Idrar yolu enfeksiyonu

lalsuu

lalsu
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Aralık 2007
Mesajlar
861
Emoji Skoru
104
Nedenleri:
Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulaşma cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menapozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir.

Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az % 20'si yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalanırlar.

Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler.

Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.
Belirtileri:
İdrar yaparken yanma ve sızı.İdrar yaptıktan sonrada sürebilir. Sık idrara çıkma. Ağrı kasıklara ve makata yayılabilir. Ateş. Terleme. Yorgunluk. Kusma ve bulantı. İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.

Risk Faktörleri:

Çok eşlilik.


Tümör nedeni ile aşağı idrar yolunda daralma veya tıkanma.


İdrar sondası kullanımı.


Hamilelik.


Şeker hastalığı.


Temizliğe dikkat edilmemesi.


Geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını engelleyebilecek durumlar.


Yaşlılık.

Tanı:

Tanıda idrar tahlili, idrar kültürü ve ilaçla çekilen ürografi adlı film gerekebilir.

Hastalığın Gidişi:

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. İyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

Tedavi:

Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçlar değiştirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

Nasıl Korunabilirsiniz?

Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.


İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.


Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.


Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.


Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.


Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.


Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.


Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin.Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.


Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin.


Her gün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları yeğleyin.
 

lalsuu

lalsu
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Aralık 2007
Mesajlar
861
Emoji Skoru
104
Sistit idrar kesesinin (mesane) iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir.:eek:
 

evolet

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Ağustos 2008
Mesajlar
2
Emoji Skoru
0
Yaş
30
vallahi arkadasım daha dün gittim bu illet yüzünden muayneye.bende nerdeyse 7 veya 8 aydır çekiyorum bunu.çok sıkıcı bişey.şuan sonuçlarımı bekliyorum ne olucak bilmiyorum ama biraz korkmaya basladım sankiii...sürekli ilaç ve sürekli tekrarlama gösterdiği için acaba ciddi bişeymi var düşüncesinden kendimi alıkoyamıyorum.insallah bişey çıkmaz diye dua ediyorum....
 

milakajunino

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Haziran 2012
Mesajlar
480
Emoji Skoru
315
Kızlar evlendikten sonra oldu bende de doktora gittim fitil verdi hap verdi geçici olarak işe yaradı.sonraki aylarda yine başlıyor.dün burda okudum sirkeli suyla yıkayın diye .benim dün gece inanıılmaz yanıyor ve kaşınıyordu birde idrara çıkma isteği.önce taharet alın temizlendikten sonra sirkeli suyla yıkayın tuvalet kağıdıyla ıslaklığı alın.dünden beri çok şükür birşeyim kalmadı anında etki yaptı.
 

agibipgibi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Aralık 2012
Mesajlar
199
Emoji Skoru
1
aay çok tuhaf bi hastalık bu , Allah korusun tedavi edilmezse bir hafta içinde kum döküyomuşunuz gibi ağrı yapıyo..ay zamanında ne çekmiştim..

betona falan soğuk yerlere oturmamak lazım , bi de idrar yaparken hafif yanma hissederseniz , dayayın suyu bayanlar..bol bol su için yani..aklınıza geldikçe..faydası oluyo..
 

bantam

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Şubat 2013
Mesajlar
244
Emoji Skoru
5
Bugün bundan dolayı gittim doktora, yedim iğnemi, bi de üstüne bayıldım, yedim serumumu, ayıldım. Neyse şimdi ilaçlarla gayet iyiyim. Çok fena bir şeymiş. Hele ki o böbrekteki ağrı... tekrar etmemesi için başka yöntemleri olanlar var mı? Paylaşsalar çok iyi olur, korktum şimdi, ilerde tekrar yaşamak istemem.
 

tuuba89

şükürler olsun Rabbim
Kayıtlı Üye
Katılım
15 Ekim 2008
Mesajlar
1.045
Emoji Skoru
115
Yaş
29
evlendiğimden beri bende çekiyorum bu illetten. doktora da gitmedim. bol su içmeye çalıştım ama nafile. 6 ay sonra vücut verdi alarmını, bir haftadır baş dönmesi yaşıyordum arada midem bulanıyordu. dün gece resmen kriz geçirdim. içime bi titreme girdi, ağlamaya başladım bi anda elimde olmadan. her yerim titriyordu. eşimde çok korktu, elimi yüzümü yıkadı. doğru acile. yoğun bi şekilde idrar yolunda enfeksiyon var dedi, iğnemi yedim ilaç verdi. inşallah geçer de kurtulurum
 

Yukarı Alt