• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Hepatit B’ye dair bilinmesi gerekenler: Belirtileri, çözümü ve özellikleri nelerdir?

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
183.297
303.488
Hepatit-Bye-dair-bilinmesi-gerekenler-Belirtileri-çözümü-ve-özellikleri-nelerdir-01.jpg

Hepatit B’ye dair bilinmesi gerekenler: Belirtileri, çözümü ve özellikleri nelerdir?

Hepatit B virüsünün meydana ortaya çıkardığı, ilk olarak karaciğerde iltihap ve karaciğer hücrelerinin yayılması ile gözlenen bir hastalıktır. Hepatit B virüsü karaciğerde bulunan, yalnızca insanlarda etkinlik gösterebilen bir DNA virüsü olarak bilinir. Virüsler dışında metabolik hastalıklar, toksik ve karaciğerde kanlanmayı bozan, ilaçlar, bazı bakteriler, parazitler ve bazı diğer virüslerle gelişen hastalık ya da enfeksiyonlar sırasında da akut viral hepatit gelişebilir.

Tehlikesi
HBV enfeksiyonu tüm dünyada oldukça yaygındır. Dünyada her yıl 55 milyon kişi HBV ile enfekte olmakta ve bugünkü sayılarla dünya nüfusunun 2 / 5’i (2 milyar) bu virüsle enfekte olmuş durumdadır. Her yıl Hepatit B ye bağlı nedenlerle 1-2 milyon insan ölüyor ve dünyada 350 milyon insan bu virüsün taşıyıcısı çevrilir.
hepatitis-b.jpg


Risk taşıyan gruplar

HBV enfeksiyonu için herkes eşit derecede risk taşımaz. Bazı insanlarda enfeksiyon daha sık görülür. HBV enfeksiyonu için risk taşıyan gruplar şunlardır:

a) Sağlık personeli,
b) Çok sayıda kan transfüzyonu yapılan hastalar,
c) Hemofili ve hemodiyaliz hastaları,
d) HBV taşıyan kişi ile aynı evde yaşayanlar,
e) Homoseksüel ve biseksüel erkekler,
f) Damar içi uyuşturucu kullananlar,
g) Kişisel hijyenin iyi olmadığı bakım evi, yurt ve hapishane gibi yerlerde yaşayanlar yanlar,
h) HBsAg pozitif anneden doğan bebekler.


Hepatit B nasıl BULAŞIR? Hangi yolla bulaşır?
Hepatit B enfeksiyonuna 4 yolla bulaşır.

a) Kanın zedelenmiş deri veya mukoza ile teması sonucu (perkütan ya da parenteral bulaşma),
b) İnsandan insana zedelenmiş deri ya da mukoza aracılığıyla (horizontal bulaşma),
c) Cinsel yolla,
d) Annenin kanının ya da kanlı sıvılarının bebeğe zedelenmiş derisi ya da mukozası aracılığıyla ya da göbek kordonu aracılığıyla geçmesi ile (doğum sırasında) bulaşma,

HBV enfeksiyonunun kuluçka peryodu alınan virüs miktarına ve kişinin immün sisteminin direncine bağlı olarak 45-180 gün (ortalama 60-90 gün) arasında değişir.

Hepatit B enfeksiyonunun belirtileri
Virüsle enfekte kişilerin yaklaşık 50-65% yarısında hiçbir hastalık belirtisi üretemez enfeksiyonu geçirir. Virüsle enfekte olanların yaklaşık % 25-55’inde rahatsız edici derecede ateş, mide bulantısı, karın ağrısı, eklem ve kas ağrıları gibi şikayetler olur.

Çocuk ve orta yaşlı kişilerde Hepatit B
Akut enfeksiyon çocuklarda erişkinlere göre daha hafif ve bulgu vermeden. Ancak bebeklerin immün sistemi nedeniyle enfeksiyon erişkinlere göre daha fazla oranda kronikleşmeye eğilimlidir. Yenidoğanların% 5-10’unda, 1-5 yaş grubundaki çocukların% 70’inde, erişkinlerin ise% 90-95’inde virüs 6 ay içinde vücuttan temizlenerek bağışıklık gelişir. Akut enfeksiyon erişkinlerin olanların sadece% 5-10’unda kronikleşirken, yenidoğanların% 90-95’inde, çocuk ve ergenlerin% 30’unda kronikleşir ve pasiyent virüs taşıyıcısı olur. Bu hastaların kronik karaciğer hastalıkları yönünden uzman doktorlar tarafından izlenmesi gerekir. Kronik karaciğer hastalıkları geliştiğinde μ-interferon tedavisi kullanılabilir, ancak başarısı sınırlıdır.

images.jpeg


Kimler hepatit B taşıyıcısıdır?
Akut hepatit b enfeksiyondan itibaren 6 ay süreyle virüse karşı bağışıklık ortaya koyamayan, virüsü veya virüs proteinlerini kanlarında taşımaya devam eden kişilere virüs taşıyıcı ifadesi kullanılır. Bu kişilerde kronik aktif hepatit, siroz ve karaciğer kanseri gibi kronik karaciğer hastalıklarının gelişme riski yüksektir. Kronik hepatit B ile karaciğer kanseri (primer hepatosellüler karsinoma) gelişmesi arasında sıkı bir ilişki vardır. Kronik virüs taşıyıcılarında primer hepatosellüler karsinoma gelişme riski taşıyıcı olmayanlara göre 200 misli yüksektir. Taşıyıcıların kronik modu yüzünden virüsün bulaşma yollarından birisi ile temas edenlere yalnızca aşı yapmak yeterli koruyuculuğu sağlar.

Hepatit B enfeksiyonu kapmamak için ne yapmak gerekir?
Hepatit B enfeksiyondan korunmanın en sağlıklı ve güvenilir yolu hepatit B aşısı yaptırmaktır. Hepatit B aşısı gen teknolojisi ile insan yapısına uygun memeli hayvanların hücrelerinde üretildiklerinden çok yüksek düzeyde güvenilirdir ve bu tür enfeksiyonların bulaşmasına neden olmaz. Hepatit B aşısının (vaksininin) kanser oluşturduğu söylentisi yanlıştır.


Kaynak: erkekler duymasın​
 
Yukarı Alt