İşte vücudumuzun 24 saati(mutlaka okuyun)

ZARACI

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Eylül 2007
Mesajlar
1.300
Emoji Skoru
5
İşte bedenin 24 saatlik faaliyet raporu:

06.00

Kortizon salgılamasıyla organizma uyanıyor. Bu uyanma vücut için kendini yavaşca kalkmaya hazırlama işareti. Metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve protein hizmete hazır oluyor.

07.00

Vücut hâlâ zayıf. Spor yapmaktan kaçının. Kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenirsiniz. Spor yerine kahvaltı edin, sindirim bu saatte mükemmel çalışıyor.

08.00

Libidonun en yüksek olduğu saat. Fazla miktarda hormon salgılanıyor. Sigara tiryakileri için de durum aynı. Kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla çok daraltıyor.

09.00

Vücudun dinç, kuvvetli olduğu saat. Herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zaman. İğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülüyor, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.

10.00

Organizmanın kendine gelme, 'ben burdayım' deme saati. Fazla enerjik, vücut en yükes ısı seviyesinde. Verimliliğimiz de öyle. 'Kısa süre belleği' iyi durumda. Bir önemli ayrıntı: 10.00 ile 12.00 arası enfarktüs olaylarına sık rastlanıyor.

HAZIR CEVAPLIK SAAT

11.00

Vücudun tam formunda olduğu, verimli olmaya programlı bir saat. Kalp ve dolaşım o kadar zinde ki yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. Hazır cevaplık tavan yapar, özellikle hesap işleri, matematik ödevleri rahat ve iyi bir şekilde, zorlanmadan çözülür.

12.00

Dinlenme saati. Dikkat azalıyor ve insanı uyku basıyor. Midedeki asit miktarı fazlalaşıp, beyindeki kan akımı azalıyor. Zira kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılıyor. Öğle uykusu uyuyabilen kişilerde istatistiklere göre enfarktüse %30 oranında az rastlanyor.

13.00

Vücut formdan düşüyor. Verimlilik gün ortalamasının %20 aşağısına iniyor. Bütün organlar en alt düzeyde çalışıyor, sadece safra öğle yemeğini hazmetme faaliyeti gösteriyor. 14.00 Bitkin oluruz. Çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşüyor. Diş doktorundan korkanlar için en uygun randevu saati. Çünkü bu saatte acı az hissediliyor. Lokal anestezi uzun süre devam ediyor (30 dk.).

HOŞ GEDİN ENERJİ

15.00

Enerji geri geliyor, bellek tam formunda. İkinci verimlilik dönemi başlıyor ama sabahkinden az.

16.00

Spor için en iyi saat. Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda.

17.00

Organların faaliyeti üst düzeye çıkıyor.Kuvvet artıyor, oksijen harcanıyor, böbrekler ve mesane çok çalışıyor. Tırnaklar ve saçın en çabuk uzadığı zaman. Midedeki asit miktarı fazlalaşıyor. 17.00'ye doğru mide kanaması geçirme riski artıyor.

18.00

Akşam yemeği için ideal saat. Pankreas bu saatte özellikle aktif.

19.00

Kan basıncı ve nabız tembelleşiyor. Bu nedenle kan basıncı düşüren ilaçlara dikkat, tehlikeli olabiliyorlar. antidepresanların tesiri de bu saatte daha fazla.

20.00

Karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor ve kirli kan kalbe her zamankinden daha fazla akıyor. Alerjisi olanlar ve astımlılar ilaçlarını bu saatte almalı. Etkisi hemen görülüyorr. Antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde oluyor.

YEMEĞİ KESİYORUZ

21.00

Sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor. Gelen herşey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalıyor ve bu çok tehlikeli. Kalan yemekler bağırsak sahasındaki mukozaya hücum ediyor.

22.00

Vücudun polisi akyuvarlar aktif hale geliyor. Sigara içenler dikkat! Bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri çok zor atıyor.

23.00

Organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durduruyor. Sakinleşip, rahatlıyoruz.

TATLI RÜYALAR

24.00

Uyurken deri hücreleri durmadan çalışıyor, gündüz olduğundan daha sık bölünüyor. İlk rüya safhası, yarım saat içinde rüya görmeye başlıyoruz.

01.00

Verim en alt düzeyde. Bu saatte çalışanlar hata yapabiliyor, dikkat azalıyor, çünkü vücut kendini uyumaya programlıyor.

02.00

Araba kullananlar dikkat: görme zayıflıyor, tepkiler yavaşlıyor, kazalar bu saatte çok oluyor.

03.00

Bedenin de ruhun da en karanlık safhası. Melatonin hormonunun salgılanması tembel ve kararsız yapıyor. İntihar edenlerin sayısı fazlalaşıyor.

04.00

Stres hormonundan enerji kazanıyoruz. Enfarktüs krizleri saat 04.00 ile 06.00 arasında çok oluyor; çünkü kan basıncı oldukça yükselip, damarlar geriliyor. Doğum yapma olasılığının en yüksek saati.

05.00

Erkeklik hormonu salgılanması artıyor. Strese hormonu bizi faaliyete geçiriyor ve gündüz değerinin tam 6 katına çıkıyor. Vücudumuz harekete geçiyor kaybolan enerji yeniden geri geliyor. Gelsin, yeni bir gün başlıyor.

alıntı
 

ZARACI

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Eylül 2007
Mesajlar
1.300
Emoji Skoru
5
tam vücudun sindirim saatinde uyuyorum dinlenmesi gereken saatte 12 de 1 de kahvaltı yapıyorum hayatımız düzensiz sonrada kilolar uyku problemleri başlıyor...
 

gulizz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ağustos 2009
Mesajlar
314
Emoji Skoru
4
Güzel bilgiler ve çok önemliler..teşekkürler:KK71:
 

essss

Aşkının Kırmızısı...
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Ekim 2010
Mesajlar
392
Emoji Skoru
2
teşekkürler canım güzel bir paylaşım gerçekten:KK71:
 

gulizz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ağustos 2009
Mesajlar
314
Emoji Skoru
4
zaracı bu bilgilerin kaynağı ne cnm??nerden alıntı yani..okadar çok sağlıkla ilgili şey okuyorum ki ama hiç karşılaşmamıştım nette de..ondan sordum..
 

ZARACI

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Eylül 2007
Mesajlar
1.300
Emoji Skoru
5
Guliz ben bunu bir kitapta okumuştum dikkatimi çekti herkesin bilgisi olsun istedim .netten de buldum alıntı yapayım dedim.bazılarını marankidende duymuştum zaten
 

psijoyi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kasım 2010
Mesajlar
263
Emoji Skoru
0
Çok güzel bir bilgi ama uygulamak zor değil mi? Yani sabah 6'da kalkmak, akşam da geçe kalmamak.. İş güç koşuşturma derken 18'de akşam yemeği yetişmiyor, hele saat 16'da spor yapacak imkan yok.. Çalışan bayanlar için biraz zor görünüyor.. Keşke mesai saatlerini buna göre ayarlasalar :))
 

Revolucion

Artık Güneş Doğmuyor :(
Pro Üye
Katılım
6 Mart 2007
Mesajlar
2.550
Emoji Skoru
115
gerçekten güzel bilgiler ama işsiz güçsüz gezenler yada her şeyi başkalarına yüklemiş para babalarına göre. 24:00 ' te uyucakmışım nerdeee çocuğu napcam olmayan bakıcıyamı bırakcam.sabah 6 da kalkmaya hazırlanamıyomuş. oldu canım görürsem sölerim herif o saatte işe gidiyo 5:00 te kalkmassan aç gider zavallı. hatta gidemez bile bu programa göre. gece 23:00 te sakinleşiyomuşuz tabiii bütün gün yorgunluktan cılkı çıksın bunları araştıranlarında o saatte çay kahve servisi bekleyen isteyen eşine karşı kesin sakin kalır.
günün birinde mısırda olmayan dedem ölrüde mirası bana kalırsa uygularım. :KK68:
zaracım sakın yanlış anlama bu sözlerim sana değil. bu araştırmaları yapanlara.
 
Yukarı Alt