Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Işık dansının esrarı çözülecek..

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve eny tarafından 19 Ocak 2007 başlatılmıştır.

  19 Ocak 2007
  Konu Sahibi : eny
 1. eny

  eny Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kuzey kutbunda geceleri görülen hareketli ve renkli ışıkların (aurora borealis) esrarını aydınlatabilmek için iddialı bir proje hazırladı.

  NASA yetkilisi Frank Snow, 'bizi Güneş'in öldürücü ışınlarından koruyan manyetosfer tabakasının varlığına işaret eden' ışıkların işleyiş mekanizmasını anlamak için 15 şubatta 5 uydu fırlatacaklarını bildirdi. Daha önce bu amaçla fırlatılan uydu, ışıkların sırrını ortaya çıkaramamıştı.

  Şubatta fırlatılacak uydular, Güneş rüzgarlarıyla gelen ve atmosferin üst katmanlarında biriken parçacıkların ne zaman, nerede ve nasıl boşalarak 'elektron yağmurlarına' yol açtığını belirlemeye çalışacak.

  NASA yetkilileri, 2 yıl sürmesi öngörülen bu projenin Güneş'le Dünya'nın etkileşim mekanizmasının anlaşılmasında çığır açacağını düşünüyor.

  NASA uzmanlarının yanı sıra Berkeley üniversitesinden bilim adamlarının katılacağı THEMİS adlı proje, 200 milyon dolara mal olacak.

  Kuzey manyetik kutbunu çevreleyen 'aurora borealis' ve güney manyetik kutbunu çevreleyen 'aurora australis', Güneş rüzgarlarıyla gelen yüklü elektronların Dünya atmosferindeki elementlerle etkileşime girmesiyle oluşuyor.

  Güneş rüzgarları, yeryüzü çekirdeğinin ürettiği manyetik güç çizgilerini izleyerek manyetosfere girer. Burası, 'gözyaşı damlası' biçiminde ve çok yüksek oranlarda yüklü elektrik ve manyetik alanlar bölgesidir.

  Elektronlar, yeryüzünün en üst atmosferine girdiğinde, yerkabuğu yüzeyinden 20 ila 200 mil yukarıdaki yüksekliklerde oksijen ve nitrojen atomlarıyla çarpışır ve böylece ışıma oluşur. Işımanın rengi, elektronların hangi atomla hangi yükseklikte çarpıştığına bağlıdır.

  AA
   
 2. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : eny
 3. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Aurora Borealis 'dir asıl adı...
  Kutup yakınlarında (Kanada, Grönland) ki bölgelerde kıştan yaza geçerken güneş ışınlarının gökyüzünde oluşturduğu mucizevi renk cümbüşü...

  Aurora; atmosferik ortamda çeşitli atomlar, moleküller ve iyonlar tarafından saçılan fotonların yine atmosfer içerisinde oluşan özellikle elektronları içeren enerji yüklü parçacıkların gökyüzündeki manyetik alanlara rastlaması sonucu ortaya çıkan büyülü bir renk tayfı’dır. Çok değişik zamanlarda, farklı çizgiler ve renk büyüsü ile ortaya çıkabilen Aurora, bu nitelikleri ile Gökkuşağı ile karşılaştırılamayacak kadar mükemmel bir doğa olayıdır.  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   
 4. 18 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : eny
 5. ada!!!

  ada!!! Yeni Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2008
  Mesajlar:
  146
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bayılıyorum bunlara 2. yazının 7. resminde yıldız kayması meydana gelmiş ve ne şans ki bu fotoğraflara yansımış