İyileşme terapisi

SparksFly

fearless and flawless
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2014
751
302
Merhaba öncelikle iyi akşamlar.. Zor zamanlardan geçiyorum ve hepimizin dertleri var bazen çözüm arıyorum bu forumda tavsiyeler alıyorum. Aslında son zamanlarda iyice düşündüğüm bir konu var aklımda. Tavsiyeye gerçekten ihtiyacım olduğu. Yalnız büyüdüm diyebilirim. Dertlerimi anlattığım kimse olmadı. Ya da örnek alabileceğim sağlıklı anne ve baba. Aile olarak çok kapalıydık. Evimize misafir gelmezdi. Dışarı çıkmama pek izin olmazdı. Yani işte kısaca kapalı büyüdüm. İlk üniversiteye gittiğimde insan ilişkilerindeki zorlanmamı gördüm. Çok basit hatalar yaptım insan ilişkilerinde mesela aileni güvenmediğin insanlara anlatmamak gibi. Ya da tanımadığın insanların yanında sarhoş olmamalısın gibi. Bütün bunları değerlendirmek istiyordum. Bunda korana günlerinde insanlardan uzaklaşmamın ve daha fazla düşünmemin etkisi olduğunu düşünüyorum. Büyük ihtimalle benden daha tecrübeli olduğunuzu düşünüyorum. Yani aslında iyileşme terapisi gibi. Bu hayatta başıma şu şu geldi asla yapmadığım dediğiniz neler var. Hatasız yaşamak değil amacım biraz daha düşünüp hayata daha iyi adapte olabilmek aslında söylediklerinizi uzun uzun düşünüp listeme yazmayı planlıyorum. Bana daha iyi geleceğini ve bence birbirimizden çok şey öğrenebileceğimize inanıyorum.
Üniversiteye ilk başladığım zamanda ailemle ilgili sıkıntılarımı arkadaşımla paylaşmıştım tabi o zamanlar iyi anlaşıyorduk. Anlaşamadığımız zamanların birinde bunu bana karşı kullanmıştı işte senin annen baban böle sen de onlar gibisin diye aslında alakası yoktu sadece onda rahatsız olduğum bir davranış konusunda uyarmıştım. Bana karşı yapılan bir hareketti çünkü. Ve bunu çok iyi öğrendim. Kimseye güvenmiyorum değil de daha dikkatli olmam gerektiğiydi.

SparksFly

fearless and flawless
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2014
751
302
Baskalarinin isteklerini kendi onume koymak hep alttan alan taraf olmak. Insanlar beni sevsin diye kendimi zora sokmak strese girmek sagligimi kaybetmek.

Her seyi basa sarip yeniden baslayabilsem sanirim bunu duzeltirdim.
Değil mi insan kendinden bu kadar ödün verdikten sonra bir an geliyor. Elde var hiç. Kalp kırıklığı sadece kadın erkek ilişkilerinde de değil arkadaş ortamında da böyle şeyler yaşıyorum

SparksFly

fearless and flawless
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2014
751
302
Bir de şey var özellikle şu dönemde yaşadığım için iyice öğrendiğim. İltifat ettiklerinde ya da iyi bir şey dendiğinde hep şey yapardım yok ya işte o kadar iyi değil bak şunu yapamıyorum ya da ya bunu mu beğendin işte çok ucuzdu aslında. Bu tarz sözler söylememem gerektiğini öğrendim. Teşekkür etmeliymişim sadece

SparksFly

fearless and flawless
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2014
751
302
Bana saygısızlık eden, özgüvenimi düşüren insanlarla direkt bağımı kesmemek onlara kendimi anlatmaya çalışmak hataydı.
Boşu boşuna kendimi yıpratmışım.
Hala düzeldi diyemem ama bunun farkındalığı oluştu ben de
Bunun üstünde de çalışmalıyım. Aslında kimseye kanıtlamaya ihtiyacımız yokmuş değil mi ? Zaten kanıtlanmıyor da ne istersek onu görüp onu söylüyoruz. Ama tabi yine kendimi anlatmaya çalışırken buluyorum

Troponin

Canım oğlum..
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2016
3.714
6.721
Bir de şey var özellikle şu dönemde yaşadığım için iyice öğrendiğim. İltifat ettiklerinde ya da iyi bir şey dendiğinde hep şey yapardım yok ya işte o kadar iyi değil bak şunu yapamıyorum ya da ya bunu mu beğendin işte çok ucuzdu aslında. Bu tarz sözler söylememem gerektiğini öğrendim. Teşekkür etmeliymişim sadece
Ayy bu aynı ben..Ben hala yenemedim bu durumu..Biri bi şeyimi övsün hemen bende yeriyorum kendimi

En buyuk kk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
1.678
4.673
Elbisem mi güzel ay yok aslında kötü senin gözün güzel görüyor bende ne arar güzel bir şey üstelik yakışmaz da bana :mad:
Bunu neden yapıyoruz ya :-):-):-):-):-)

Biri bana iltifat ettiginde sanki anama kufrediyorlarmis gibi geliyor o kadar rahatsiz oluyorum, ama bir yandan iltifat etsinler de istiyorum hosuma da gidiyor ne is anlamadim henuz cozemedim kendimi... :KK70:

Troponin

Canım oğlum..
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2016
3.714
6.721
Elbisem mi güzel ay yok aslında kötü senin gözün güzel görüyor bende ne arar güzel bir şey üstelik yakışmaz da bana :mad:
Bunu neden yapıyoruz ya :-):-):-):-):-)
😅😅😅..Ayy sorma sorma..Bi arkadaşım var herkesin giydiği normal klasik pantolonunu bile öve öve bitiremez..biri bi şeyini övsün,üzerine 10 katıp onaylar..Bende de yok ya sana öyle gelmiştir modu🙄

RedDesertRose

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Mart 2018
451
1.595
35
hayat listelerle ögrenilmiyor malesef, hersey "yaşanarak" ögreniyor.

kontrollü sosyallesmek en hizli tevcrübe biriktirme yolu.

yaşınız kac? nasil bir iş veya sosyal cevreniz var ? bunlar önemli.

biraz yaş aldıkça ve farkli farkli ortamlara girip ciktikca kalici ögrenmeleriniz oturur.

malesef cocuklukta veya cekirdek ailede ogrenilmeyen bazi seyler ömür billah ögrenilemez olarak da kalabiliyor.

kendinizi o sekilde kabul edeceksiniz artik.

ben de mesela hayatimda hic sokakta oynamadim, sadece okul arkdaslarim ve okul ortamlarim oldu, mahalle külturünü hic hic bilmiyorum.

komsu teyzelerle ne konusulur nasil dedikodu yapilir hic ogrenemedim.

annem de hic komsularla takilan filan bi kadin degildi.

yani komsuluk mahalle arkadsligi vs beceremem artik bu yastan sonra.

bazen goruyorum yeni taşınan insanlar 2.gün çaya kahveye birbirlerine gidip gelmeye baslamislar , ben 5 yillik komsuma en fazla 5 kere gitmisimdir, bende mi tuhaflik var acaba die dusunurum zaman zaman.

yani kisaca, bu yaşa kadar hangi temeller attiysan üzerine inşa edebilirsin, yeni temeller atamazsın

SparksFly

fearless and flawless
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2014
751
302
hayat listelerle ögrenilmiyor malesef, hersey "yaşanarak" ögreniyor.

kontrollü sosyallesmek en hizli tevcrübe biriktirme yolu.

yaşınız kac? nasil bir iş veya sosyal cevreniz var ? bunlar önemli.

biraz yaş aldıkça ve farkli farkli ortamlara girip ciktikca kalici ögrenmeleriniz oturur.

malesef cocuklukta veya cekirdek ailede ogrenilmeyen bazi seyler ömür billah ögrenilemez olarak da kalabiliyor.

kendinizi o sekilde kabul edeceksiniz artik.

ben de mesela hayatimda hic sokakta oynamadim, sadece okul arkdaslarim ve okul ortamlarim oldu, mahalle külturünü hic hic bilmiyorum.

komsu teyzelerle ne konusulur nasil dedikodu yapilir hic ogrenemedim.

annem de hic komsularla takilan filan bi kadin degildi.

yani komsuluk mahalle arkadsligi vs beceremem artik bu yastan sonra.

bazen goruyorum yeni taşınan insanlar 2.gün çaya kahveye birbirlerine gidip gelmeye baslamislar , ben 5 yillik komsuma en fazla 5 kere gitmisimdir, bende mi tuhaflik var acaba die dusunurum zaman zaman.

yani kisaca, bu yaşa kadar hangi temeller attiysan üzerine inşa edebilirsin, yeni temeller atamazsın

Demek istediğinizi anladım. Ama her ne kadar listeden öğreniyormuşum gibi gelse de bazı şeylere daha dikkatli olmak istiyorum. Zaten yazılan şeylerin bir çoğunu yaşadım. Artık biraz daha mesafeli olmak istiyorum. Biraz daha düşünmek.. Yeni basit kararlar gibi mesela biri iltifat ederse artık kendimi gömmeyeceğim sadece teşekkür edeceğim gibi

Son düzenleme:

SparksFly

fearless and flawless
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2014
751
302
😅😅😅..Ayy sorma sorma..Bi arkadaşım var herkesin giydiği normal klasik pantolonunu bile öve öve bitiremez..biri bi şeyini övsün,üzerine 10 katıp onaylar..Bende de yok ya sana öyle gelmiştir modu🙄
Biri bana iltifat ettiginde sanki anama kufrediyorlarmis gibi geliyor o kadar rahatsiz oluyorum, ama bir yandan iltifat etsinler de istiyorum hosuma da gidiyor ne is anlamadim henuz cozemedim kendimi... :KK70:
Özgüvenle ilgili diye okumuştum. Pek öle özgüvensiz de görünmem aslında ama çıkıyor demek ki bir yerden

Milana22

Guru
Kayıtlı Üye
27 Mart 2017
14.741
58.270
İplerinizi birakin
Hayat bu sekilde yasanmaz
Düşe kalka ogrenilir hayat , siz hic dusmemeye calisiyorsunuz olmaz bu
42 yasindayim , defalarca dustum , tekrar kalktim , simdiki ben oldum , hayatta hicbir kuralim olmadi , icimden geldigi gibi yasadim , simdi demir gibiyim iyi ki de boyle yasamisim diyorum
Dik , guclu , saglam bir kadin olmanin yolu defalarca dusulen cukurlardan olusuyor bunu aklinizdan cikarmayin , salin iplerinizi gitsin

AriaBlue

I am so cool
Kayıtlı Üye
23 Temmuz 2014
1.578
5.827
28
-Kafandaki planları, beklentileri herkese anlatma. Nedense birilerine anlatınca o şey olmuyor.

-Kendine, bilgine güvendiğin konularda asla alçak gönüllü davranma. Yeri geldiğinde öne çıkmasını bil.

-Sürekli kendi derdini anlatan ama sen bir şey anlattığında dinlemeyen, veya dinliyormuş gibi yapanlardan uzak dur.

-Çok konuşma, az ve öz konuş. Biri iltifat ettiğinde teşekkür et geç.

-Diğer insanların yanında ben şöyleyim ben böyleyim gibi kendini küçültücü şeyler söyleme. Sen kendine bunları dersen diğer insanlar da söylemeye hak görürler.

-Gerektiğinde hayır demeyi bil. İnsanları kaybederim diye korkma. Bunlar bugüne kadar çıkardığım dersler. :KK49: