Hidrosalpenks'in tüp bebek tedavilerine etkisi nedir?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
12 Temmuz 2006
16.365
42.246
Hidrosalpenks, tüplerin tıkanıklığı sonucu oluşan, tüpün içi sıvı dolu şişkin olan kısımlarına verilen isimdir. Hidrosalpenks genellikle rahim filmi ile ve bazen de ultrason muayenesi sırasında tespit edilebilmektedir. Hidrosalpenks varlığında tüp bebek tedavilerine geçilmesi bir takım riskler taşımaktadır. Tüpün bu içi sıvı dolu şiş kısımlarının içindeki sıvı geri kaçış ile rahim içine geçerek tüp bebek tedavisi sonunda rahime transfer edilen embryoların tutunmalarını zorlaştırabilmektedir. Bu sebeple özellikle büyük çaptaki ve ultrason ile de gözlenebilen hidrosalpenkslerin tedavi öncesi çıkarılması önerilmektedir.

Ultrason ile görülmeyen fakat rahim filmi ile hidrosalpenks olduğu ortaya konan hastalarda ise önce laparoskopi yapılarak bu yapılar hakkında kesin fikir edinilebilir veya direkt tedaviye geçilebilir. Bu yapıların çıkarılmasında açık ameliyat yapılabildiği gibi genellikle laparoskopi denilen endoskopik bir ameliyat ile yaklaşım daha çok tercih edilmektedir.

Laparoskopide göbekten bir iğne ile anestezi altında karın içine girilerek birtakım aletlerle bu yapılar çıkarılabilmektedir. Karın içinde çok yapışıklık olan hastalarda ise bu yapıların rahim ile olan ilişkisi laparoskopi sırasında kesilebilmektedir.
 

esrako

HOSGELDİN KIZIM
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2007
6.412
5
arkadaslar selam benimde tek tupum tıkalı gittigim birkaç dr dan biri sıvı olabileceğini soyledi tupun içinde 14 aydır ikinci kere hamile kalmaya calısıyorum . bu durumda tup yaptırsam sayet tutsa bile dusermi oyl bir sonuç çıkıyor bu sorunu nası anladınız peki ??
 

gecgel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2009
26
0
merhaba bendede sol tüpte hidrosalpenk var.1. denemem hiç tutmadı 2 denemem tuttu düşük oldu hemen. kesinlikle bunun lakoroskopiyle alınması gerekiyor ben budurumumu denemelerden sonra ögrendim.ben mayısta ameliyat olcam sonra tekrar deneyecegim.yani arkadaşlar eşegimi saglam kazıga baglayalım bence yazık emeklere.
 

mehsilopi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2008
154
0
Aklım karıştı şimdi ya ben 2 ay önce hsg çektirdim sağ tüpüm tıkalı çıktı.O doktor bana laparoskopi demişti ama ben bir tüp bebek merkezine gittim Şimdi mikroenjeksiyona başladım doktorum tıkalı değildir yanlış çıkmıştır falan dedi ama ben hala orda takıldım kaldım bunu ultrason muaynesinde göremezmi ya ya içinde sıvı varsa ya tedavim bundan dolayı olumsuz sonuçlanırsa :KK43:( offf
 

hannemehtap

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2009
169
1
canım benımde tuplerım tıkalıydı eger hıdrosalpenx var denıyorsamutlaka bundan emın olmalısın cunku bebegın tutunmasını engelleyebılıyor.benım tüplerımalındı sımdı tup bebek tedavısındeyız
 

fusfulu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2008
194
3
çok fazla sıvı varsa,aşırı şişkinse ulturasonda çıkıyor yoksa pek belli olmuyor
 

ozukanu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2010
4
0
merhabalar, hidroselpenks ameliyatından sonra tüp bebek deneyen varmı? sonuçları hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba:18:
 
Yukarı Alt