1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

İç Çamaşırı İçin Beden Ölçüleri

Konusu 'İç Giyim ve Gecelik - Sabahlık - Pijamalar' forumundadır ve TATOSH tarafından 24 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  24 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH hayatimin tadi tuzu oglum.. Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.752
  Beğenildi:
  53
  Ödül Puanları:
  348
  İç çamaşır için beden ölçümü

  Giyim tarzına bakarsanız, iç giyimin ölçüleri dış giyime göre daha önemlidir. Düşünün bir kere atletiniz çok büyük ve ipeksi bir elbise giymişsiniz. Dışarıdan bakıldığında atletinizin bozuk yapısı sizin vücudunuzun görünümünü bozar. Aldığınız elbise ne kadar pahalı ve kaliteli olursa olsun imajınızı zedeler. Aynı durum sutyeniniz için de geçerlidir. Göğüs ölçüleri 90-95 cm ama siz kendinize 80 beden sutyen aldınız. Göğüsleriniz bu sutyene girebilir mi hayır girmez. Aksine taşar, böyle bir durumda ise sizin önden görünümünüz karşıdaki kişiye güzel değil

  ÖLÇÜ TABLOSU

  Meme altı çevresi Sutyen bedeni
  70 cm. ve altı 70
  71 - 75 cm. arası 75
  76 - 80 cm. arası 80
  81 - 85 cm. arası 85
  86 - 90 cm. arası 90
  91 - 95 cm. arası 95
  96 - 100 cm. arası 100

  FARK CUP ÖLÇÜSÜ
  6.5 cm.den küçükse A
  6.5 - 13 cm. arası B
  14 - 19.5 cm. arası C
  19.5 - 26 cm. arası D
  26 cm.den büyükse DD

  SAYISAL BEDEN HARFSEL BEDEN
  34, 36 S
  38, 40 M
  42, 44 L


  itici gelecektir. Hiç hoş olmayan bir görüntü sergileyecektir. Unutmayın iç çamaşırınızla sizin aranızda hiç bir şey yoktur. Size böylesine yakın temas eden bir giysinin de tam üzerinize göre olması gerekir. İç çamaşırlarının en 'komplike' parçası sutyenler için doğru ölçü daha da önemlidir. Ölçünüzü bildikten sonra sutyenleri denemeden de almanız mümkün olur.

  Sutyenler için çok basit bir beden bulma yöntemi vardır:

  Elinize bir mezura alın, giysinizi ve sutyeninizi çıkartarak aynanın önüne geçin. Doğru sutyen ölçünüzü bulmak için regl olmadan bir kaç gün öncesinde ölçü almamanızı tavsiye ederiz. Bu dönemde bir çok kadında vücutta su tutulduğu için göğüsler normalden daha şiş ve gergin olabilir.


  Aslında sutyen ölçüsü 2 değerden oluşur; beden ve cup (bone) ölçüsü. (Tablo solda) Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü meme büyüklüğünü gösterir. Her kadının bir beden ve cup ölçüsü vardır, ama her sutyen modelinde ayrı cuplar üretilmez. Çünkü genelde kadınların meme büyüklükleri vücutlarıyla orantılıdır.


  Sutyen cup (bone) ölçüsünü bulmak: Mezuranızı sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü bulmamıza yarar.

  Sutyen bedeni ölçüsünü bulmak: Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranızın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.
  Örneğin; Göğüs altı ölçünüz 81 ise kullanmanız gereken sutyen 85 beden olmalıdır. Sutyen bedenleri 5 cm'lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

  Örneğin: Meme altı çevrenizin 73 cm, meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalım. İki ölçü arasındaki fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sutyen ölçünüz 75B'dir.
  Bütün sutyenler cup bedenli üretilmez demiştik. B normal cup ölçüsü olarak kabul edilir ve sutyenler genellikle B cup olarak üretilir, eğer sutyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu, B cup ölçüsünü kullanmaktadır. İç çamaşırlarının alt kısımları yani külot ya da stringler ve body şeklinde tek parça olanları standart beden ölçüleri ile sınıflanırlar. Yani S (small), M (medium), L (large) ya da 36, 38, 40, 42 gibi. (tablo üst sol da gösterilmiştir)
   
 2. 2 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. Bademella

  Bademella Anne Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.034
  Beğenildi:
  162
  Ödül Puanları:
  323
  bu durumda 36 d kaç beden sütyen oluyor?
   
 4. 9 Kasım 2010
  Konu Sahibi : TATOSH
 5. medival

  medival Yeni Üye Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2010
  Mesajlar:
  33
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  36 d sütyen 80 D demek yani

  band boyutu karşılıkları şöyledir.
  32 70
  34 75
  36 80
  38 85
  40 90

  D olduğuna göre altı 80 olan biri üstü 105 mesela
   
 6. 28 Ağustos 2013
  Konu Sahibi : TATOSH
 7. elf0

  elf0 "Her Daim Babasının Kızı" Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  669
  Beğenildi:
  219
  Ödül Puanları:
  78
  peki bu beden ölçüleri giydiğimiz çamaşıra göre değişir mi? mesela süngerli çamaşırlar için de bu bedenlere uysak olur mu ? :44:
   
 8. 15 Şubat 2014
  Konu Sahibi : TATOSH
 9. bayanstar

  bayanstar Üye Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2014
  Mesajlar:
  50
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Paylaşım için teşekkürler
   
 10. 12 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : TATOSH
 11. Camasir Sepeti

  Camasir Sepeti FantaziGiyim.Com Pro Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2011
  Mesajlar:
  415
  Beğenildi:
  44
  Ödül Puanları:
  68
  Sütyen Bedeni

  Sütyen bedeni için pratik bilgiler:

  İç çamaşırlarının en 'komplike' parçası sütyenler için doğru ölçü önemlidir. Ölçünüzü bildikten sonra sütyenleri denemeden de almanız mümkün olur. Sütyenler için çok basit bir beden bulma yöntemi vardır; Elinize bir mezura alın, giysinizi ve sütyeninizi çıkartarak aynanın önüne geçin. Doğru sütyen ölçünüzü bulmak için regl olmadan bir kaç gün öncesinde ölçü almamanızı tavsiye ederiz. Bu dönemde bir çok kadında vücutta su tutulduğu için göğüsler normalden daha şiş ve gergin olabilir.

  Aslında sütyen ölçüsü 2 değerden oluşur; beden ve cup (bone) ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü meme büyüklüğünü gösterir. Her kadının bir beden ve cup ölçüsü vardır, ama her sütyen modelinde ayrı cuplar üretilmez. Çünkü genelde kadınların meme büyüklükleri vücutlarıyla orantılıdır.

  Sütyen bedeni ölçüsünü bulmak:

  Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranızın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.

  Örneğin; Göğüs altı ölçünüz 81 ise kullanmanız gereken sütyen 85 beden olmalıdır. Sütyen bedenleri 5 cm 'lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

  Örneğin: Meme altı çevrenizin 73 cm , meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalım. İki ölçü arasındaki fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sütyen ölçünüz 75B'dir.

  Sütyen cup (bone) ölçüsünü bulmak:

  Mezuranızı sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü bulmamıza yarar.

  Bütün sütyenler cup bedenli üretilmez demiştik. B normal cup ölçüsü olarak kabul edilir ve sütyenler genellikle B cup olarak üretilir, eğer sütyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu, B cup ölçüsünü kullanmaktadır. İç çamaşırlarının alt kısımları yani külot ya da stringler ve body şeklinde tek parça olanları standart beden ölçüleri ile sınıflanırlar. Yani S (small), M (medium), L (large) ya da 36, 38, 40, 42 gibi.


  A, B, C, D CUP NE DEMEKTİR ?

  Sütyen alırken bilinçli misiniz? A, B, C ve D cup terimleri size neler ifade ediyor? Mutlaka bilmeniz gereken bu terimlerin altında pek çok güzellik sırrı yatıyor.


  • Beden ölçüsü, göğüs ölçüsünden 1 beden geniş olduğunda A Cup'tır. (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 80 olduğunda " 85 A CUP" sütyen verilir.)
  • Beden ve göğüs ölçüsü eşit oranda büyük olduğu durumlarda B CUP olarak adlandırılır.
  (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 75 olduğunda "80 B CUP" sütyen verilir.)
  • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 1 beden dar olduğu hallerde C CUP olarak adlandırılır.
  (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 75 olduğunda " 75 C CUP" sütyen verilir.)
  • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 2 beden dar olduğu durumlar da D CUP olarak adlandırılır.
  (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 70 olduğunda "70 D CUP" sütyen verilir.)
  • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 3 beden dar olduğu durumlar da DD CUP olarak adlandırılır.
  (Örneğin; Göğüs 85, beden ölçüsü 70 olduğunda "70 DD CUP" sütyen verilir.)

  ÖLÇÜ ÇİZELGESİ:

  Göğsünüzün altından ölçü alarak bulduğunuz değerin gri sütunda hangi aralıkta yer aldığına bakınız. Kırmızı sütunda bu ölçüye karşılık gelen değer size sütyen bedeninizi verecektir.


  Göğüs çevresinden aldığınız ölçü ile yeşil sütundan yararlanarak cup ölçünüzü öğrenebilirsiniz.
  Belinizi ölçerek külot, korse gibi ürünler için gerekli olan alt ölçünüzü turuncu sütundan faydalanarak bulabilirsiniz.
  Çıkan bu değeri bir önceki ölçtüğünüz değerden çıkartın. Çıkacak olan değer birinci aşamada elde edilen değerle farklı bir ölçü olacaktır. Bu fark:

  • 11 cm’e kadar ise A Cup
  • 13 cm’e kadar ise B Cup
  • 15 cm’e kadar ise C Cup
  • 17 cm’e kadar ise D Cup
  • 19 cm’e kadar ise DD Cup
  • 21 cm’e kadar ise E Cup
  • 23 cm’e kadar ise F Cup

  Not : FantaziGiyim.Com web sitesi kaynak olarak alınmıştır. Detaylı tablolara linkinden ulaşabilirsiniz.
   
 12. 12 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : TATOSH
 13. Camasir Sepeti

  Camasir Sepeti FantaziGiyim.Com Pro Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2011
  Mesajlar:
  415
  Beğenildi:
  44
  Ödül Puanları:
  68
  Sütyen Bedeni

  Sütyen bedeni için pratik bilgiler:

  İç çamaşırlarının en 'komplike' parçası sütyenler için doğru ölçü önemlidir. Ölçünüzü bildikten sonra sütyenleri denemeden de almanız mümkün olur. Sütyenler için çok basit bir beden bulma yöntemi vardır; Elinize bir mezura alın, giysinizi ve sütyeninizi çıkartarak aynanın önüne geçin. Doğru sütyen ölçünüzü bulmak için regl olmadan bir kaç gün öncesinde ölçü almamanızı tavsiye ederiz. Bu dönemde bir çok kadında vücutta su tutulduğu için göğüsler normalden daha şiş ve gergin olabilir.

  Aslında sütyen ölçüsü 2 değerden oluşur; beden ve cup (bone) ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü meme büyüklüğünü gösterir. Her kadının bir beden ve cup ölçüsü vardır, ama her sütyen modelinde ayrı cuplar üretilmez. Çünkü genelde kadınların meme büyüklükleri vücutlarıyla orantılıdır.

  Sütyen bedeni ölçüsünü bulmak:

  Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranızın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.

  Örneğin; Göğüs altı ölçünüz 81 ise kullanmanız gereken sütyen 85 beden olmalıdır. Sütyen bedenleri 5 cm 'lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

  Örneğin: Meme altı çevrenizin 73 cm , meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalım. İki ölçü arasındaki fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sütyen ölçünüz 75B'dir.

  Sütyen cup (bone) ölçüsünü bulmak:

  Mezuranızı sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü bulmamıza yarar.

  Bütün sütyenler cup bedenli üretilmez demiştik. B normal cup ölçüsü olarak kabul edilir ve sütyenler genellikle B cup olarak üretilir, eğer sütyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu, B cup ölçüsünü kullanmaktadır. İç çamaşırlarının alt kısımları yani külot ya da stringler ve body şeklinde tek parça olanları standart beden ölçüleri ile sınıflanırlar. Yani S (small), M (medium), L (large) ya da 36, 38, 40, 42 gibi.


  A, B, C, D CUP NE DEMEKTİR ?

  Sütyen alırken bilinçli misiniz? A, B, C ve D cup terimleri size neler ifade ediyor? Mutlaka bilmeniz gereken bu terimlerin altında pek çok güzellik sırrı yatıyor.


  • Beden ölçüsü, göğüs ölçüsünden 1 beden geniş olduğunda A Cup'tır. (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 80 olduğunda " 85 A CUP" sütyen verilir.)
  • Beden ve göğüs ölçüsü eşit oranda büyük olduğu durumlarda B CUP olarak adlandırılır.
  (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 75 olduğunda "80 B CUP" sütyen verilir.)
  • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 1 beden dar olduğu hallerde C CUP olarak adlandırılır.
  (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 75 olduğunda " 75 C CUP" sütyen verilir.)
  • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 2 beden dar olduğu durumlar da D CUP olarak adlandırılır.
  (Örneğin; Göğüs 80, beden ölçüsü 70 olduğunda "70 D CUP" sütyen verilir.)
  • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 3 beden dar olduğu durumlar da DD CUP olarak adlandırılır.
  (Örneğin; Göğüs 85, beden ölçüsü 70 olduğunda "70 DD CUP" sütyen verilir.)

  ÖLÇÜ ÇİZELGESİ:

  Göğsünüzün altından ölçü alarak bulduğunuz değerin gri sütunda hangi aralıkta yer aldığına bakınız. Kırmızı sütunda bu ölçüye karşılık gelen değer size sütyen bedeninizi verecektir.[/FONT]

  Göğüs çevresinden aldığınız ölçü ile yeşil sütundan yararlanarak cup ölçünüzü öğrenebilirsiniz.
  Belinizi ölçerek külot, korse gibi ürünler için gerekli olan alt ölçünüzü turuncu sütundan faydalanarak bulabilirsiniz.
  Çıkan bu değeri bir önceki ölçtüğünüz değerden çıkartın. Çıkacak olan değer birinci aşamada elde edilen değerle farklı bir ölçü olacaktır. Bu fark:

  • 11 cm’e kadar ise A Cup
  • 13 cm’e kadar ise B Cup
  • 15 cm’e kadar ise C Cup
  • 17 cm’e kadar ise D Cup
  • 19 cm’e kadar ise DD Cup
  • 21 cm’e kadar ise E Cup
  • 23 cm’e kadar ise F Cup

  Not : FantaziGiyim.Com web sitesi kaynak olarak alınmıştır. Detaylı tablolara linkinden ulaşabilirsiniz.