1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

İlk Kot Pantolonların Maden İşçileri İçin Yapıldığını

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve ..GkSu.. tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2010
  Konu Sahibi : ..GkSu..
 1. ..GkSu..

  ..GkSu.. Türk Esirlik Kabul Etmez! Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  3.104
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  20 Mayıs 1873 çok önemli bir tarih gibi görünmese de aslında dünya modasını derinden etkilemiş olan son derece özel bir gün.
  Bundan tam 137 yıl önce 20 Mayıs 1873’te, Levi Strauss isimli bir toptancı, terzilerinden biri olan Jacob Davis’in tavsiyesinin can kulağıyla dinler ve bu terzi tarafından yaratılmış olan kot pantolonun patentini, sadece 68 dolar tutan patent masraflarını karşılayarak alır.
  Acaba bu ikili dünya modasını derinden sarsacak ve 7’den 70’e herkesin üzerinde çıkarmayacağı kot pantolonu icat ettiklerinin farkında mıydı?
  Aslında terzi Davis’in amacı, madenlerde ağır şartlarda çalışan işçilerin kolay kolay eskitemeyeceği sağlam bir kumaştan pantolonlar dikmekti.
  Ve Davis amacına ulaşmıştı. İsmi bugün kimse tarafından bilinmemekte olan bu terzinin Levi Strauss için ürettiği bu pantolonlar 1800’ler bile o kadar popüler oldu ki, Strauss gelen taleplere cevap verebilmek için San Francisco’da bir fabrika kurmak zorunda kaldı.
  Strauss’un fabrikasının ilk ürettiği kot pantolonların üretim kodu 501 oldu ve dünya tarihinin en büyük moda çılgınlığı bu şekilde başladı. Levi’s 501 tüm dünyadan sadece maden işçileri tarafından değil herkes tarafından arzulanana bir trende dönüştü. Artık 2000’li yıllardayız ve aradan geçen onca zaman, bırakın kot pantolon modasının gerilemesine yol açmayı, sayısız sayıda firmanın kot pantolon üretmeye başlamasıyla birlikte dünyanın en sevilen kıyafeti halini aldı.