar vermez.
 • Skleroterapi ve bant ligasyon işlemlerine göre daha az ağrılıdır.
 • Skleroterapi gibi diğer tedavi yöntemlerine yanıt vereyen hastalarda etkili olabilir.
İnfrared koagülasyon’un dezavantajları

 • Pahalı bir cihaz gerektirir.
 • Yöntemin başarısı, uygulayan cerrahın deneyimine bağlıdır.
 • Birden çok seans uygulama gerekebilir.
 • Genellikle bir yılın sonunda kontrol gerekir.
 • İşlemden 1-2 hafta sonra makattan hafif kanama olabilir.
 • Uzun dönem sonuçları bant ligasyon kadar iyi değildir.
Bipolar koagülasyon: Bipolar akım ile çalışan koter cihazından yararlanarak hemoroidlerin yakılması prensibine dayanır. I. ve II. derecedeki hemoroidlerde etkilidir.

Hemoroid arteri ligasyonu (HAL):hemoroid veya basura yol açan atar damarın ultrason cihazı yardımı ile bulunması ve köküne dikiş atılması prensibine dayanır. Bu işlemi, cerrahların bir bölümü ise ameliyathane koşullarında yapmayı tercih etmektedirler.

Ameliyatsız hemoroid tedavileri hangi durumlarda uygulanmamalıdır?

 • AIDS hastalığı
 • Bağışıklığın zayıfladığı durumlar
 • Pıhtılaşma bozukluğu
 • İrritabıl bağırsak hastalığı
 • Hamilelik
 • Lohusalık
 • Makat sarkması (rektal prolapsus)
 • Makat enfeksiyonu veya apsesi
 • Makat çatlağı
 • Makat tümörü (anal kanser)
 • Rektum kanseri gibi durumlarda ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulanmamalıdır.
8)BİPOLAR FOTOKOAGÜLASYON

Bipolar akım ile çalışan koter cihazından yararlanarak hemoroidlerin yakılması prensibine dayanır. I. ve II. derecedeki hemoroidlerde etkilidir. Özel uçlu (BICAP) koter yardımı ile kanayan basur memelerine bipolar akım uygulanır

B) CERRAHİ TEDAVİLER

1- AÇIK TEKNİKLER (CERRAHİ TEDAVİLER):

Hemoroidlerin sadece % 5-10’unda cerrahi girişim gerekir. Üçüncü ve dördüncü derecedeki veya ilerlemiş olan hemoroidlerde ameliyat düşünülür. Hemoroidler makas, bıçak (bistüri), lazer, ultrasonik dissektör (Ligasure veya Ultracision) veya koter ile alınabilir. Lazer tekniğinde CO2, Argon, NdYag ve Diod lazer gibi değişik tipte lazerler kullanılmaktadır. Burada kullanılan cerrahi teknikler Milligan Morgan, Ferguson ve Whitehead teknikleri olarak adlandırılır. Pıhtılaşmış (tromboze) hemoroidler ise lokal anestezi ile boşaltılabilir.

Hemoroid ameliyatları sonrasında görülebilen komplikasyonlar

1. Ağrı:Hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında en sık rastlanılan sorundur, çeşitli ağrı kesiciler, morfin benzeri ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir.

2. İdrar yapma zorluğu: sıklıkla ameliyat sonrası spazm, ağrı, ameliyat bölgesindeki dikişler, sıkı pansuman yapılması, ameliyat sonrasında fazla sıvı alınması, ameliyatın spinal anestezi ile gerçekleştirilmesi, büyük hemoroidlerin (basur) ameliyatına bağlı olarak hastaların % 20’sinde ameliyat sonrasında geçici olarak idrar yapma zorluğu gelişir. Bazı durumlarda bir sonda yardımı ile idrarı boşaltmak gerekebilir. Başlıca nedeni makat bölgesi ve idrar kesesinin (mesane) sinirlerinin kuyruk sokumundan çıkması (sakral pleksus) ve ameliyat sonrası gelişen spazmdan mesanenin de olumsuz yönde etkilenmesidir.

3. İdrar yolu enfeksiyonu: idrar yolu enfeksiyonu hemoroid (basur) cerrahisinden sonra direkt olarak gelişen bir sorun değildir. Bazı ameliyatlarda uygulanan idrar sondası sonrasında gelişebilir.

4. Kabızlık:hastalar sıklıkla hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında dışkılama işlemi sırasında ağrı çekeceği inancı veya korkusu nedeniyle zor bir dışkılama gerçekleşir. Hastaların neden dışkılamadan korktukları anlaşılabilir bir durum olmasına karşın bu korkunun dışkının içeride taşlaşmasına (fekal impaksiyon) neden olabileceği bilinmektedir. Kabızlık sorunu sıklıkla, ameliyattan sonra bir veya iki gün içinde normale döner, ancak üç gün içinde dışkılama gerçekleşmezse dışkı gevşetici ilaçlar (laksatif) önerilir.

5. Kanama:Yaklaşık hastaların % 2’sinde gelişir ve dikişlerin yetersizliği nedeniyle oluşur. Hemoroid (basur) ameliyatından sonraki ilk iki hafta içinde görülür ve sıklıkla dikişin açılması veya enfeksiyon nedeniyle bu sorun oluşur.

6. Geride memelerin kalması:hastaların en sık olarak yakındığı sorun küçük deri çıkıntılarını basur (hemoroid) memesi olarak yorumlamalarıdır. Bunlar hastaya huzursuzluk ve kaşıntı yaratırlar. Sıklıkla Longo ameliyatı olan hastalar ameliyat makatın iç kısmından yapıldığından dolayı makat derisinde ellerine meme geldiğinden yakınırlar.

7. Ameliyat sonrasında makat sarkmasının devam etmesi:Hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında yeterli doku çıkartılmazsa makattan dışarıya sarkan ve iç çamaşırda ıslanma ve makatta kaşıntı yaratan bir şişlik kalır.

8. Ektropion veya Whitehead deformitesi:Hemoroid (basur) ameliyatı sırasında fazla miktarda bağırsak (rektum) bölümü kesilirse ve uygun şekilde tespit edilmez veya tespitinden kurtulursa makatın dışında iyileşme yoluna gider ve bu duruma ektropion veya Whitehead deformitesi adı verilir. Bu durumda hastadan sümüksü (mukuslu) bir akıntı gelir ve ciltte tahriş yada kaşıntı olur.

9. Makatta darlık gelişmesi:büyük hemoroidlerde (basur) fazla miktarda bağırsak (rektum) bölümü kesilirse, geniş bir nedbe dokusu oluşacağından ileri dönemde makatta darlık gelişebilir. Hemoroid memeleri arasında sağlam doku bölümleri bırakılarak bu komplikasyon önlenebilir. Makatta darlık gelişmesi halinde, ameliyattan 6-8 hafta sonra genişletme işlemi (dilatatör ile) uygulanabilir ve bu şekilde başarı sağlanamazsa proktoplasti denilen makat ağzını genişletme ameliyatı uygulanması gerekir.

10. Makat çatlağı (anal fissür):hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında makat çatlağı (anal fissür) gelişebilir. Tedavisinde öncelikle % 0.2-0.6 yoğunluktaki nitrogliserinli kremler, Botoks uygulaması yapılır ve yanıt alınamaması durumunda ameliyat ile düzeltilebilir.

11. Makat fistülü:hemoroid (basur) ameliyatlarının % 1’inden azında makat fistülü (perianal fistül) gelisir.

12. Enfeksiyon:hemoroid ameliyatları sonrasında, sanılanın aksine enfeksiyon sorununa çok ender rastlanır.

13. Makatta kaşıntı:makat bölgesini aşırı temizleme ve özellikle sabun veya deterjan uygulaması sonrasında görülür.

14. Dışkı veya gaz kaçırma:Sfinkterotomi işlemi yapıldığında yaşlı hastaları etkileyen hemoroid (basur) ameliyatının çok ender bir komplikasyonudur.

İltihabi barsak hastalığında hemoroid ameliyatı:

Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalarının hemoroid ameliyatları, diğer hastaların ameliyatlarına göre çok daha dikkatle ele alınmalıdır. Crohn hastalığı olan kişilerde sık olarak makat fistülü (perianal fistül) ve makat apsesi (perianal apse) gibi sorunlar olabilir, bu nedenle bu hastalarda ameliyat öncesinde kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi, makat bölgesi (pelvik) MR tetkiki ve endorektal ultrasonografi (ERUS) gibi tetkikleri ameliyat öncesinde yapmak gerekebilir. Aynı şekilde, ülseratif kolit hastalarında aktif dönemde yada alevlenme dönemlerinde hemoroid ameliyatı yapılması durumunda yara iyileşmesi çok gecikir ve ameliyat sonrası gayet ağrılı ve kanamalı geçebilir. Bu nedenle, ülseratif kolit hastalarında alevlenme dönemini çeşitli ilaçlarla yatıştırdıktan sonra hemoroid ameliyatını planlamak daha uygun olur.

2 -KAPALI CERRAHİ TEKNİKLERI :

LONGO AMELİYATI

Hemoroid makatta genellikle üç yerde ve dizilimi de saat kadranı üzerindeki 3, 7 ve 11 hizalarıdır ve klasik cerrahi yöntemde en az üç yerden yara oluşturmak gerekir. Bu ister normal dikişle yapılsın, ister lazer uygulamasıyla yapılsın makatta ciddi yaralar oluşur ve makat derisinde sinirler bol olduğundan, klasik hemoroid ameliyatı sonrasındaki dönem ağrılıdır. Antonio Longo tarafından İtalya’da 1996'da geliştirilen yöntemde ise makat dışında bir yara oluşmaz, ameliyat stapler adı verilen dikiş makinesi şeklinde tek kullanımlık bir alet yardımı ile sinir ağından fakir bir bölge olan makatın içinde gerçekleştirilir, bu da ameliyat sonrasındaki ağrı duyusunu azaltır. Bu nedenlerle Longo ameliyatı diğer cerrahi tekniklere göre daha az ağrılıdır ve hastaların işe daha erken geri dönmesine olanak sağlar. İçeride hemoroid damarları arasındaki bağlantılar ortadan kaldırıldığından dış hemoroidlerde söner. Ayrıca, makat sarkması (rektal mukozal prolapsus) durumlarında ve ileri derecedeki hemoroidlerde (üçüncü ve dördüncü derecedeki hemoroidler), Longo tekniği en başarılı sonuçları verdiği bildirilen teknikler arasındadır. Longo ameliyatı ülkemizde 1999 yılından beri başarı ile uygulanmaktadır. Deride sarkıt şeklinde birden çok hemoroid memesi olan, birden çok pıhtılaşmış dış basur memesi (tromboze hemoroid) olan hastalarda klasik hemoroid ameliyatı tercih edilir.

Longo hemoroid ameliyatının avantajları:

 • Az ağrılı olması:Stapler hemoroidopeksi olarak tanımlaman bu yöntem ise daha az ağrılı ve hastanın kısa sürede iyileşmesini sağlar. Longo yönteminde, makatın ağız kısmına girişim yapılmaz. Çünkü makatın son 3-4 santimetrelik kısmı ağrıya duyarlıdır ve bu teknikte daha yukarıdan çalışılır. Longo yöntemiyle tedavi edilen hastaların yüzde 80'i ağrı kesiciye çok daha az ihtiyaç duyar. Hasta ertesi gün bile rahatça dışkısını yapar.
 • Makattan sarkmayı önlemesi: Tek kullanımlık bir alet yardımı ile hemoroid memelerini yukarı doğru çeker ve hepsi içeriye girmiş olur. Böylece iç hemoroid memelerinin dışarı doğru sarkması engellenmiş olur.
 • Damarları kesmesi ve dikmesi:Longo aleti damarları overlok makinesi gibi keser ve diker. Böylece damarlar sabitleneceği için sonraki ıkınmalarda hemoroidal pakeler makattan dışarıya çıkmayacaktır.
 • İşe daha erken geriye dönmeyi sağlaması:Ameliyat süresi 10-15 dakika arasında değişmektedir. Çoğu hasta 3-4 gün sonra aktif yaşamlarına ve işlerine geri dönebilir.
HEMOROİD ARTER LİGASYONU - THD ( TRANSANAL HEMOROİDAL DEARTERİZASYON)

Hemoroid arteri ligasyonu (HAL):hemoroid veya basura yol açan atar damarın özel bir anoskop ve ultrasonik Doppler probu cihazı yardımı ile bulunması ve köküne dikiş atılması prensibine dayanır. Bu işlemi, cerrahların bir bölümü ise ameliyathane koşullarında yapmayı tercih etmektedirler.
 

ord_prof

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2009
21
0
49
EN ETKİLİ YÖNTEMLER

1- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
2- ZEYTİN YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
3- HİNT YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
4- ELMA SİRKESİ + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
5- ÇÖREKOTU YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL

BU YÖNTEMLER BAŞKA YERDE ZOR BULUNUR DEĞERİNİ BİLİN
Hemoroid için elma sirkesi topikal kullanımı

Okurlarımızın hemoroid için elma sirkesi kullanın en popüler yolu topikal olduğunu. elma sirkesi ile bir pamuk batırın ve hemoroit için sirke uygulamak için kullanabilirsiniz. Diğerleri hemoroit bir gecede kompres olarak elma sirkesi batırılmış pamuk kullanacaktır. Pek çok okuyucu bu sokabilir bildirdi. ısırgan riskini azaltmak için, su ile sirke sulandırmak. Her iki eşit parçalar kullanın. Ayrıca sirke kuruduktan sonra hemoroid bazı hindistan cevizi yağı veya hint yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar aynı zamanda yatıştırıcı ve iyileştirici vardır.

Hemoroid için elma sirkesi iç Kullanımı

Bazı insanlar elma sirkesi alarak içten hemoroid ile yardımcı olduğunu bulmak. Tipik bir elma sirkesi tonik bir veya iki kez günde bir bardak su içinde elma sirkesi 1 yemek kaşığı olduğunu. Bu elma sirkesi topikal kullanımı ile bağlantılı olarak yapılabilir.

Hemoroid için Elma sirkesi Sitz Banyo

Bir elma sirkesi oturma banyosu hemoroid tedavisi için yatıştırıcı bir yoldur. (Eczanelerde bulunur) bir oturma banyosu için elma sirkesi 1/2 fincan ekleyin ve 10-20 dakika birkaç kez bir gün bekletin.

Hemoroid için Elma sirkesi Buz Küpleri

Son olarak, en iyi şekilde elma sirkesi buz küpleri olabilir hemoroid için elma sirkesi kullanmak! Birlikte 1/2 su bardağı su ve 1/2 su bardağı elma sirkesi karıştırın ve buz küpleri yapmak. Bir gün bir alanda "buz" birkaç kez buz küpü kullanın. Buz ağrı yardım ve elma sirkesi şifa özelliklerine ek olarak şişme azaltacaktır. Bir mini buzluk varsa, bu ideal olacaktır.

https://translate.googleusercontent...s.html&usg=ALkJrhg-hvuqQAij3m_W1vupoxC_fn0Nhw

Ben ilk hemoroid için ACV denedik ve yaktılar ... more gibi, onları ciddi tahriş tarafından kötü yapılmış. Yani bir gün için hindistan cevizi yağı kullanarak geri aşağı cilt sakinleştirdi. Çok yatıştırıcı, ama aslında hemoroid geri gitmek yaptığı bulamadık. Yani cadı fındığı ve yarım boyutu küçüldü ilk uygulama çalıştı !!! Bir sonraki uygulama birkaç saat sonra tam anlamıyla neredeyse geri gitmek lazım. geri ait olduğu yere kadar olacak benim 3 uygulama tarafından eminim! Bu yaklaşık 8 saatlik bir süre içinde tüm idi. Ben tamamen geri olacak emin yarın (24 saat sonra) değilim. Ben çok bu ilaç bir gitmek vermek öneririz.

Sadece hamamelis ile bir pamuk doyurabilecek. Ben aloe olan bir cadı ela marka kullanılmıştır. Üzerinde çok iyi hissediyor. Bana onun çalışma söyler sızlamak yok. Ben I onunla oturdu her zaman daha sonra pamuk doyurmak o işlemi tekrarlamak doyurabilecek sonra yaklaşık 5 dakika oturup yeniden izin istiyorum. Sadece o zaman hemoroid pamuk topu koymak otur. Çok uzak çok iyi! Ben de sorunu içeriden kaynaklanan eminim ve ele alınması gereken çünkü sipariş olduğunu çevrimiçi hamamelis fitil buldunuz.

İyi şanslar! Ben bu kimse yardımcı olur umarım

https://translate.googleusercontent...ALkJrhitXnPAmrRAm_T6tgDhIon6c-SU2g#witchhazel

01/15/2015 tarihinde Thomas (Colorado, ABD) tarafından gönderildi

[YEA] Merhaba! Ben 26 yaşında bir Colorado erkek ve son zamanlarda benim ilk hemoroid var duyuyorum.Önce ne yapacağımı bilmiyordum, ben ne olduğunu bilmiyordum, ben biliyordum tüm şeylerin yanlış olduğuydu.

Yani, araştırma bir sürü sonra ben başlangıçta bir iç hemoroid olarak başlamış bir hemoroit, olduğunu öğrendim, ama birkaç gün sonra dış oldu. Öğrendiğim kadarıyla, aslında denir çoğu harici hemoroid temelde bir kan pıhtısı olan hemoroid, tromboze. bilmek önemli şey hemoroit için iki parça olmasıdır, gerçek kan pıhtısı (genellikle rahatsızlık kökünde, esasen sizin rektumda pıhtılaşmış kan damarı bulunuyor), ve çevresinde şişmiş hemoroid dokusu. Ben daha aşağı biraz ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Yani, burada ne yaptım:

1) Ben vero & fındık ile aloe içeren ilaçlı mendil ile birlikte, Walgreens bulabileceğiniz Hazırlık H hemoroit kremi ile başladı. NOT: Benim tecrübeme göre, Hazırlık H hiçbir şey, kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey yapmadı, ve aslında hemoroid iltihaplı ve kötü yapılmış gibi hissettim.

2) Elma sirkesi hakkında çok şey okudum, bu yüzden bir vuruş verdi. Ben hemen hemen, pamuk topları var ACV onları batırılmış ve sürekli emmek için sürekli temas yanı sıra yeterli ZMA oldu böylece tekrar sağ hemoroid onları sıkışmış. BU BÜYÜK OLDU! Yaklaşık 30 dakika içinde ben rahatlama hissettim, ve ben yaklaşık bir hafta boyunca kullanmaya devam etti.

İşte ben o ölçüde hemoroit şişliği azaltır, ve hemoroid tromboze değilse birçok durumda, sadece ACV ile gidecek çünkü normal bir dış hemoroid ile harikalar çalışır, ACV öğrendik budur. Ancak, benim durumumda, ben farklı ne her gün değerlendirmek mümkün oldu. Ben ACV kullanmaya başlamadan önce hemoroid bozuk para, yumuşak büyüklüğünde oldu ve sadece düz kadar rahatsız. Ne ACV bir hafta sonra öğrendim ağır şişmiş hemoroid dokusu azaltır, ancak ben bir tromboze veya kan pıhtısı hemoroid vardı çünkü tamamen bunun dikkat almadı olmasıdır.

Eğer bir tromboze hemoroid varsa Peki, nasıl biliyor musunuz? Benim durumumda kan pıhtısı hemoroid siyah fasulye büyüklüğünde, hala, rengi biraz mor zordu ve ben çok baskı sadece o küçücük fasulye gibi hemoroit orada olduğunu söyleyebilirdi, küçüktü.

Oradan, ben teknik olarak şişmiş hemoroid dokusu oldukça fazla gitmişti çünkü, kan pıhtısı giderilmesi için nasıl anlamaya benim odak açık. Yani bir çok araştırma yaptım ve bir krem veya hap şeklinde gelir At Kestanesi denilen şey buldum. Temelde bu süper eski okul, kan pıhtısı bir form varis, tedavi etmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır doğal bitkidir.

Eğer benim gibi olsaydı, At Kestane okuyun ve "do cehennem? Ben ne olsun" gibiydi ve ben bir Vitamini Shoppe de bulmak mümkün oldu ve ben onlar dışında hemen hemen her eczaneden satmak söylendi Walgreens veya zincirler gibi büyük Walmart.

Ben de iki 200mg hap her gün sürdü ve bazı farkı görmeye başladık At Kestanesi özü, kullanmaya başladı. Ben de Castor Oil kullanılan ve bölgeye doğrudan uygulandığı, bu hemoroit kurtulmak / şişme çok fazla bir şey yoktu, ama bunu gerçekte ve daha az fark hissediyorum yapmak.

Aynı dönemde, online Hem-Rölyef adında bir ürün buldum. Ben ve bir satıcı olmayacak, ama o kadar çabuk hemoroid bayıltır çünkü ben şiddetle, bir şişe almak sadece var tavsiye! Ben Honduras bir yolculuk için sol 7 gün önce Hem-Rölyef bir şişe aldı ve 2 hapları günde 3 kez alarak başladı. Ben gezisinde geldiğim zaman, ben bile hissetmedim, benim hemoroid fark etmedi ve bunu düşünmek ne zaman,% 100 gitmişti, onu kontrol ettim.

Hem-Rölyef, yukarda bahsettiğim At Kestanesi ile birlikte birçok farklı doğal otlar birleştirir ve ben gerçekten bir haftadan az bana sonuç verdi. Ben sadece At Kestanesi ile sıkışmış eğer Tamam olurdu varsayalım, ama hepiniz bu hemoroid uzakta kısa sürede gitmek istiyorum, okuma ve gerçekçi $ 40 Hem-Rölyef onları uzağa gitmek için o wayyyy değer olduğunu biliyorum.

Yani burada benim kurşun noktaları hemoroid kurtulmak içindir:

- Eğer yormak zaman 6 "uzun boylu kutu veya tabureye kadar ayaklarınızı koyun çömelerek doğal arınmak oldu, bu sadece daha az gerginlik ve kas iterek koyar..

Elma sirkesi -Kullanım dış hemoroid şişme rahatlatmak için. dışarı almak, yaklaşık bir saat için iş hakkında gitmek, bir pamuk batırın ve orada o kadar sopa.

her Caster Yağ -Kullanım ve günlük normal aktiviteler sırasında rahatsızlık sooth.

ilaçlı mendil kullanarak tut ve temiz o bölgeyi tutun. Hemoroid çok hızlı bir şekilde sürekli ele alınmadığı takdirde nöbetini.

Bazı Hem-Rölyef veya At Kestanesi içinde -Invest. Bu son derece hemoroid ile ilgili kan pıhtısı yardımcı olacaktır.

-Hemen Hasta ve tek kişi sen değilsin biliyorum. Ben bazı insanlar% 75 kendi hayatında en az 1 hemoroid almak duydu ve bana güven ettik, onlar emmek.

benim deneyim ve bilgelik yardımcı olur. Şerefe.

Hindistan cevizi yağı (bir fitil olarak kullanılan) bir kaç gün içinde çatlaklar iyileşti ve olağanüstü serinlik hissi vardır. Bu hemen bir rahatlama oldu! Bu aynı zamanda çevredeki tahriş olmuş cildi yatıştırır. Ben o bölgede kuru kalmak gerekiyor çünkü akıllı dışarıdan bir nebze kullanmak bulabilirsiniz. Hiçbir beri çatlaklar ile ilgili sorunlar!

08/03/2014 tarihinde Banjara (Hindistan) tarafından gönderildi

[YEA] Merhaba, ağrı giderici ve hemoroid şişme hindistan cevizi yağı için kefil olabilir. Ne yaptım, küçük bir pamuk topu almak ve cömertçe hindistan cevizi yağı daldırma oldu. Sonra yerleştirdi ve iki gün içinde şişlik ağrı çok aşağı dramatik gitti ve nereye biliyorsun. Ben bu iki gün içinde herhangi bir kan olmadı. uyurken geceleri yaptım.Ben de günde bir kez yaptım ve minderleri / giysi boyama gelen yardımcı olmak için sıhhi ped giydi. Bir ped ve dinlenme karşı olarak pijamaları giymek olabilir. Bu çalışır !!! Ve böylece elma yok. bir iyileşti kadar beyaz un / tatlılar ve alkol hayır diyoruz. :)

04/08/2012 tarihinde Simmy (Toronto, On, Ca) Gönderen

[YEA] Sadece benim deneyim paylaşmak istedim ve umarım birisi o ben muhtaç iken burada yayınlanan bilgi kullanılan aynı şekilde kullanacaktır. Nedeniyle kabızlık bir gün, 23 Mart tarihinde çok kötü bir dış hemoroid var.Sadece bir kez! Btw, asla beyaz kuru Çin pirinç yemek asla! Çok ... Dışarıda fasulye boyutu gibi, orada gördüm ve ne zaman neyse, korktum! Yani, araştırma başladı ve ben çareler süzülmüş sonra AVC ilk yerel çalıştı.

Ben her gece Hindistancevizi yağı fitil kullanılır: Ben sadece onları uçları biraz daha ince, normal bir fitil şeklinde, vermek freezer- koymak, sarma plastik folyo hindistan cevizi yağı devirdi. Ben onun tarafından yemin edebilirim, çok iyi çalıştı! Her akşam ben keten tohumu bir yemek kaşığı ile su dolu bardak içiyordum. Ben keten tohumu sadece onları yumuşak ve yutmak için çok kolay olsun 5-10 dakika ılık suda bekletin. Bathsits, ılık su (ben, hemoroit beğenmedim başında sıcak su yaptım). Ben de hemoroid gitmişti 1 Nisan ile 27 Mart tarihinde (Dr. önerilir) Proctosedyl krem kullanmaya başladı. Belki üç gün sadece, çok fazla krem kullanmak vermedi ama en iyi sonuç ben hindistan cevizi yağı aldım inanıyorum. Umarım bu yardımcı olur. Simmy
 

fulya1017

Üye
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2017
12
22
36
Merhaba
Bende artık korkularınla yüzleşmeli ve ameliyat olmalıyım. Bana nerde ameliyat olduğunu ne kadar sürdüğünü. Memnun kalıp kalmadığını. Ne kadar ödedin. Şimdi nasılsın. Tavsiye eder misin. Bir sürü sorum var.