İlaçsız tüp bebek ilk sonuçlarını verdi

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
33
İlaçsız tüp bebek ilk sonuçlarını verdi


Klasik tüp bebek yöntemine alternatif olarak geliştirilen ve anne adayına ilaç verilmeden yumurtaların dış ortamda olgunlaştırılmasını sağlayan IVM'in (In Vitro Maturasyon), Türkiye'de ilk kez Dokuz Eylül Üniversitesinde (DEÜ) başlanılan seri uygulamasında, ilk gebelik sonuçlarının alındığı bildirildi.

IVM'i 1998 yılında seri olarak Kanada Mc Gill Üniversitesinde uygulayan ve bu çalışmaların ilk olarak 1999 yılında bilim dergilerinden New England Journal of Medicine'de yayınlanmasını sağlayan DEÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Gülekli'nin, DEÜ'de 1.5
ay önce başlattığı seri uygulamada, dünya standartları yakalandı.

IVM'in, hastaların yumurtalarını herhangi bir ilaç kullanmadan vücut dışına alıp, bunları dış ortamda olgunlaştırdıktan sonra, klasik tüp bebek işlemiyle oluşturulan embriyonun rahim içine yerleştirilmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gülekli, bu işlemin hangi hastalarda uygulandığını şöyle anlattı:

''Bu işlem, klasik olarak başlangıçta dünyada bir grup hastaya uygulandı. Bu hasta grubu, yumurtalıklarının içinde fazla sayıda yumurta olan polikistik over denilen hastalardı. Ama bugün için başka hastalara da uygulanabilir hale geldi.

Biz burada IVM'i, kocasında hiç sperm olmadığı için çocuk sahibi olmada güçlük çeken hanımlar ile yumurtalıklarındaki yumurtalarında ilaç kullanımı sonrası
olgunlaşma problemi olan, ayrıca klasik tüp bebek yönteminde ilaca kötü cevap veren hastalara da uygulanmaya başladık.''

Prof. Gülekli, ''kanser korkusu taşıyan veya kanserli olup tedavisi gereken'' yeni bir hasta grubunun çıktığını belirterek, bu durumda IVM'in yeni bir uygulama alanının daha doğduğunu bildirdi.
 

SodaLemon

Guru
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2006
454
201
ne güzel bir haber Bülent gülekli hocamıza teşekkürler,çok başarılı ve idealist bir hekimdir....
 

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 27-04-2020

Hamileliğimin 17. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 164 gün kaldı.

Bebeğiniz bazı refleksleri geliştirmeye başladı; Göz kırpmak, yabancı cizimleri gözden uzak tutar ve gözleri nemli tutar. Emme ve yutma besinlerin sindirimini sağlar. Şu anda bebeğiniz bu refleks hareketlerini uyguluyor. Ayrıca başka rekfleks hareketleri de gelişiyor. Bebeğiniz doğduğu zaman 70 den fazla rekfleks hareketi gelişmiş olacak. Bebeğinizin ter bezleri gelişiyor.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 150 gr. - Yaklaşık boyu : 13.1 cm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Yukarı Alt