Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Insanlarla ilişkileriniz nasıl?

Konusu 'Testler' forumundadır ve MsscooL tarafından 19 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  19 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 1. MsscooL

  MsscooL Ziyaretçi

  Çevrenizdekiler ile iyi ilişkiler içinde misiniz? Onları anlıyor ve onların sizi anlamasına yardımcı oluyor musunuz? Yoksa hep kendi duygu ve düşüncelerinizi ön plana çıkarıp çevrenizdekilerle aranızda bir duvar mı oluşturuyorsunuz? Kendi kendinizi daha iyi tanımak isterseniz işte testimiz.

  1. Arkadaş veya aile çevresinde konuşkan bir kişi misiniz?

  a) Düşünce ve tecrübelerime güvendiğim için onları her fırsatta çevremdekilere aktarmam gerektiğini düşünür ve sonuçta bir toplulukta en çok konuşan kişi ben olurum.

  b) Beni dinleyen kimselerle konuşmaktan hoşlanırım fakat konuştuğum kadar dinlemeye de önem veririm.

  c) Moralim düzgünse insanlarla sohbet etmekten çok hoşlanırım. Fakat sıkıntılıysam ağzımı bıçak açmaz.

  d) Başkalarının fikirlerine kendiminkinden daha çok önem verdiğim için konuşmaktan çok dinlemeyi tercih ederim.  2. Konuşurken veya dinlerken karşınızdaki kimsenin gözlerine bakabilir misiniz?

  a) Konuşurken karşımdakinin gözlerinin içine bakar ve karşımdaki de aynı şekilde davranmazsa çok sinirlenirim.

  b) Karşımdakine sevgiyle ve gülümseyerek bakarak dinlediğimi belli etmeye çalışırım.

  c) kendimi iyi hissetmiyorsam dikkatimi dağınık olur ne kadar istesem de karşımdakini ilgiyle dinleyemem bu da bakışlarımdan belli olur.

  d) Ben konuşurken karşımdakine pek fazla bakamam fakat karşımdakini dinlerken bakmaya çalışırım.  3. Arkadaşınızla bir yerde buluşacaksınız, fakat arkadaşınız söz verdiği saatte gelmedi. Tepkiniz nasıl olur?

  a) Böyle bir hususta mazeret kabul etmez yeteri kadar önem vermediği için geç geldiğini düşünür ve kızgınlığımı sözle de ifade ederim.

  b) Önce arkadaşlarımın konuşmasını bekler geç kalma sebebine göre davranırım.

  c) Genellikle fazla mesele etmem fakat sıkıntılıysam böyle bir davranışında ilk anda kızgınlığımı belli ederim.

  d) Sebep ne olursa olsun karşımdakinin üzülmesini istemem ve onu teselli ederim.  4. Çalıştığınız yerdeki iş arkadaşımız o gün oldukça durgun.

  a) Davranışlarının bana karşı alınmış bir tavır olabileceğini düşünür fakat fazla üzerinde durmam.

  b) Arkadaşımla uygun bir ortamda yalnız olarak konuşup bir sıkıntısının olup olmadığını öğrenmeye çalışırım.

  c) Çevremdekilerin durgun veya neşeli olup olmadıklarını pek fark etmem.

  d) Arkadaşımı üzecek bir şey yapıp yapmadığını düşünmek beni çok etkiler. Bunu doğrudan da soramaz öğrenmek için değişik yollar denerim.  5. Komşunuzdan uygunsuz bir saate gürültü geliyorsa aşağıdakilerden hangisini yaparsınız?

  a) Hemen kapısına gider bu davranışın adab-ı muaşeret kurallarına hiç uymadığını söylerim.

  b) Gürültü çok aşırı değilse o gün tahammül eder daha sonra komşumla görüştüğümüzde sohbet arasında rahatsız olduğumu uygun bir dille anlatmaya çalışırım.

  c) Genellikle başım çok ağrır ve gürültüye tahammül edemem. Bunun için de kapısına gider ve kibar bir dille rahatsız olduğumu söylerim.

  d) Komşumu üzmek istemediğimden gürültüden rahatsız olduğumu belli etmem.  6. Arkadaşınız sizi bir hususta eleştirdi. Nasıl davranırsınız?

  a) İnsanlar beni genellikle haksız yere eleştirirler. Bu beni çok öfkelendirir. Ne yapalım meyvalı ağaç taşlanır.

  b) Önce arkadaşlarımın haklı olup olmadığını düşünürüm. Yerinde eleştiriyse haklı olduğunu söyler o davranışımı değiştirmeye çalışırım.

  c) Bana yöneltilen eleştirilere göre tepkim değişir.

  d) Arkadaşımın eleştirisinde haklı olduğunu düşünürüm. Yerinde eleştiriysel haklı olduğunu söyler o davranışımı istenilen şekilde değiştirmeye çalışırım.  7. Sevdiğiniz bir arkadaşınızda veya yakınınıza karşı olan sevginizi ona söyler misiniz?

  a) söylemeye tercih ederim.

  b) Fırsat bulduğumda sevdiğimi söylemekten hoşlanırım.

  c) Bazen söylerim.

  d) İstesem de söyleyemem.  8. Bir tartışma esnasında karşınızdakine karşı kırıcı söyler misiniz?

  a) Ben neysem oyum, gerektiği zaman gerekeni söylerim.

  b) Kırıcı konuşmaya özen gösteririm.

  c) Kırıcı konuşmak istemem fakat genellikle kendimi tutamam.

  d) Kesinlikle kırıcı konuşmam.  9. Sıkıntılı zamanınızda bunu çevrenizdekilerle nasıl paylaşırsınız?

  a) Sıkıntımı içimde saklayamam arkadaşlarıma rahatlıkla açılırım.

  b) Çözüm bulabileceğine inandığım ve sır tutabilecek yakın arkadaşlarımla paylaşırım.

  c) Ancak ısrar edildiğinde sıkıntılarımı söyleyebilirim.

  d) Başkalarının başını ağrıtmak yerine sıkıntılarımı içimde saklamayı yeğlerim.  10. Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınıza bir toplantıda rastladınız, ne yaparsınız?

  a) Hiç dost dostu bu kadar uzun zamandır aramaz mı? Diye sitem ederim.

  b) Sevgiyle kucaklar onu ne kadar çok özlemiş olduğumu söylerim.

  c) Tepkim karşımdaki kişiye göre değişir.

  d) Uzun zamandır onu arayamadığımı düşünüp mahcup olur mazeretlerimi sıralamaya başlarım.  DEĞERLENDİRME (Önce değerlendirme kısmına bakmanız, testi cevaplandırmanızı anlamsız kılacaktır.)

  Eğer daha çok a´yı işaretlemişseniz: İnsanlarla ilişkilerinizde hep kendi dediğinizin olmasını istiyorsunuz. Sizin düşünce ve davranışlarınızın daima başkalarınkinden üstün olduğunu düşünüyor ve bunu sürekli çevrenizdekilere kabul ettirmeye çalışıyorsunuz. Sayılı kişiler dışında çevrenizdekileri küçümser şekilde konuşmanız, onlardan mükemmel şekilde hareket etmelerini beklemeniz çevrenizdekileri sizden uzaklaştırıyor ve yalnız kalıyorsunuz. Daha hoşgörülü olursanız inanın daha mutlu olacaksınız.

  Daha çok b´yi işaretlemişseniz: Siz çevrenizdekilere değer veren bir kimsesiniz. Çevrenizdekilere sıkıntılı zamanlarında yardımcı oluyor ve onlardan da gerektiğinde yardım alabiliyorsunuz. Eğer karşınızdaki de sizin gibi davranırsa insanlarla ilişkilerinizin olumsuz gitmesi için ortada bir neden görülmüyor. İnsanlarla iletişim kurarken neden dilinizden maksimum derecede yararlanıyorsunuz. Size karşı yanlış bir hareket yapıldığında bunun yanlış anlaşılmadan kaynaklanabileceğini düşünüyor ve düzelme yoluna gidiyorsunuz. İnsanların davranışlarının temelinde yatan sebepleri göz önüne almayı ihtimal etmiyorsunuz. İnsanlara karşı önyargılı davranmaya gayret ediyorsunuz.

  Daha çok c´yi işaretlemişseniz: Siz oldukça değişken yapıya sahip bir kimsesiniz. Sizin insanlarla iletişiminiz tamamen ruh halinize bağlı. Eğer bir gün sıkıntılıysanız veya sizi üzen bir olay olmuşsa bunu yüz hatlarınız ve hareketlerinizle o kadar çok ortaya koyuyorsunuz ki çevrenizdekiler sizi üzecek bir şey yapıp yapmadıklarını düşünüp duruyor ve huzursuz oluyorlar. Neşeli olduğunuzda da aynı şekilde çevrenizdekilerle iletişiminize bunu yansıtıyorsunuz.

  Daha çok d´yi işaretlemişseniz: İnsanlarla iletişiminizde fedakarlığı o kadar çok ön planda tutuyorsunuz ki bunda aşırıya varıp kendi duygu, düşünce ve isteklerinizden çok fazla taviz veriyorsunuz. Halbuki hem insanlarla iyi geçinip, hem de doğru bildiğiniz şekilde davranmak mümkündür. Yeter ki siz kendinizin ifade etmeye gayret edin.
   
 2. 19 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 3. romance

  romance Ziyaretçi

  Çok beğendim.Teşekkürler canım...Ellerine sağlık.
   
 4. 20 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 5. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  ben b,c,d, karışımıyım, yani sadece b, c, d, şıkkına uyuyor diyemem. msscool eline klavyene sağlık.
   
 6. 20 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 7. 1_sen

  1_sen Ziyaretçi

  Daha çok b´yi işaretlemişseniz: Siz çevrenizdekilere değer veren bir kimsesiniz. Çevrenizdekilere sıkıntılı zamanlarında yardımcı oluyor ve onlardan da gerektiğinde yardım alabiliyorsunuz. Eğer karşınızdaki de sizin gibi davranırsa insanlarla ilişkilerinizin olumsuz gitmesi için ortada bir neden görülmüyor. İnsanlarla iletişim kurarken neden dilinizden maksimum derecede yararlanıyorsunuz. Size karşı yanlış bir hareket yapıldığında bunun yanlış anlaşılmadan kaynaklanabileceğini düşünüyor ve düzelme yoluna gidiyorsunuz. İnsanların davranışlarının temelinde yatan sebepleri göz önüne almayı ihtimal etmiyorsunuz. İnsanlara karşı önyargılı davranmamaya gayret ediyorsunuz.
  dogru valla...tesekkurler:)
   
 8. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 9. ecitah

  ecitah Ziyaretçi

  Mss canım arkadaşım bu testi yaparken hem eylendim.Hemde nasıl biriymişim onu anladım teşekkürler canım çok güzeldi.:yes: :yes: :yes:
  Bende b ,ler çoğunluktaydı.
   
 10. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 11. Esra_k

  Esra_k Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Msscool çok beyendm ben bu testi.. çok tşkler paylaşmn içn..​
   
 12. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 13. rceren

  rceren Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  52
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ben b ve c karışımıymışım onu öğrendim. Yani ; hem çevreme değer veriyorum ; hem de bir günüm ,bir günümü tutmuyor. Eh , ne diyelim ,doğru valla . Teşekkürler...
   
 14. 10 Aralık 2007
  Konu Sahibi : MsscooL
 15. Gulpare

  Gulpare Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  805
  Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  Daha çok c´yi işaretlemişseniz: Siz oldukça değişken yapıya sahip bir kimsesiniz. Sizin insanlarla iletişiminiz tamamen ruh halinize bağlı. Eğer bir gün sıkıntılıysanız veya sizi üzen bir olay olmuşsa bunu yüz hatlarınız ve hareketlerinizle o kadar çok ortaya koyuyorsunuz ki çevrenizdekiler sizi üzecek bir şey yapıp yapmadıklarını düşünüp duruyor ve huzursuz oluyorlar. Neşeli olduğunuzda da aynı şekilde çevrenizdekilerle iletişiminize bunu yansıtıyorsunuz.


  4 b,6 tane c cikti..Ama dogru bir test bu..:)
   
 16. 11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : MsscooL
 17. EzBuZ

  EzBuZ Danalar girmiş bostana Pro Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.239
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Daha çok b´yi işaretlemişseniz: Siz çevrenizdekilere değer veren bir kimsesiniz. Çevrenizdekilere sıkıntılı zamanlarında yardımcı oluyor ve onlardan da gerektiğinde yardım alabiliyorsunuz. Eğer karşınızdaki de sizin gibi davranırsa insanlarla ilişkilerinizin olumsuz gitmesi için ortada bir neden görülmüyor. İnsanlarla iletişim kurarken neden dilinizden maksimum derecede yararlanıyorsunuz. Size karşı yanlış bir hareket yapıldığında bunun yanlış anlaşılmadan kaynaklanabileceğini düşünüyor ve düzelme yoluna gidiyorsunuz. İnsanların davranışlarının temelinde yatan sebepleri göz önüne almayı ihtimal etmiyorsunuz. İnsanlara karşı önyargılı davranmaya gayret ediyorsunuz.
  tkr
   
 18. 11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : MsscooL
 19. hip0kondriyak

  hip0kondriyak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  160
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Daha çok b´yi işaretlemişseniz: Siz çevrenizdekilere değer veren bir kimsesiniz. Çevrenizdekilere sıkıntılı zamanlarında yardımcı oluyor ve onlardan da gerektiğinde yardım alabiliyorsunuz. Eğer karşınızdaki de sizin gibi davranırsa insanlarla ilişkilerinizin olumsuz gitmesi için ortada bir neden görülmüyor. İnsanlarla iletişim kurarken neden dilinizden maksimum derecede yararlanıyorsunuz. Size karşı yanlış bir hareket yapıldığında bunun yanlış anlaşılmadan kaynaklanabileceğini düşünüyor ve düzelme yoluna gidiyorsunuz. İnsanların davranışlarının temelinde yatan sebepleri göz önüne almayı ihtimal etmiyorsunuz. İnsanlara karşı önyargılı davranmaya gayret ediyorsunuz.
  a.s