Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ilk Cinsel Sorular /anne Bebek Nereden Gelir

Konusu 'Çocuk Büyütürken' forumundadır ve Elif tarafından 21 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  21 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.734
  Beğeni:
  18.245
  Ödül Puanları:
  488
  Çocuklar, annenin içinden çıkarlar. Onlar, annenin karnında büyürler. Annelerin içinde çocukların büyümesi için sıcacık bir yer, bir bebek yuvası vardır. Kızlar büyüyünce anne olur, bebek yapabilirler," demek uygun bir açıklamadır. Çocuk, annenin büyüyen karnıyla, gelecek bebek arasında bağıntı kurmalıdır. "Bebek, dünyaya gelecek kadar büyüdüğünde dışarı çıkar." "Nereden?" sorusu civcivin yumurtadan çıkışı olayından yararlanılarak anlatılabilir. "Tavuk yumurtlar, sonra kuluçkaya yatar ve sonra civciv oluşup yumurtadan çıkar. İnsan yavrusu yumurta içinde değil, anne karnında oluşur. Bebek yeniyken çok küçüktür ve annedeki bir delikten kolayca dışarı çıkabilir!" şeklinde karşılanabilir. Sorularına bu gibi cevaplarla karşılık verildiğinde, konuyu henüz pek kavramamış bile olsa, belli bir cevap aldığından ötürü çocuk rahatlar ve bir süre konuyu unutabilir. Daha sonraki dönemlerde daha iyi anlayabileceği biçimde ve dilde bu bilgilerle karşılaştığında, bunları rahat ve kolay kabul edebilecektir.
  Ebeveyn abartmalı benzetmelerle çocuğun kafasını karıştırmama-lıdır. Üreme olayını açıklarken, cinsiyet farkını vurgulamak gerekir. Kız çocuk anatomisinin bebek dünyaya getirmek için öyle olduğunu daha iyi anlayabilir. (Tabii tersi erkek çocuk için gereklidir.) Bu arada çocuk, bebeğin dışkı yolundan gelmediğine ve üremenin sindirim sistemi ile ilgili olmadığına inanmalıdır. Cinsel merak en sonunda şu soruyu gerektirir: "Çocuk, anne karnına nasıl girer? Baba ne işe yarar?" İyi aydınlatılmazsa, erkek çocuk bu konuya ilgi göstermez, kız çocuk da iğrenç görebilir.
   
 2. 21 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. emcan01

  emcan01 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.661
  Beğeni:
  16
  Ödül Puanları:
  148
  valla şimdikiler hepsini televizyondan öğreniyor istesekte kandıramayız
   
 4. 21 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. runya505

  runya505 Ziyaretçi

  :eyes: :yes: :laugh:
   
 6. 10 Ocak 2011
  Konu Sahibi : Elif
 7. ilknur19

  ilknur19 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2010
  Mesajlar:
  271
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  evet delik deyince çocuk bir tek göbek deliğini biliyor.benimkide kardeşim karnına göbeğindenmi girdi anne diye sormuştu.çok meraklılar,çooookkkkkkkkkkk.
   
 8. 21 Mart 2011
  Konu Sahibi : Elif
 9. nastasia

  nastasia Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.714
  Beğeni:
  295
  Ödül Puanları:
  163
  Ilgının dünyası diye okulöncesi çocukları için hazırlanmış eğitici cd seti var, orada "ben nasıl dünyaya geldim" diye bir film var eğer onu izletirseniz çocuğunuza kafasındaki birçok soru ortadan kalkmış olacaktır ben çevremdekilere bunu tavsiye ediyorum. öğrencilerime izletiyorum. faydası olduğunu gördüm...