Ilk Cinsel Sorular /anne Bebek Nereden Gelir

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.618
Emoji Skoru
21.197
Yaş
55
Çocuklar, annenin içinden çıkarlar. Onlar, annenin karnında büyürler. Annelerin içinde çocukların büyümesi için sıcacık bir yer, bir bebek yuvası vardır. Kızlar büyüyünce anne olur, bebek yapabilirler," demek uygun bir açıklamadır. Çocuk, annenin büyüyen karnıyla, gelecek bebek arasında bağıntı kurmalıdır. "Bebek, dünyaya gelecek kadar büyüdüğünde dışarı çıkar." "Nereden?" sorusu civcivin yumurtadan çıkışı olayından yararlanılarak anlatılabilir. "Tavuk yumurtlar, sonra kuluçkaya yatar ve sonra civciv oluşup yumurtadan çıkar. İnsan yavrusu yumurta içinde değil, anne karnında oluşur. Bebek yeniyken çok küçüktür ve annedeki bir delikten kolayca dışarı çıkabilir!" şeklinde karşılanabilir. Sorularına bu gibi cevaplarla karşılık verildiğinde, konuyu henüz pek kavramamış bile olsa, belli bir cevap aldığından ötürü çocuk rahatlar ve bir süre konuyu unutabilir. Daha sonraki dönemlerde daha iyi anlayabileceği biçimde ve dilde bu bilgilerle karşılaştığında, bunları rahat ve kolay kabul edebilecektir.
Ebeveyn abartmalı benzetmelerle çocuğun kafasını karıştırmama-lıdır. Üreme olayını açıklarken, cinsiyet farkını vurgulamak gerekir. Kız çocuk anatomisinin bebek dünyaya getirmek için öyle olduğunu daha iyi anlayabilir. (Tabii tersi erkek çocuk için gereklidir.) Bu arada çocuk, bebeğin dışkı yolundan gelmediğine ve üremenin sindirim sistemi ile ilgili olmadığına inanmalıdır. Cinsel merak en sonunda şu soruyu gerektirir: "Çocuk, anne karnına nasıl girer? Baba ne işe yarar?" İyi aydınlatılmazsa, erkek çocuk bu konuya ilgi göstermez, kız çocuk da iğrenç görebilir.
 

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.661
Emoji Skoru
17
Yaş
45
valla şimdikiler hepsini televizyondan öğreniyor istesekte kandıramayız
 

ilknur19

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
18 Haziran 2010
Mesajlar
271
Emoji Skoru
0
Yaş
36
evet delik deyince çocuk bir tek göbek deliğini biliyor.benimkide kardeşim karnına göbeğindenmi girdi anne diye sormuştu.çok meraklılar,çooookkkkkkkkkkk.
 

nastasia

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Ağustos 2008
Mesajlar
3.714
Emoji Skoru
296
Ilgının dünyası diye okulöncesi çocukları için hazırlanmış eğitici cd seti var, orada "ben nasıl dünyaya geldim" diye bir film var eğer onu izletirseniz çocuğunuza kafasındaki birçok soru ortadan kalkmış olacaktır ben çevremdekilere bunu tavsiye ediyorum. öğrencilerime izletiyorum. faydası olduğunu gördüm...
 
Yukarı Alt