hormonlar ve dogurganlik

benkibele

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Şubat 2008
Mesajlar
4.943
Emoji Skoru
36
Yaş
38
Hormonlarınız ve Yumurtlama (Doğurganlık) Göstergeleriniz

* Servikal mukus, serviks (rahim ağzı) pozisyonu, tükürük testleri östrojenin varlığını gösteren doğurganlık göstergeleridir.
* Bazal vücut ısısı (BBT) progestron hormonunun varlığının habercisidir.
* Yumurtlama testleri (OPK) ve bazı hamilelik monitörleri luteinleştirici hormonun (LH) varlığını test eder.
* Östrojen yumurtlamadan önce yüksektir.
* Progestron yumurtlamadan sonra ve hamilelik boyunca yüksektir.
* Luteinleştirici hormon (LH) yumurtlamadan önce ani bir artışla en yüksek değerine ulaşır ve yumurtalığın içindeki folikülün çatlayıp yumurtayı bırakmasına sebep olur.Tablonuzda kullandığınız her bir yumurtlama göstergesi bir hormonal olayla ve kan dolaşımı ile taşınan hormonlarınızla bağlantılıdır. Östrojen ve progestron bu göstergeleri oluşturan en önemli hormonlardır.

Östrojen yumurtlamadan önceki foliküler fazın hormonudur. Progestron yumurtlamadan sonra devreye girer ve luteal faz boyunca baskındır. Döllenmenin gerçekleşmesi durumunda progestron hamilelik boyunca da salgılanır.

Servikal mukus, serviks pozisyonu, tükürük mikroskopları ve bazı hamilelik monitörleri östrojenin varlığını gösterir.

Bazal vücut ısısı (BBT) progestron hormonunun varlığının habercisidir.

Yumurtlama testleri (OPK) ve bazı hamilelik monitörleri yumurtlamadan önce en yüksek seviyesine ulaşan luteinleştirici hormonun (LH) varlığını test eder.

Östrojen ve Yumurtlama Göstergeleri:

Östrojen dokuların gelişmesi ve gğçlenmesini sağlayan hormonlar grubuna aittir. Rahim içi (uterus) dokusunun kalınlaşıp döllenmiş yumurtanın yerleşebileceği ortamı hazırlar. Konu doğurganlık ve yumurtlama olunca bahsi geçen östrojen hormonu estradiol'dur. Bu östrojen yumurtalıklarda gelişen foliküller ve daha sonra, artan miktarda, yumurtayı bırakacak olan baskın folikül tarafından üretilir.

Östrojenin üreme sisteminde önemli görevleri vardır:


* Östrojen yumurtlamayı başlatan luteinleştirici hormonun (LH) salgılanmasına sebep olur.
* Östrojen rahim içi dokusunun (endometrium) kalınlaşmasını sağlayarak döllenmiş yumurtanın yerleşebileceği ortamı hazırlar.
* Östrojen spermlerin yumurtanın dölleneceği fallop tüplerinde hareket etmesini sağlayan servikal mukusu üretir.
* Östrojen serviksin (rahim ağzı) yumuşayıp açılmasını böylece spermin içeri alınarak fallop tüplerine ulaşmasını sağlar.


Yükselen östrojenin en belirgin göstergeleri servikal mukusun varlığı, miktarı ve yoğunluğu ile serviksin (rahim ağzı) pozisyonu ve dokusudur. Bunlar size yumurtlamaya yaklaştığınızı bildiren en önemli göstergelerdir.

Progestron ve Yumurtlama Göstergeleri:

Yumurtlama öncesinde, yani foliküler deönemde baskın hormon östrojen iken yumurtlama sonrasında, yani luteal dönemde progestron baskın hormondur. Yumurtlamadan önce sadece küçük miktarda progestron mevcuttur. Yumurtlamanın ardından progestron korpus luteum (sarı cisimcik, yumurta bırakıldıktan sonraki yumurtalık folikülü) tarafından büyük miktarlarda üretilir. Progestronun rolleri aşağıdaki şekilde listelenebilir:


* Progestron rahim içi dokusunun yumuşak ve süngerimsi olmasını sağlar. Böylece döllenmiş yumurta bu dokunun içine gömülüp büyüyebilir.
* Hamileliğin desteklenmesi ve devamlılığı için progestrona ihtiyaç vardır.
* Progestron bazal vücut ısısının (BBT) yumurtlamanın ardından artmasına sebep olur ve bu sayede termometre kullanarak yumurtlama tespit edilebilir.
* Progestron hamilelik boyunca vücut ısısının yüksek kalmasını sağlar.Luteinleştirici Hormon (LH) ve Yumurtlama Göstergeleri:

Yumurtlamada önce en yüksek değerine ulaşan luteinleştirici hormon (LH) yumurtalık folikülünün çatlayıp yumurtanın fallop tüpüne bırakılmasını sağlar. Yumurtalık testleri (OPK) ve hamilelik monitörleri bazı kimyasal maddeler kullanarak bu hormonun idrardaki varlığını tespit ederler.

Yumurtalık testleri tarafından idrarda yüksek miktarda LH tespit edilmesi, genelde 12-24 saat içinde (bu süre sizin hormonal düzeninize bağlı olarak değişebilir) yumurtlayabileceğiniz anlamına gelir. LH aniden salgılanmaz, yükselip düşmesi 24-48 saat sürebilir. LH yükselişi genelde sabah erken saatlerde siz uyurken başlar ve idrarda tespit edilebimesi için 4-6 saat geçmesi gerekir. Bu yüzden yumurtlama testlerinin sabah kullanılması çok doğru sonuç vermeyebilir. Günün ortasında ölçümü tavsiye edilir. Yumurtlama testlerinin kullanım kılavuzunda belirtilenlere dikkat edilmesi gereklidir.

Her ne kadar yumurtlamanın kesin zamanını tespit edemeselerde birçok kadın yumurtlamanın yakın olduğunu anlayabildikleri için yumurtlama testlerini kullanmayı tercih eder. Bu konuda dikkat edilmesi gereken, yumurtlama ve cinsel birleşme zamanını SADECE yumurtlama testlerine güverek belirlememektir. Yumurtlama testiniz pozitif çıkmadan önce de doğurgan dönemde olabilirsiniz. Bu testleri daha çok diğer doğurganlık gözlemlerinizi desteklemek amacıyle kullanabilirdiniz. Belirgin olmayan BBT tablolarında yararlı olabilirler. Uzun ve düzensiz periyotlarınız varsa LH yükselmesini anlayabilmek için bu testlerden çok sayıda kullanmanız gerekebilir ve bu masraflı olacaktır.
 
Yukarı Alt