Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

İltifat/-sızlık

Konusu 'Hayat Bilgisi' forumundadır ve Lereenim tarafından 20 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  20 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Lereenim
 1. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.480
  Beğeni:
  847
  Ödül Puanları:
  353
  Aile üyeleri birbirlerine iltifat etmeli.Kadın ve erkek,o güne kadar eşinden aldığı güzel şeylerin ne olduğunu söylemeli.Örneğin"Bana güven verdin"veya"Seninle birlikte olmak keyifli;senin yanında kendimi rahat hissettim/hissediyorum"demeli.Eşimizin ,mutlaka bizi rahatsız eden davranışları vardır;bunları söyleyelim.Ama lütfen,onun bizi olumlu yönde etkileyen geçmişe veya şu ana ait olumlu duygularını,düşüncelerini,davranışlarınıda dile getirelim.İnsanlar,birbirlerinin eksilerini/eksiklerini yakalamak için gözlerini dört açarlar da,artılarını olumlu yanlarını yakalamak için aynı dikkati göstermezler.
  Peki niçin böyle?Niçin çevremizdekilere olumsuz eleştirileri rahatça yöneltiyoruz da olumluları yöneltemiyoruz?.Şüphesiz konunun tarihsel,kültürel,sosyolojik nedenleri var.Belki olumluyu söylediğimizde,eski bir alışkanlıkla nazar değeceğinden korkuyoruz.Belki olumsuzu söylemek,öfkeli bir avcı davranışı ve bu davranış toplumda prim yapıyor,ve eleştiren kendisini güçlü hissediyor.Ancak konunun basit yorumlarından birisi şu:İnsanlar olumsuz eleştiride bulunmayı birbirlerinden öğreniyorlar,özellikle bu konuda büyüklerini model alıyorlar.
  Aile içinde yakınlarımızın sürekli eksiklerini,istemediğimiz davranışlarını gözleyip söyleyebiliriz.Ama bunun yanı sıra onların güzel davranışlarını da gözleyip söyleyyebiliriz.Örneğin kayınvaldenizin,size göre pek çok olumsuz davranışı bulunabilir;ama onun en az iki de olumlu özelliği vardır.Bir, eşinizi doğurmuş ve büyütmüştür.İki,çocuklarınızın anneannesi/babaannesi'dir.bunu hiç düşündünüz mü?.
   
  Son düzenleme: 24 Aralık 2008
 2. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Lereenim
 3. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.032
  Beğeni:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  Mutluluk dağıtmak mutlu olmaktır verdikçe size geri dönecektir
  Sevgi ,mutluluk, huzur musluklarınızı kapatmayın açın... Aksın
  Yeşilim
   
 4. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Lereenim
 5. realist

  realist Guru Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.104
  Beğeni:
  110
  Ödül Puanları:
  353
  Saygıyı yitirmişiz,"empati" diye bir kelimeyi yıllardır öğrenmeye çalışıyoruz..Bir gün biz de yaşlanacağız.Gençlik kimseye baki değil!...... Hatırlattığın için teşekkürler Lereenim.