İnsanı düzelttiğim zaman,dünya kendiliğinden düzelmişti!

vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
Katılım
20 Kasım 2006
Mesajlar
1.099
Emoji Skoru
9
“Bizi felakete sürükleyen şey; felsefeyi dilimizin ucuyla tadar tatmaz filozof rolü oynamaya başlamak, başkalarına yardımcı olmayı düşünmek, dünya insanlarını ıslah etmeyi istemektir. Ey Dost! Önce kendini ıslah et! Sonra, insanlara örnek olabilecekleri bir adam göstermiş olursun.”

Epiktetos

Fertlerden Başlamalı!

Özellikle toplumumuzu meydana getiren fertlerde, yani bizlerde eksiklikler mevcuttur. Kusursuz sanıyoruz kendimizi ve kusursuz insan arıyoruz durmadan. Ama nafile. Hatalarımızı ve eksiklerimizi kabullenmeyi öğrenmeliyiz artık. Hiçbirimiz, hepimiz kadar zeki ve akıllı değiliz ki...

Toplumlar fertlerden meydana gelirler. Fertler sağlam, faydalı ve akıllı kişiler olmadıkça toplumların, yani dar dairede ülkemizin düzelmesi imkan ve ihtimal dahilinde midir?

Bazılarına göre, toplum ıslah edildi mi, fertler de haliyle düzelmiş ve istikamet bulmuş olur. Siz onlara “İnşaatta kullandığın tuğlalar bozuk, çürük; dolayısıyla binanın ağırlığına tahammül edemez” diyorsunuz. Onlar size: “Bu yersiz iddialarla bizi meşgul etmeyin. Bina tamamlandıktan sonra, bütün tuğlalar haliyle sağlam olurlar.” diye cevap veriyorlar.

Siz tekrar onlara,”Geminin yapımı için kullanılan kereste çürük, böyle çürük malzemeden yapılan bir gemiye binilmez.” diye ikaz ediyorsunuz. Onlar: “Biz yolculara bu keresteler üzerinde seyahat yaptırmıyoruz ki!.. Biz onları kerestelerden meydana gelecek bir gemiye bindireceğiz. Kerestelerden teşekkül eden gemi başka, kereste başkadır(!).” diyerek parlak görüntülü şeyler söylüyorlar.

Sağlam ve temiz bir organın, hasta ve bozuk hücrelerden meydana gelmesi düşünülebilir mi? Kısacası sağlam olmayan fertlerden, sağlam bir toplumun meydana gelmesini nasıl bekleyebiliriz?

“Sistemler insanları değil, insanlar sistemleri çalıştırır.”

Abdullah DOĞAN

Evet fertlerle ilgilenmek, belki iğne ile kuyu kazmaktan zor gelebilir; ama arzu edilen huzur ve mutluluğa, güven ortamına ancak böyle ulaşabiliriz...

Unutmayalım, değiştirebileceğimiz tek kişi kendimiziz. Değişim her zaman içten dışa doğru olmalıdır. Başkalarını değiştirmeye çalışanlar; çoğu zaman ilk önce kendilerini değiştirmeyi unuttukları için, başarısız olurlar. Ancak kendimizi değişim metaforuna sokarak yıldız yağmurunun içine karışabiliriz. Tarihte dikkat ederseniz görürsünüz ki, orjinallik ve yaşama sanatı bireyin değişimi ve düzelmesiyle başlamıştır. Tekrar vurgulamak istiyorum değiştirebileceğimiz tek insan kendimiziz. *Dünya Düzeldi!

Samimi dostlarımla beraber, bir pazar kahvaltısında dinlediğim, enteresan ve etkileyici bir hikayeyi sizinle paylaşmak isterim:

Adam bir haftanın yorgunluğundan sonra, Pazar sabahı kalktığında bir haftanın yorgunluğunu çıkarmak için eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşündü. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. baba oğluna söz vermişti bu hafta sonu sinemaya götürecekti ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu, sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti.

Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni sinemaya götüreceğim dedi, sonra düşündü; “oh be kurtuldum, en iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez.”

Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi ve “Baba! Haritayı düzelttim, artık sinemaya gidebiliriz” dedi. Adam önce inanamadı ve görmek istedi, gördüğünde de halen hayretler içindeydi ve bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk: “Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı; İNSANI DÜZELTTİĞİM ZAMAN, DÜNYA KENDİLİĞİNDEN DÜZELTMİŞTİ” dedi.
 

vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
Katılım
20 Kasım 2006
Mesajlar
1.099
Emoji Skoru
9
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
 

realist

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Aralık 2006
Mesajlar
3.104
Emoji Skoru
112
Yaş
57
Link Silinmiştir.. Daha önce yazılmıştı.Ayrıca Yelizz arkadaşım da yazmıştı.Yine de güzeldi eline sağlık canım.
 
Yukarı Alt