ikna ve etkileme yöntemleri

mimozam

K a R m A ş ı K.....
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Aralık 2006
Mesajlar
419
Emoji Skoru
4
arkadaşlar yeni başladığım iş ile ilgili olarak ikna ve etkileme yönümü geliştirmem gerekiyor .ve bunula ilgili sizlerden paylaşmak istediğiniz bilgilerinize talibim.vereceğiniz örnekler,yaşadıklarınız,tecrübeleriniz.teorik ve pratik bilgilerinizi bekliyorum.(bu arada başladığım iş reklemcılık.reklam departmanı.gidip görüşme yapma ve reklam alma).
 

web2.0

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Ocak 2007
Mesajlar
59
Emoji Skoru
0
Sevgili Mimozam,
sana ne kadar yardim eder bilmiyorum, ama senin okuman gerektigini düsündügüm bazi alintilar buldum
sevgiler...
alinti Milliyet Blog, Savaş ŞAKAR, 11.02.07

Özgüveni Geliştirme Yolları - 1
Özgüven, kendinizle ilgili ne düşündüğünüzdür, kendinizden ne kadar emin olduğunuzdur. Özgüveniniz sizin resminizdir ve o resme bakmayı çok güzeldir. Fakat insanın doğası gereği bazen kendimizi kral gibi hissederken bazen çok zayıf ve çaresiz hissederiz. Ve nasıl hissediyorsak arkasıda öyle gelir.

....Sonuç olarak bir parmak şıklatmayla özgüven gelişmiyor, bir süreç gerektiriyor. Önemli olan bu sürece hazır olup olmadığınız? Eğer hazırsanız;

1. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın.

Bizler çoğu zaman değerimizi diğerlerine bakıp aşağıda yada yukarıda belirleriz. Her zaman sizden iyive kötüler olacak. Önemli olan daha iyi olmak yada onun yaptığını yapamamak değil. O halde kıyaslamayı bırakın.

2. Kendinizi kötülemeyin.

Bazıları hemen hemen her şeyde kendilerini kötülerler. “Be nher zaman geç kalırım” yada “Hiç tam olarak yapamadım” vb. Kendinizi değerlendirin ama kötülemeyin.

3. Bağışlayın ve unutun.

Geçmişteki acılarınızı, yaralarınızı düşünerek zaman harcamayın. Üzücü şeylerle kafanızı doldurmak yerine daha anlamlı şeyler düşünün. Hep daha iyisini yapmaya çalışan bizler hata yapmaya mecburuz. Ve bunu olağan algılayıp kendimizi affetmeyi bilmeliyiz.

4. Pozitif ve destekleyici insanlarla birlikte olun.

Kendinizi ve diğerlerini sevebilmek için ihtyiacınız olan enerji içinizde. Doğru insanlarla birlikte olmaya çalışın. Pozitif enerji yayanları tercih edin.

5. Sevdiğiniz işlere ve aktivitelere katılın.

Sevmediğiniz bir şeyi yaparak mutlu olamazsınız. Halbuki sevdiğiniz işleri yaparak kendi özgüveninizi artırırsınız.

6. Kendinize dürüst olun.

Kendi hayatınızı yaşayın, sizin için iyi olduğunu söyleyenlerinkini değil. Kendi hayatınızın lideri olun. Kendiniz olun.

7. Olumlu konuşun.

Kelimeler insanları vezirde edebilirler rezilde edebilirler. Bu yüzden çok iyi seçmek gerekir. Birileriyle konuşurken olumlu kelimeleri seçmek önemlidir.

8. Geçmişteki hatalarınızla kendinizi suçlamayın.

Hayatımızda çok az şeyi kontrol edebiliyoruz, bu yüzdende hatalar yapıyoruz. Fakat bu yüzden kendimizi suçlamayı abartırsak özgüvenimizi kaybedebiliriz.

9. Kişisel başarılarınızı listeleyin.

Yapamam dediğiniz halde yapıp başardığınız şeyler sayesinde kendinizle gurur duyarsınız. Bunları yazın ve arada bir okuyun. Gözleriniz kapatıp tekrar o zafer anına dönün.

10. Pozitif özelliklerinizi yazın.

Dürüst müsünüz? Yardımsever misiniz? Yaratıcı mısınız? Bunları yazın ve arada bir okuyun. İyi özellikleriniz sşze güç verecek, özgüveninizi artıracaktır.

11. Zayıflıklarınızın altındaki gizli güçlü yönlerinizi bulun

Sürekli zayıf taraflarınızı tekrarlayarak özgüveninizi güçlendiremezsiniz. Her negatif şeyde pozitif bir taraf bulabileceğinizi sadece bakmak değil görmenin önemli olduğunu hatırlayın.
 

mimozam

K a R m A ş ı K.....
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Aralık 2006
Mesajlar
419
Emoji Skoru
4
canım çok teşekkür ederim.ellerine sağlık bitanecim:)
 

didemsu

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağustos 2006
Mesajlar
179
Emoji Skoru
1
herşeyden önemlisi müşteri ile samimi bir ilişki içine girmektir tabi abartmadan.:1yes2:
piyasada yazarları yabancı olan tüm pazarlama kitapları kendi kültürlerinden etkilendiği için ülkemizde çok fazla uygulanabilir olmuyor.tabi sektörde çok önemli..ikna konusunda elimde 10 a yakın sertifika var ama nedense bizimkilerde pek etkili olmuyor.

ben bankacıyım ve benim işimde seninkine benziyor.sadece ürünler farklı
ama emin ol ki müşteriler artık samimiyete ihtiyaç duyuyolar.
yararlı olurmu bilmem ama sana bir kitap tavsiye edebilirim.
tolga sasık
Satışın Türkçesi.

kolay gelsin:teselli:
 

mimozam

K a R m A ş ı K.....
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Aralık 2006
Mesajlar
419
Emoji Skoru
4
çok tşk ederim canım en kısa zamanda kitabı edinicem.
 
Yukarı Alt