• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

İlk türk belgeseli

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
17 Ağustos 2006
4.521
971
Ünlü TV kanalında ilk Türk belgeseli

Sefa KAPLAN

Dünyanın en ünlü tarih kanalı History Channel 29 Ekim’de ilk kez bir Türk belgeseli yayınlayacak. "Doğunun Hatırladıkları" başlıklı belgeseli gazeteci Avni Özgürel hazırladı.

YAYINLADIĞI nitelikli yapımlarla dünyanın en ünlü belgesel kanalları arasında yer alan History Channel (Tarih Kanalı), Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 29 Ekim’de ilk Türk belgeselini de ekrana getirecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan ve çekimleri Türkiye, Fransa, İrlanda, Avusturya, Macaristan gibi ülkelerde gerçekleştirilen dizide Pierre Loti’den sonra, Türkçe’yi sözlüklerden öğrenerek Türkçe şiirler yazan İrlandalı şair James Clarence, hayatının son konserlerini İstanbul’da veren Franz List ve ünlü Hammer tarihinin müellifi Joseph Hammer yer alacak.

Altı bölümlük dizinin yapımcısı gazeteci-yazar Avni Özgürel, belgeseli History Channel’a kabul ettirmek için dört ay boyunca mücadele ettiklerini anlatarak şunları söyledi: "History Channel’ın kendi kuralları var. Dolayısıyla her belgeselin bu kanalda yayınlanması mümkün değil. Türkiye’den daha önce de başvurular olmuş ama kabul edilmemiş. İlk aşama, belgeseli incelemeyi kabul etmeleri zaten. Biz bu aşamayı geçtikten sonra hazırladığımız bölümleri İngiltere’ye gönderdik. Gönderdiğimiz bölümler burada hem teknik kalite, hem içerik açısından ayrı ayrı incelendi. Arkasından ’yayınlanabilir’ raporu geldi.

29 EKİM’DE

Belgesellerin yayınlanmasına karar verilince, History Channel son derece zarif bir jest yaptı ve bizim belgeselin ilk bölümünü 29 Ekim’de ekrana getireceğini duyurdu. Bu da bizi ayrıca sevindirdi."

Onu anlatacak

Gazeteci- yazar Avni Özgürel’in hazırladığı "Doğunun Hatırladıkları" genel başlığıyla yayınlanacak dizinin ilk bölümünde ünlü Fransız ressam, şair ve romancı Pierre Loti’nin İstanbul günleri anlatılacak. Altı bölüm olarak yayınlanacak dizinin yönetmenliğini İsmail Sancak üstlendi, müzikler ise Tuluyhan Uğurlu’ya ait.
 
Yukarı Alt