1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
  2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
    Notu Gizle

İktasada Giriş 2005 Ara sınavda çıkmış sorular

Konusu 'Açıköğretim' forumundadır ve evrim2008 tarafından 9 Nisan 2009 başlatılmıştır.

9 Nisan 2009
    Konu Sahibi : evrim2008
  1. evrim2008

evrim2008 Sabırlıyım,bekliyorum:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    1)İktisadı bir karara alırken göz önünde alınan yarar ve maliyetlerin kişiden kişiye farklılık gösterilmesi aşağıdakilerden hangisine neden olur_?

YANIT: Karar alıcıların birbirinden farklı karar almaları

2)Mevcut durumu incelerken insan davranışı ve insanların piyasa endüstri,firma ve birey gibi nispeten küçük birimlerle ilişkili tercihlerini inceleyen iktisat bilimi nedir_?

YANIT: Mikro İktisat

3)Bir öğrenci iktisat dersi çalışmak için hergün 1 saat daha fazla zaman ayırmanın yararına 1 saat daha az uyumanın maliyetinden yüksek bularak çalışma kararı alırsa aşağıdaki iktisadi düşünme tarzı ilkelerinden hangisine göre hareket etmiştir_?

YANIT: Marjinal Analiz

4)Aşağıdakilerden hangisi üretim imkanları eğrisinin orjine göre iç bükey olmasına neden olur_?

YANIT: Artan Fırsat Maliyeti

5)Aşağıdakilerden hangisi marjinal faydasını ifade eder_?

YANIT: MU = DTU / DQ

6)Bir malın fiyatı arttığında gelirin satın alma gücünün ve bu nedenle satın almak istenilen mal miktarının azalmasına ne ad verilir_?

YANIT: Gelir Etkisi

7)Bir firmada istihdam edilen işçi sayısı 15'ten 20'ye çıkarıldığında üretim miktarı 100 birimden 200 birime çıkyorsa emeğin marjinal fiziki ürün değeri kaçtır_?

YANIT: 20

8)Tavan fiyatının uygulanmasının temel amacı aşağıdakilerden hangisidir_?

YANIT: Tüketicileri korumak

9)Mal ve hizmet üretmek için gerekli fiziksel ve zihinsel çalışmalar olarak ifade edilen üretim faktörü aşağıdakilerden hangisidiir_?

YANIT: Emek

10)Bir malın fiyatı 100 YTL iken talep miktarı 25 adettir.Malın fiyatı 300 YTL'ye çıktığında talep miktarı 15 adete düşüyorsa yay eanekliği değeri kaçtır_?

YANIT: -0,5

11)Bir malın fiyatındaki artış karşısında toplam hasılatta artıyorsa fiyatın tlep esnekliğinin değeri kaçtır_?

YANIT: E d< 1

12)Bir malın satın alınmak istenen miktarı ile fiyatı arasındaki ters yönlü ilişkiye ne ad verilir_?

YANIT: Talep Kanunu

13)Belirli bir ekomomik sorunla ilgili tüm gerçeklerin araştırılıp toplanmasına ne ad verilir_?

YANIT: Betimleyici İktisat

14)Gelirdeki artış karşısında talebi azalan mallara ne ad verilir_?

YANIT: Düşük Mal

15)Üretimde uzum dönemde azalan verimler yasasının ortadan kalkmasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir_?

YANIT: Tüm Giderlerin Değişken Olması

16)Homojen mal üreten az sayıda firmanın oluşturduğu piyasa yapısana ne ad verilr_?

YANIT: Saf Oligopol

17)Tam rekabet piyasasında faaliyet göeteren bir firmanın üertimde bulunabilmesi için gerekli koul aşağıdakilerden hangisidir_?

YANIT: ???

18)Tekelci rekabet piyasaında çok sayıda firma olmasına karşın firmalara tekelci güç elde etme olanağı sağlayan faktör aşağıdakileden hangisidir_?

YANIT: Ürün Farklılaşması

19)Hiçbir firmanın sattığı ürünün fiyatı üzerinden tek başına kontrl gücünün olmadığı piyasa türüne ne ad verilir_?

YANIT: Tam Rekabet Piyasası

20)Satın alınan bir mal veya hizmetin bu mal veya hizmet için herhangi bir bedel ödemeyen 3. kişilere sağladığı faydaya ne ad verilir_?

YANIT: Dışsallık

21)Bir firma kullandığı tüm üretim faktörlerini %100 arttırdğında üretim miktarı %75 artıyors aşağıdakilerden hangisi söz konusu olur_?

YANIT: Ölçeğe Göre Azalan Getiri

22)Aşağıdakilerden hangisi ekonomik karı verir_?

YANIT: Toplam Gelir

23)Aşağıdakilerden hangisi bir üretim faktörüne ait marjinal ürün gelirini ifade eder_?

YANIT: MRP = MPP. MR

24)Tam rekabet piyasaında faaliyet gösteren bir firma zarar ediyorsa aşağıdaki eşitliklerden hangisi sağladığı üretim düzeyinde üretim yaparak zararını minimiz etmeye çalışır_?

YANIT: MR = MC

25)Belirli bir parasal değerin yüzdesi şeklinde alınan vergiye ne ad verilir_?

YANIT: Ad Valorem

26)Devlet negatif dışsallık meydana getiren üretim veya tüketim faaliyetlerinin marjinal dışsal maliyetini içselleştirmek için kullanığı yöntem nedir_?

YANIT: Sübvansiyon

27)Kamusal mallarda etkin üretim miktarınınbelirlenebilmesi için gerekli koşul aşağıdakilerden hangisidir_?

YANIT: Marjinal Fayda ile Marjinal Malyetin Eşit Olmsı

29)Tam rekabet piyasasında marjinal gelir aşağıdakilerden hangisiyle özdeş değildir_?

YANIT: Toplam Gelir

30)Kamusal bir malın marjinal faydasının özel bir malın marjinal faydasından farklı olmasına neden olan kamusal mal özelliği aşağıdakilerden hangisidir_?

YANIT: Rakip Olmama

31)Üretim faktörlerinin alınıp satıldığı piyasalara ne adverilir_?

YANIT: Faktör Piyasası