Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

"iyi Idare" üzerine Konfüçyüs öğretileri...

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve EU1 tarafından 18 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  18 Nisan 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Öğrencileri Konfüçyüs’e bir devletin ne zaman iyi yönetilmiş olacağını sordu.

  Şu cevabı aldılar:

  “Yakındakiler sevinir, uzaktakiler oraya gelirse...”

  O sırada bir beyin yanında memur olarak çalışan bir öğrencisi “doğru yönetmek nedir” diye sordu. O da şu cevabı aldı:

  “Çabuk başarılar beklememeli ve küçük kazançlar aramamalı. Eğer çabuk başarılar beklenecek olursa asıl büyük başarılara erişilemez. Eğer küçük kazançlar aranacak olursa büyük bir eser meydana getirilemez.”

  Konfüçyüs “kazanç” kavramını açıklamak için de şunları söyledi:

  “Seçkin kişi, adam olmuş kişi ödev içindir, bayağı insan ise sadece kazanç içindir... Bir kişi, özellikle yöneten kişi, yaptığı her işte hep kendi kazancını, kendi kârını kolluyorsa çok düşmanlık kazanır.”

  ***

  Hükümdar tarafından bir eyaleti yönetmesi için atanan bir öğrencisi geldi, Konfüçyüs’ten öğüt almak istedi. Konfüçyüs o eyalet halkının nasıl kişiler olduğunu sordu. “Şehirde idareleri çok zor, güçlü kişiler var” diye cevap verdi yeni yönetici.

  Konfüçyüs ona şu öğüdü verdi:

  “Ciddiyetle ve titizlikle en cesur ve asi olanlar el altına alınabilir. Yüksek kalplilik ve adaletle güçlüler kendi yanına çekilebilir. Sevgi ve saygı ile darda olanlara yardım edilebilir, fakirlerin sevgisi kazanılabilir. Entrikacılar ise biraz tatlılık ama kesin kararlılıkla yola getirilebilir. Eğer bunları uygularsan yönetim zor bir şey değildir.”

  Kendisinden akıl soran, öğüt isteyen yöneticilere Konfüçyüs şunları söyledi:

  “Kim ki devletini ahlâkla yönetebiliyorsa, ona ne olabilir? Ama kim devletini ahlâkla yönetemiyorsa ahlâk ona ne verebilir...

  Bir Kişinin kendisi doğru ise emir vermesine gerek yoktur. Onun kurduğu düzen içinde her şey kendiliğinden yürür. Eğer o kişinin kendisi doğru değilse, istediği kadar emir versin dinleyen kimse çıkmaz...

  Devlet yönetimine gelen üstün kişi kendisine iş yükler, devlet yönetimini ele geçiren bayağı insan ise hep başkalarından iş bekler...”

  Bir bey Konfüçyüs’e devlet yönetimine nasıl kişileri getirmesi gerektiğini sordu. Şu cevabı aldı:

  “Kendi kendisini yönetebilen için devlet yönetiminde bir güçlük yoktur. Kendi kendisini yönetemeyenin, başkalarının başına geçmek nesinedir?”

  ***

  Si eyaletinde büyük bir kuraklık ve kıtlık olmuştu, halk oldukça kötü durumdaydı. Konfüçyüs o sırada bölgeden geçiyordu. Eyaleti yöneten kişi Konfüçyüs’ün yanına gitti, ne yapması gerektiğini sordu. Şu cevabı aldı:

  “Kötü yıllar olabilir. Bu kötü yıllarda yöneticiler az at kullanmalı, angaryaları bıraktırmalı, devletin büyük posta caddeleri bir süre onarılmamalı. Yöneticiler ayinlerde ipek kumaş ve mücevher sunmayı bırakmalı, atalar için yapılan kurban törenlerinde musiki olmamalı, kurban edilen hayvan sayısı pek aza indirilmeli. İyi bir hükümdar halkını kurtarmak için töreleri bozmaktan bile çekinmemeli.”

  Konfüçyüs’e bir hükümdarın yanında çalışanların nasıl davranmaları gerektiği soruldu. Konfüçyüs şu cevabı verdi:

  “Onu hiçbir zaman aldatmamalı ve yanlış kararlarında ona direnmelidirler...”

  :1yes2: :1yes2:
   
 2. 20 Nisan 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.476
  Beğeni:
  829
  Ödül Puanları:
  353
  Minervacım teşekkürler paylaşımın için ,çok güzeldi .Yönetenler ve yönetilenlerin o ince çizgiye çok dikkat etmesi gerekir .
   
 4. 20 Nisan 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. realist

  realist Guru Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.104
  Beğeni:
  110
  Ödül Puanları:
  353
  Minerwa çok güzeldi sağol.Hz. Ömer'in şahsi işlerinde kendi kandilini,devlet işlerinde devletin kandilini kullanacak kadar adaletli olduğunu da biliyormuydun Fuşya? Keşke birileri bir makamda otururken taşıdığı sorumluluğun bilincinde olsa!...
   
 6. 20 Nisan 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  insanlar oturdukları makamı haketmeliler.haketmiş olanlar da ellerindeki makamı ya daha iyiye ya da olduğu şekliyle idare edip götürebilmeliler.ki insanların gönlünde gerçekten hakedip, göevini başarıyla idare ettiği konusunda şüphe duyulmasın...
   
 8. 23 Nisan 2007
  Konu Sahibi : EU1
 9. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  hepimiz öyle umuyoruz yağmurcum...:1yes2:
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.