Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Iftarda sigara icilmesinin zararlari

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve 1_sen tarafından 21 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  21 Eylül 2006
  Konu Sahibi : 1_sen
 1. 1_sen

  1_sen Ziyaretçi

  Ramazanda tutulan oruç nedeniyle gün boyu nikotin almayan vücuda, iftarla birlikte üst üste yakılan sigarayla nikotin yüklenmesi normal günlerdeki içicilikten daha fazla zarar veriyor.


  ADANA - Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer, iftarı bile sigara ile açan aşırı tiryakilerin olduğunu, önemli bölümünün de iftarı açtıktan hemen sonra gün boyu nikotinsiz kalmanın acısını çıkarırcasına üst üste sigara içtiğini ifade ederek şunları söyledi:


  “Gün boyu nikotin almayan vücuda yapılan nikotin yüklemesi ‘balyoz’ etkisi yaratıyor. Çünkü, gün boyu aç kalan vücutta kan şekeri önemli ölçüde düşüyor, bunun üzerine bir de hızla verilen nikotin ve diğer zararlı maddeler eklenince sert bir cisimle vurulmuş gibi baş dönmesine neden oluyor.”

  Prof. Dr. İlhan Tuncer, iftarda sigara içimiyle gün içinde değerleri düşmüş olan nikotin ve diğer maddelerin yoğunluklarının hızla artmasının tüm damar sisteminin dengesini de bozduğuna dikkati çekerek “Bu durum, kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizine kadar varan olumsuz sonuçlara zemin hazırlayabiliyor. Bunun yanı sıra beyin damarlarını da tıkayan nikotin, nörolojik rahatsızlıkları da tetikliyor” dedi.

  “BİR KEZ DENEYİN”
  Tuncer, tiryakilerin, ramazanı sigarayı bırakmak için bir başlangıç noktası olarak değerlendirmeleri gerektiğini belirterek “Bir kez deneyin... Zaten gün boyu nikotin almayan vücut, iftardan sonra da alınmadığında gün geçtikçe alışacaktır. Sigaranın bırakıldığı ilk günlerde nikotinin yokluğu vücutta hissedilir, ancak ilerleyen günlerde bu etkiler yok olur” dedi.

  Tiryakilere iftardan sonra sigara yakmak yerine kuruyemiş yemeyi, meyve suyu içmeyi ya da sakız çiğnemeyi öneren Tuncer, “Sigara tiryakileri, bu alışkanlıklarından vazgeçemiyorlarsa en azından iftar sonrası bol sıvı tüketmeli” dedi.

  Tuncer, sigara tiryakilerinin ramazanda bir başka şikayetlerinin ise yoğun baş ağrıları olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:
  “Ramazanın ilk günlerinde ortaya çıkan baş ağrısı, genellikle kafeinin ve nikotinin eksikliğine bağlı olarak gelişir. Sabahları kahve ve sigara içmeye alışık olanlar özellikle bu şikayetleri daha yoğun yaşarlar. Bunun için ramazana bir iki hafta kala sigara ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. Kolalı içeceklerden uzak durulmalıdır. İftardan sonra bol meyve çayı tercih edilebilir.”
   
 2. 29 Eylül 2007
  Konu Sahibi : 1_sen
 3. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  31
  Ödül Puanları:
  348
  İftardan sonra sigarayı, üst üste içmeyin

  ( Kaynak : www.haberturk.com )


  İftarın sigarayla açılması ve yemek sonrası üst üste içilen sigara insan vücudundaki tüm damar sisteminin dengesini bozuyor.

  Özellikle kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizine ve beyin damarlarında oluşturduğu tıkanmalarla da felce neden oluyor. İstenmeyen bu ani sonuçlar ölüm ya da kalıcı sakatlıkları da beraberinde getirebiliyor. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrehisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ali Gürbüz, Ramazan'da tutulan oruç nedeniyle gün boyu nikotin almayan vücuda, iftarla birlikte üst üste yakılan sigarayla nikotin yüklenmesinin çok büyük etki yaptığını söyledi. Ramazan'da sigara tiryakilerinin çoğunun, iftar yemeğine başlamadan hemen bir sigara içtiklerini belirten Doç. Dr. Gürbüz, aç karnına içilen sigaranın zararlarının çok daha fazla olduğunu kaydetti.

  SİSTEM ALTÜST OLUYOR

  Gürbüz, "Üst üste yakılan sigarayla nikotin yüklenmesi normal günlerdeki içicilikten daha fazla zarar vermektedir. Çünkü gün boyu aç kalan vücutta kan şekeri önemli ölçüde düştüğünden bunun üzerine bir de hızla verilen nikotin ve sigaranın içeriğinde bulunan yaklaşık 4 bin ayrı zararlı madde eklenince kandaki yoğunlukları çok hızla yüksek noktalara ulaşmakta, bu da tüm damar sisteminin dengesini bozarak özellikle kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizine ve beyin damarlarında oluşturduğu tıkanmalarla da felce neden olmaktadır" dedi.

  HÜCRELER YORGUN OLUYOR

  Tiryakilerin, Ramazan ayını sigarayı bırakmak için bir başlangıç noktası olarak değerlendirmeleri gerektiğini belirten Gürbüz, "Hücreler gün sonu yorgunluğu içersinde, nikotini ve sigaranın zararlı maddelerini kandan uzaklaştırabilecek zindelikte olmazlar. Beyin ve kalp hücreleri aşırı zorlanır" dedi