Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

iyi ve kötü

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve 1kumtanesi tarafından 14 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  14 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : 1kumtanesi
 1. 1kumtanesi

  1kumtanesi Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  127
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  İyi ve Kötü

  Yılmaz Erdoğan'dan hayattaki İyi lerin ve Kötü lerin ortak yaşamlarının çok güzel bir analizi. Mutlaka okuyun...

  Biliyorum, çoğunuz iyi insanlarsınız. Bu yüzden hep kötüler kazanıyor zaten. Birçok kötü, hatta alçak tanıdım. Çoğu neşeli insanlardı. Hiçbirinde çekingen bir ruh haline rastlamadım. Kötüler
  atak, iyiler pısırıktır, etrafınıza bakın, en heyecan verici, en eğlenceli insanlar hep sahtekârlardır. Hepsi paldır küldür konuşan, ağız dolusu gülen insanlardır. Çünkü sahtekâr, sempatik olmak zorundadır. İyinin böyle bir mecburiyeti yoktur. İyi, sıkıcıdır. Kadınlar iyiler e değil, güvenilmez erkeklere aşık olur bu yüzden.

  Zaten aşk, denen altüst oluşla ancak bir üçkâğıtçı basa çıkabilir. Aşkın tadını çıkaramaz iyiler. Onlar sarılıp sessiz bir uzanmayı aşk zanneder. Tekdüzedirler. Yavaştırlar. Kadınlar da dertlerini onlarla paylaşır ama gidip bir güvenilmezle sevişirler. Tutku kötülerin işidir. Sessiz ve efendi bir insan cümlesiyle tanımlanan bir iyilik kolaydır. Sahtekârlık daha zordur, maharet ister. Zeki, hızlı ve atak olmalıdır.

  Enerjiktir. (Tabii kötü kötüler konumuz dışındadır. Yani hem, salak hem kötü olmaya çalışanlar için düşünmeye, yazmaya değmez.) üçkâğıtçı... Sahtekârın en sempatik, en başarılı şekli. İyi bir hatiptir o. İnandırıcıdır. Konuştuğu zaman etrafındaki tüm iyi ve dürüst insanlar ağzının içinde kaybolur. Hem çok iyi fıkra anlatır hem hüznün tüm renklerinden haberdardır. Kahkahasında pirzola tadı, hüznünde bazen ölümün sesi vardır.

  Adam başarılıdır. Yeteneklidir. İyilik kolaydır. Kötülük maharet ister. İyi olmak için, kimseye kötülük yapmamak yeterlidir. Ama kötü olmak için daha çok çalışmalısınız! İyi, kötü karsısında güvensiz, enerjisiz, çaresizdir.

  Filmlerde bile iyi, kötüleşmeden kötünün hakkından gelemez. Yeminini bozar ve kavgaya girer. Oysa kavga kötünün mesleğidir asıl. Biz iyi seyirciler perdedeki iyi adamımız kan döktükçe rahatlarız. Ve iyi kötüyü yendi diye seviniriz. Oysa artık hepimiz kötüyüzdür filmin sonunda. Hatta biz kötü den daha çok insan öldürmüşüzdür.

  Bir iyi için en zor olan, kötüye Sen kötüsün demektir. Çünkü iyi, utangaçtır. Hırsıza hırsız diyemez. Kötünün yerine utanır, sahtekârın yerine yüzü kızarır, hırsızın yerine yerin dibine geçer... Bu sırada kötüler, sahtekârlar, hırsızlar deli gibi eğlenmektedir. Çünkü onların yerine utanan, sıkılan, yerin dibine geçen birçok iyi insan vardır. Şeytan bile bazen yorulur kötülük yapmaktan. Ama hayatlarını salt kötülük yapmaya adayanlar asla durmazlar; bunu çok iyi biliyorum. Güzel kıyafetleri, briyantinli saçları, resmi arabaları, siyah gözlükleri ve korumaları vardır. Ama ruhları şeytandır. Kötünün en büyük avantajı iyideki kahrolası utanma duygusudur. Bu duygu iyiyi öylesine zayıf düşürür ki ağzını açıp bir kelime söyleyemez. Halbuki öylesine kararlı çıkmıştır ki kötünün karşısına. Herşeyi açık açık söyleyecektir. Başına gelecekleri göze almıştır!.. Ama olmaz. Yapamaz.

  Çünkü iyiler korkaktır.
  Çünkü iyiler herkese acır, en çok da kendilerine.
  Susmak,
  acımak,
  utanmak,
  korkmak...

  Farkında mısınız ey iyi insanlar, ne kadar sıkıcı şeylerle uğraşıyorsunuz! Kötüler kazanınca da şaşırıyorsunuz! Tarih boyunca iyiler kazanmasalar da, bir şekilde ayakta kalmayı başardılar. İyinin yazgısıydı bu. Şeytan her zaman saldıracak, yere yıkmaya çalışacak, akılları karıştıracak ve iktidarına devam etmeye çabalayacaktı. Babalarımız iyi insanlardı ve bize de iyi olmamızı öğütlediler. Biz de iyi insanlarız. Ve çocuklarımıza aynı şeyi öğütlüyoruz. Hepimiz kötülerin yanında çalışıyoruz.

  Haydi iyi insanlar!

  Haydi sessiz, efendi, sıkıcı, korkak, utangaç ve iyi insanlar! Çalışın!

  Kötülerin size ihtiyacı var!
   
 2. 15 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : 1kumtanesi
 3. deryagmur

  deryagmur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  127
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Canım, çok güzel bir yazı... Ama ben "iyi" kalmayı tercih ederim, eğer iyiysem... :rolleyes:
   
 4. 16 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : 1kumtanesi
 5. Che

  Che Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.708
  Beğeni:
  23
  Ödül Puanları:
  308
  Ben de iyi olmayı tercih ediyorum.:KK66:
  çok güzel bir paylaşımdı.
  emeğine sağlık.
  sevgilerimle...
   
 6. 16 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : 1kumtanesi
 7. ecitah

  ecitah Ziyaretçi

  kötüler başta kazanır ama iyiler sonunda kazanırlar ve sonda kazanmak başta kazanmaktan iyidir güzel bir yazıymış teşekkürler :KK66:
   
 8. 9 Mart 2008
  Konu Sahibi : 1kumtanesi
 9. feyzan

  feyzan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Şubat 2008
  Mesajlar:
  14
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ne güzell bir içerik saol .şimdi iyilik yaparsın kötülük bulursun AMA iyilik yapmaktan da vaz geçmezsin ben tv bir olay görünce bile kahroluyorum film bile olsa .YAŞASIN İYİLİK KAHROLSUN kötülük.