Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

inmemeiş testis

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Song tarafından 11 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  11 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Song
 1. Song

  Song Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  19
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  İNMEMİŞ TESTİS ( Erkek yumurtası ) Kısırlık sebebi !
  Prof.Dr.Yunus Söylet
  Çocuk Cerrahisi Uzmanı, Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi
  Gerçek inmemiş testis nedir ?
  Erkek bebekler doğmadan önce her iki testis bebeğin karın boşluğundadır. Bebek anne karnında gelişimine devam ederken testisler de torbaya inmeye başlarlar. Karın içi boşluğundan sonra kasık bölgesini geçerek doğuma yakın torbaya yerleşirler. Nadiren bu torbaya iniş doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde de devam eder.
  Yenidoğan bir erkek çocuk doğduğunda testisler şayet torbada değilse, bu duruma gerçek inmemiş testis adı verilir. Çoğu zaman tek tarafta, bazen de çift tarafta birden olur.Gerçek inmemiş testiste önemli özellik, bir ya da iki testisin hiçbir zaman torbada olmamasıdır.
  Utangaç testis nedir ?
  Halbuki utangaç testis durumunda testisler zaman zaman torbada görülürler. Ancak özellikle soğuğun etkisiyle veya çocuğun alt taraflarının ellenmesi gibi durumlarda yukarıya, kasıklara doğru kaçarak ortadan kaybolurlar. Tıp dilinde “ retraktil testis “ denilen utangaç testisler sıcak ortamlarda, örneğin çocuğun ateşinin çıktığı durumlarda veya banyo küvetinde sıcak suyun içinde otururlarken veya çocuk uyurken bakıldıklarında çoğunlukla torbada görülürler.
  Utangaç testis bir hastalık sayılmaz, çocuğun ilerideki hayatında bir soruna yol açmaz.Herhangi bir tedavi ( ilaç veya ameliyat ) gerektirmez. Ancak 6 aylık aralarla
  çocuk cerrahisi vey çocuk ürolojisi uzmanı tarafından kontrolü gerekir. Gerçek inmemiş testisten tamamen farklı masum bir olaydır.
  Gerçek inmemiş testis sık mı görülür, kendiliğinden düzelir mi ?
  İstatistiklere göre inmemiş testis erken doğan bebeklerde normal zamanında görülen bebeklere oranla 3 kat daha sık görülür. 6 ayın sonuna kadar inmemiş testislerin bir kısmı daha iner. Ancak bundan sonra artık inmez. Erkek çocukların cinsel organlarına ait en sık rastlanan anormalliktir. Her 100 sağlıklı erkek bebekten birisinde kalıcı bir hastalık olarak bulunur. İlk 6 ay geçtikten sonra mutlaka bir an önce tedavi edilmelidir.
  *
  İnmemiş testis nerelerde takılır ?
  Testis, anne karnındaki yolculuk hattı boyunca herhangi bir yerde takılabilir ve inmez.
  1.Kasık kanalında takılmış ve torbaya inmemiş olabilir.
  2. Karın içinde kalmış olabilir.
  *Testis tamamen yok olabilir mi ?
  Evet, olabilir. Karın içinden torbaya olan yolculuğu esnasında bazen testis kendi etrafında dönerek bir tur atar ve besleyici damarları burularak tıkanır. Böylelikle testis çürür ve yokolur. Doğum sonrası ciddi hastalık tablosu ortaya çıkaran ve kendisini belli eden bu durum, doğum öncesi dönemde olduğunda hiçbir belirti vermez ve bebek, testisi olmadan doğar.
  Muayene ile herşey anlaşılır mı ?
  Hastaların % 80 ‘ inde anlaşılır. Çünkü bu orandaki hastada testis, tecrübeli bir elin yaptığı dikkatli muayene sonrasında kasık kanalının bir yerinde ele gelir. Ancak hastaların beşte birinde testis ele gelmez. Böyle olduğunda iki ihtimal sözkonusudur. Ya testis karın içindedir.
  Ya da yoktur. Gerek ultrason gerekse diğer bir çok pahalı ve zor tanı yöntemi burada bize yardımcı olmaz. En kesin tanı yöntemi “ laparoskopi “ ‘ dir. Yani bıçaksız ameliyat olarak da bilinen yöntem. Bu amaçla karın duvarında açılan delikten ince bir ışıklı mercek sokarak tüm karın içi görülür. Böylelikle testisin olup olmadığı kesin olarak saptanır ve karın içinde duruyorsa aynı yönteme devam edilerek torbaya indirilir. Böyle durumlarda bazen iki seanslı ameliyatlar tercih edilir. Şayet testis yoksa o zamanda kalıntısı bulunarak ileride ortaya çıkabilecek kanser tehlikesi nedeniyle çıkarılmalıdır.
  İnmemiş testis neden tedavi edilmelidir ?
  İleride çocuk sahibi olmayı önler: Çok bilinen bir kısırlık sebebidir. Testisler ne kadar erken torbaya indirilirse bu risk o kadar azalır.
  Kanser gelişebilir: İnmemiş testisli hastaların testislerinde ileride kanser gelişme riski normal erkeklere oranla 15 katı kadar daha fazladır.
  Beraberinde kasık fıtığı da olabilir: Her zaman belirti vermese de inmemiş testisli
  hastaların % 65 kadarında ameliyatta fıtık da tesbit edilir ve cerrahi tedavisi yapılır.
  Psikolojik ve estetik problem oluşturur.
  Dış etkenlere daha açıktır.
  *
  Tedavi yaşı kaçtır ?
  En ideali 6 aylık ile 1 yaş arasıdır.Ancak en geç 2 yaş bitimine kadar tedavi tamamlanmalıdır. Hangi nedenle olursa olsun inmemiş testis tedavisi 2 yaşın sonrasına bırakılmamalıdır. Şayet bilmeden 2 yaşın ötesine sarktıysa bir an önce tedavi yapılmalıdır.
  İnmemiş testisin olduğu tarafta fıtık da varsa o zaman hiç beklenmeden gerekirse 1 aylık bebekte de cerrahi tedavi uygulanmalıdır.
  Tedavi yöntemleri nelerdir ?
  Yaygın ve kesin tedavi yöntemi ameliyattır. Ehil ellerde ve çocuk cerrahisi uzmanlarınca yapılan ameliyatlardan sonra başarı oranı çok yüksektir.
  Nadiren de olsa ilaç yani hormon tedavisi uygulamak gerekir. İyi seçilmiş hastalarda kullanıldığında hem yan etkisi olmaz hem de zaman zaman ameliyatsız başarı sağlanır. Ancak hormon tedavisi ancak tecrübeli uzmanlarca kullanılması gereken ve başarı şansı düşük, yan etki ihtimali büyük bir tedavi şeklidir.
  Ameliyat risk taşır mı ve nasıl yapılır ?
  Ehil ellerde ve çocuk cerrahisi yöntemlerine göre yapılan ameliyatlarda herhangi bir risk yoktur. Ancak sadece çocuk ameliyat etmeyip esas işi yetişkinleri ameliyat etmek olan uzmanlarca yapılan ameliyatlarda çocukların nazik ve körpe dokularına yeterince müşfik davranılmadığı ve çocuk cerrahisi yöntemlerine aykırı işler yapılabildiği için başarı şansı düşer. .
  Ameliyatta testis ortaya çıkarıldıktan sonra birçok inmemiş testis hastasında olan kasık fıtığı problemi de halledilerek testisi besleyen damarlar etraf dokulara olan yapışıklıklardan ayrılır ve uzatılır. Testis torbanın içine dikişlerle tutturulur. Tecrübeli bir elde ortalama ameliyat süresi yarım saattir.
  Hastanede yatılır mı ? Ameliyat sonrası zor mudur ?
  İnmemiş testis ameliyatı olan çocuklar aynı gün hastaneden taburcu edilir ve ameliyat sonrası ilk bir kaç saatten sonrasını evde geçirirler. Böylesi hem tıbbi açıdan hem de psikolojik açıdan çocuk ve ailesi için çok daha avantajlıdır.
  Ağrı kesici-ateş düşürücü özelliği olan ilaçlarla ameliyat sonrası rahatsızlıklar rahatça
  kontrol altına alınır.
  Çocuklar ne kadar küçükse ameliyat sonrası dönemleri o kadar rahat geçer. Daha küçük
  çocuklar daima daha çabuk iyileşirler.
  İki gün içinde tüm çocuklar ayağa kalkar ve oyuna başlarlar.
  3-4 gün sonra bir kez pansuman ve yara kontrolü için ameliyat eden çocuk cerrahisi
  uzmanına gidilir. Birkaç ay sonra geç kontrol yapılır.
  Ameliyattan 4 gün kadar sonra banyo yapılabilir ( İlk yara kontrolü sonrası )
  Güreş, futbol, yüzme ve jimnastik gibi sporlar 20 gün için yasaklanır.
  Ameliyat sonrasında torbada ve kasıkta hafif şişlik ve morluklar olabilir. Bunlar birkaç
  gün ve hafta içinde kendiliğinden geçer. Operasyon bölgesinde aşırı şişlik, kızarıklık varsa; yaradan kan ve iltihap geliyorsa; ateş, bulantı, kusma gibi belirtiler varsa doktorunuza başvurmalısınız
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Kasım 2008
 2. 13 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Song
 3. zinedila

  zinedila Çok şükür bin şükür ❤❤❤❤ ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  6.275
  Beğeni:
  1.576
  Ödül Puanları:
  163
  sağol cnm paylaşımın için benim oğlumda bu sorun war daha 29 günlük sol yumurtası yok doktor ultarsonla baktı kasığında sanırım yumurtası 2 side varmış çok şükür herhalde inmesini beklicek inmezse nolucak bilmiyorum sanırım ameliyat inş kendiğinden iner...
   
 4. 31 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Song
 5. handekilinc

  handekilinc Ziyaretçi

  kızlar bu sorun benim oğlumda da var..ankarada bildiğiniz i bir doktor var mı?
   
 6. 28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Song
 7. CaNeM

  CaNeM Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  96
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  aynı sorun benim oğlumdada var 13 günlükken aniden ağlamaya başladı bezini açtığımda şişliği farkettim ve doktora götürdüm fıtık ameliyat olması gerekiyor dedi çok küçük diye yaptırmaya korktum sadece birkere ağrısı oldu ve ağladı sonra birsorun çıkmadı 8 aylıkken tekrar doktora götürdüm şuan için bişey olmadığını altını her açtığımda çoçuk fıtık olsada olmasada yumurtalarını hafifçe tutup torbalarına yerleştirmemi söyledi oğlum şimdi 11 aylık yumurtaları torbasında ama ben hiç rahat değilim iyileşmişmidir yoksa ilerinde aynı sorunu tekrar yaşarmıyız diye çok korkuyorum
   
 8. 28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Song
 9. cicimo

  cicimo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2007
  Mesajlar:
  63
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  bu sorun benım oglumdada vardı sukur sımdılık o kadar korkacak bırseyımız kalmadı bende 4 5 aylıkken fark ettım doktora goturdum sık sık kontrole edın ınmemeye devam ederse suan kucuk bıtaz daha buyudukten sonra tedavı demıstı takıp ettım ınmıyordu ama ne zman sıcak suyla banyo ettırdıgımde veya hasta olup ateşlendıgınde testısler hemen ınıyorduu sıcaktan acayıp oynama yapıyor ınıyorlar doktora yenıden goturdum 10 tane ıgne verdı ıgnelerı vurdurdugum sıra hep ınerdi ıgneler bıtınce tekrar yukarda kontrolumuze gıttıgımızde doktor amelıyat dedı vede amellıyatımızı olduk 5 yasında idi oglusum kasıktan ıkı taraftan 3 4 cm kesıp amelıyat edıyorlar suan ıse bırı tam ınmıs dıgerı ara ara oynuyor ınıp cıkıyor
  hepınıze gecmıs olsunn arkadaslar